Jedynie prawda jest ciekawa


Jak można dobrze rządzić Polską?

27.11.2012

Wczoraj w Sejmie miała miejsce już 6. debata programowa organizowana przez Prawo i Sprawiedliwość pod takim właśnie tytułem - pisze Zbigniew Kuźmiuk na swoim blogu.

Piszę szósta bo były już debaty o nowym systemie podatkowym, proponowanych przez PiS zmianach w systemie ochrony zdrowia, rynku pracy, relacjach rząd - samorząd, nowej polityce rolnej i teraz o sprawnym państwie.

Do debaty zostali zaproszeni zarówno ludzie nauki jak uznani przedstawiciele praktyki rządzenia państwem, czasami byli to ludzie z tytułami naukowymi którzy jakiś czas temu pełnili ważne funkcje państwowe.

Wszystkich nazwisk oczywiście nie wymienię. Ale był nestor polskiej teorii organizacji i zarządzania prof. Witold Kieżun, znana socjolog prof. Jadwiga Staniszkis, prof. Krzysztof Rybiński (jakiś czas temu wiceprezes NBP), prof. Witold Modzelewski obecnie szef Instytutu Podatkowego a parę lat temu wiceminister finansów, wreszcie Anna Strężyńska do niedawna prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej postrzegana jako „żelazna dama” w tej dziedzinie, którą niestety zupełnie niedawno odwołał z zajmowanego stanowiska premier Tusk.

Było jeszcze kilkunastu innych znakomitych profesorów, a także znawców praktyki rządzenia byli także kandydat na premiera rządu technicznego prof. Gliński i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Mimo tego, że naprawdę interesująca dyskusja trwała 5 godzin, trudno szukać jej choćby zgrubnego omówienia w głównych mediach (poza niektórymi portalami internetowymi) choć na sali przez cały czas były kamery i mikrofony wiodących stacji telewizyjnych i radiowych.

Widać, że wajcha medialna została przestawiona na trwałe, nie można już pokazywać debat organizowanych przez Prawo i Sprawiedliwość, bo pokazują „kawał prawdy” o skutkach 5-letnich rządów Tuska i jego ekipy, a także to, że jest budowany przez tę partię ze środowiskiem naukowców alternatywny program, który pozwoli przystąpić do gruntownych zmian w Polsce, natychmiast po wygranych wyborach.

Sam wczoraj zostałem „ofiarą” tej przestawionej wajchy. Zostałem zaproszony na wieczór do jednej stacji telewizyjnych właśnie na rozmowę o ustaleniach tej debaty ale już w studio okazało się, że o niej, nie będzie nic.

Ale było za to o dokumentaliście Braunie i jego wypowiedzi, z mocną sugestią że odpowiada za tę wypowiedź PiS, było także o zapowiadanych marszach antyniemieckich w Opolu i generalnie o tym, że to ta właśnie partia odpowiada za język nienawiści w polskiej polityce, jakby nie było „dożynania watach” Ministra Sikorskiego czy śmierci pracownika biura poselskiego PiS w Łodzi, zamordowanego przez działacza Platformy.

Samej debaty nie jestem w stanie streścić (zainteresowanych odsyłam na stronę www.mypis.pl, gdzie jest relacja wideo) ale przytoczę klika ważnych moim zdaniem stwierdzeń, które na niej padły.

Pof. Kieżun zwrócił uwagę, że trudno budować sprawne państwo w sytuacji kiedy corocznie wyjeżdża z Polski 80-90 mld zł kapitału, który transferują od nas firmy zagraniczne, prof. Rybiński podkreślił, że trudno o sprawną administrację publiczną, która w prawdzie od roku 1989 powiększyła się ze 150 tysięcy do 450 tysięcy osób ale strukturę ma dalej postkomunistyczną, prof. Staniszkis (także prof. Szczerski) mówili o sieciowości administracji unijnej i kompletnym nie przystawaniu do tego modelu polskiej administracji, wreszcie była prezes UKE Anna Strężyńska dawała nadzieję, że nawet punktowe dobrze przygotowane zmiany w administracji czy gospodarce mogą dać i silny impuls rozwojowy i np. duże oszczędności.

W tym kontekście wymieniła zmiany ustawowe wprowadzone w 2006 roku na rynku telekomunikacyjnym, które dały nie tylko silny rozwój tego rodzaju usług ale także przyniosły w ciągu 4 kolejnych lat 4 mld zł oszczędności, które zostały w kieszeniach konsumentów.

W sumie bardzo interesująca debata, szkoda, że tak potraktowana przez właścicieli mediów (w tym także media publiczne, których właścicielem okazuje się koalicja PO-PSL-SLD) ale dla zainteresowanych mam dobrą wiadomość już w najbliższym czasie prezes Kaczyński, zapowiedział następną o podobnej problematyce.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook