Jedynie prawda jest ciekawa


Jak Orbán naprawia Węgry

20.08.2013

Skąd się bierze sukces rządów Viktora Orbána, wyrażony ogromnym poparciem społecznym i gospodarczymi osiągnięciami? - zastanawia się na łamach tygodnika "wSieci" Grzegorz Górny.

Skąd się bierze sukces rządów Viktora Orbána, wyrażony ogromnym poparciem społecznym i gospodarczymi osiągnięciami? - zastanawia się na łamach tygodnika "wSieci" Grzegorz Górny.

Zdaniem publicysty wiele rozwiązań, które wprowadził na Węgrzech Fidesz jest możliwe - a nawet konieczne - do przekopiowania na polski grunt:

Znakiem firmowym nowego rządu stała się polityka prorodzinna i pronatalistyczna. W tej sprawie Orbán myśli w perspektywie długofalowej, ponieważ wie, że kryzys demograficzny zagraża podstawom istnienia narodu w przyszłości. Fidesz wprowadził więc takie zmiany w systemie podatkowym, jakie zachęcają do posiadania potomstwa. (…)Do tego dochodzi jeszcze ulga podatkowa i ulga w spłacie kredytu na większe mieszkanie. Praktycznie oznacza to, że rodzina taka nie musi płacić żadnych podatków - pisze Górny.

Dziennikarz opisuje również politykę węgierskiego rządu, który wielokrotnie postawił się europejskim koncernom i bankom, stając w obronie obywateli. Co ciekawe - bez szkody, jeśli chodzi o o inwestycje zagraniczne na terenie Węgier:

W obliczu konfliktu między obywatelami Węgier a potężnymi graczami rynkowymi stawał po stronie tych pierwszych. Tak było w przypadku 200 tys. węgierskich rodzin, które wpadły w pułapkę kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich - podaje jeden z przykładów Górny.

Wiele z decyzji Orbana spotkało się z dużym oporem; nie tylko środowisk europejskich, ale również opozycji. Dużo kontrowersji wzbudziła decyzja Fideszu dotycząca obniżki świadczeń komunalnych za wodę, prąd i gaz.

Przy okazji konflikt ten obnażył niewiarygodność węgierskiej lewicy. Okazało się bowiem, że trzy partie socjalistyczne, które tak chętnie deklarują swą wrażliwość społeczną, opowiedziały się po stronie koncernów energetycznych przeciwko obniżce świadczeń komunalnych. (...) W pewnym momencie doszło nawet do tak absurdalnej sytuacji, że zdominowany przez lewicę Demokratyczny Związek Pedagogów zorganizował w Miszkolcu demonstrację przeciwko podwyżce płac dla nauczycieli, uchwalonej przez rząd Fideszu - czytamy na łamach "wSieci".

Posunięcia Orbana sprawiły, że węgierska gospodarka ruszyła do przodu, Węgrzy spłacili (przed czasem) zadłużenie wobec MFW, a bezrobocie z miesiąca na miesiąc maleje.

Te osiągnięcia sprawiły, że kilka miesięcy temu Viktor Orbán został zaproszony do renomowanego think tanku The Bruegel Economic Research Institute w Brukseli. Wystąpił tam nie w roli oskarżonego, który musi tłumaczyć się ze swej polityki, lecz w charakterze autorytetu pokazującego, jak odnieść sukces gospodarczy w czasach szalejącego kryzysu - przekonuje Górny.

Całość artykułu, a w nim między innymi 10 najważniejszych decyzji Fideszu - w najnowszym numerze tygodnika "wSieci". Polecamy

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

lz

[fot: wSieci]


Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook