Jedynie prawda jest ciekawa


Feusette: Jak mainstream z prezydentem prawdzie pomagali

22.07.2015

"Wojciech Młynarski, gdy tworzył jeszcze poezję, nie agitki, napisał kiedyś piosenkę 'Po co babcię denerwować, niech się babcia cieszy' – o relacjach społeczeństwa z socjalistyczną władzą. Dziś taką „babcią” stał się dla głównego nurtu Bronisław Komorowski" – pisze Krzysztof Feusette, dziennikarz i felietonista tygodnika wSieci.

Publicysta zastanawia się dlaczego przegrane wybory nie stały się dla prezydenta Komorowskiego okazją do zmiany swojej strategii wizerunkowej. I jak to możliwe, że z każdą niemal jego wypowiedzią wciąć widać tę wielką butę, która stała się przyczyną porażki? Podpowiadać próbuje prezydentowi mainstream (tu autor odwołuje się do wywiadu w jednym z tygodników opinii). Ale powodów klęski wyborczej wciąż szuka się przede wszystkim w okolicznościach zewnętrznych: 

"Po pierwsze, pan prezydent, nie wiedzieć czemu, został przez Polaków „uznany za część obozu władzy”. Po drugie, Paweł Kukiz. Po trzecie — jak twierdzi Komorowski — 'obie telewizyjne debaty, które w badaniach opinii publicznej zostały przez niego wygrane, nie przyniosły efektu w postaci odwrócenia trendu'. Dodać trzeba, że ani Paradowska z Baczyńskim, ani sam prezydent nie podają źródeł owych 'badań opinii', co może zastanawiać — szczególnie w przypadku debaty nr 2, przegranej przez Komorowskiego z kretesem, nawet w opinii gwiazd mainstreamu" – pisze felietonista wSieci.

"Wszystko to jednak drobiazgi przy tym, z czym tak naprawdę musiał się zmagać odchodzący prezydent. Była to bowiem 'zorganizowana, gigantyczna akcja  czarnego PR, demolowania wizerunku, niszczenia godności, przeprowadzona z nieprawdopodobną brutalnością i skutecznością'. I znowu niedosyt, bo głowa państwa nie precyzuje, czy np. swoją legendarną już wyprawę do Japonii albo mini szkołę przetrwania na warszawskich ulicach zalicza bardziej do 'demolowania', czy 'niszczenia' swego wizerunku" – czytamy.

Nawet jeśli pojawiają się jakieś błędy w kampanii, to prezydent oczywiście nie miał na nie wpływu:  

"'Prezydent nie może być krytykiem rzeczywistości, tak jak mogą być nimi jego konkurenci. Prezydent musi dbać o to, aby obywatele nie stracili szacunku do państwa'  — tłumaczy swoją wyborczą narrację 'cząstka tej polskiej drogi do wolności', jak sam siebie w wywiadzie nazywa. I pyta retorycznie: 'Jak można było tylu Polakom wmówić, że po 26 latach wolności, mimo gospodarczej prosperity, trzeba będzie Polskę odbudowywać ze zgliszczy jak po wojnie'. Smutne to słowa, bo wskazują, że głowa państwa nie śledziła zbyt uważnie wystąpień swego głównego kontrkandydata. Słowa bowiem o 'odbudowie ze zgliszczy' nie pochodzą od Andrzeja Dudy, ale od premier Kopacz, która — wspierana dzielnie przez TVN24 — próbowała wmówić rodakom, że kandydat PiS nie widzi różnicy między rokiem 2015 a 1945" – pisze Krzysztof Feusette. 

Więcej o refleksjach powyborczych Bronisława Komorowskiego pisze Krzysztof Feusette w najnowszym  numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 20 lipca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook