Jedynie prawda jest ciekawa


Jak Orbán naprawia Węgry

20.08.2013

Skąd się bierze sukces rządów Viktora Orbána, wyrażony ogromnym poparciem społecznym i gospodarczymi osiągnięciami? - zastanawia się na łamach tygodnika "wSieci" Grzegorz Górny.

Skąd się bierze sukces rządów Viktora Orbána, wyrażony ogromnym poparciem społecznym i gospodarczymi osiągnięciami? - zastanawia się na łamach tygodnika "wSieci" Grzegorz Górny.

Zdaniem publicysty wiele rozwiązań, które wprowadził na Węgrzech Fidesz jest możliwe - a nawet konieczne - do przekopiowania na polski grunt:

Znakiem firmowym nowego rządu stała się polityka prorodzinna i pronatalistyczna. W tej sprawie Orbán myśli w perspektywie długofalowej, ponieważ wie, że kryzys demograficzny zagraża podstawom istnienia narodu w przyszłości. Fidesz wprowadził więc takie zmiany w systemie podatkowym, jakie zachęcają do posiadania potomstwa. (…)Do tego dochodzi jeszcze ulga podatkowa i ulga w spłacie kredytu na większe mieszkanie. Praktycznie oznacza to, że rodzina taka nie musi płacić żadnych podatków - pisze Górny.

Dziennikarz opisuje również politykę węgierskiego rządu, który wielokrotnie postawił się europejskim koncernom i bankom, stając w obronie obywateli. Co ciekawe - bez szkody, jeśli chodzi o o inwestycje zagraniczne na terenie Węgier:

W obliczu konfliktu między obywatelami Węgier a potężnymi graczami rynkowymi stawał po stronie tych pierwszych. Tak było w przypadku 200 tys. węgierskich rodzin, które wpadły w pułapkę kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich - podaje jeden z przykładów Górny.

Wiele z decyzji Orbana spotkało się z dużym oporem; nie tylko środowisk europejskich, ale również opozycji. Dużo kontrowersji wzbudziła decyzja Fideszu dotycząca obniżki świadczeń komunalnych za wodę, prąd i gaz.

Przy okazji konflikt ten obnażył niewiarygodność węgierskiej lewicy. Okazało się bowiem, że trzy partie socjalistyczne, które tak chętnie deklarują swą wrażliwość społeczną, opowiedziały się po stronie koncernów energetycznych przeciwko obniżce świadczeń komunalnych. (...) W pewnym momencie doszło nawet do tak absurdalnej sytuacji, że zdominowany przez lewicę Demokratyczny Związek Pedagogów zorganizował w Miszkolcu demonstrację przeciwko podwyżce płac dla nauczycieli, uchwalonej przez rząd Fideszu - czytamy na łamach "wSieci".

Posunięcia Orbana sprawiły, że węgierska gospodarka ruszyła do przodu, Węgrzy spłacili (przed czasem) zadłużenie wobec MFW, a bezrobocie z miesiąca na miesiąc maleje.

Te osiągnięcia sprawiły, że kilka miesięcy temu Viktor Orbán został zaproszony do renomowanego think tanku The Bruegel Economic Research Institute w Brukseli. Wystąpił tam nie w roli oskarżonego, który musi tłumaczyć się ze swej polityki, lecz w charakterze autorytetu pokazującego, jak odnieść sukces gospodarczy w czasach szalejącego kryzysu - przekonuje Górny.

Całość artykułu, a w nim między innymi 10 najważniejszych decyzji Fideszu - w najnowszym numerze tygodnika "wSieci". Polecamy

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

lz

[fot: wSieci]


Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook