Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wiśniewska: Reforma przedszkolna to absurd

06.09.2013

1 września weszła w życie modyfikacja prawa, w wyniku które doszło do ograniczenia możliwości uczestniczenia dzieci w przedszkolnych zajęciach dodatkowych. Zmianę tę komentuje w rozmowie z portalem Stefczyk.info poseł Jadwiga Wiśniewska (PiS).

Stefczyk.info: 1 września weszła w życie ustawa dotycząca przedszkoli, dzięki której przedszkola miały stać się tańsze. Efekt jest jednak taki, że doprowadziło to do likwidacji wielu zajęć dodatkowych, przeciwko czemu protestują rodzice. Ich protesty są zasadne?

Jadwiga Wiśniewska, poseł PiS, pedagog: Protesty rodziców są słuszne. Ustawa, która miała ułatwić dostęp do przedszkoli, okazała się źle przygotowana – jak zresztą prawie wszystko, za co zabierze się koalicja Platforma - PSL. Przed możliwymi złymi skutkami reformy edukacji ostrzegaliśmy już od dawna. Dzisiaj rodzice znaleźli się w sytuacji, kiedy  za każdą dodatkową godzinę opieki nad dzieckiem nie mogą płacić więcej niż 1 zł, co oznacza w praktyce uniemożliwienie dzieciom uczestniczenia w wielu zajęciach dodatkowych i zamianą przedszkoli z placówek edukacyjnych w "przechowalnie".

Zmiana prawa skutkuje koniecznością rezygnacji współpracy przedszkoli z firmami zewnętrznymi, które wcześniej organizowały zajęcia muzyczne czy naukę języków obcych.

To absurdalna sytuacja i trudno dziwić się irytacji rodziców. Okres przedszkolny jest czasem wyjątkowo intensywnego rozwoju dziecka, niezmiernie ważne jest, aby zapewnić mu dostęp do wszechstronnej edukacji dzięki której będzie mogło ono rozwijać się harmonijnie na wszystkich poziomach.

Zwolennicy tej zmiany prawnej tłumaczą, że jej powodem była chęć „wyrównania szans”.

Kiedy słyszy się takie tłumaczenie, nie wiadomo, czy się śmiać, czy płakać. Ograniczenie przedszkolakom dostępu do zajęć dodatkowych ma być „wyrównywaniem szans”? Trudno to pojąć. Chyba że to pod tym terminem rozumiemy równanie w dół.

Niektórzy rodzice w reakcji na ograniczenie dostępu do zajęć dodatkowych, zaczęli się organizować sami – w jednym z przedszkoli, gdzie zajęcia dodatkowe zostały zlikwidowane, rodzice chcieli sfinansować je samodzielnie, proponując pokrycie kosztów ich organizacji także rodzinom uboższym. Okazało się jednak, że jest to niemożliwe z powodów prawnych. Mamy do czynienia z sytuacją, w której państwo ani nie zapewnia odpowiedniego poziomu świadczeń, ani też nie pozwala samodzielnie organizować się obywatelom?

Tak, to jest dokładnie taka sytuacja. Sytuacja, z jaką mamy teraz do czynienia w przedszkolach, jest emblematyczna. Platforma wprowadza kolejne absurdalne rozwiązania po cichu, bez konsultacji społecznych i bez odpowiedniego nagłośnienia medialnego. Społeczeństwo ma szansę zareagować dopiero wtedy, kiedy doświadczy ich fatalnych skutków na własnej skórze – tak jak w tym przypadku. Sprawa reformy edukacyjnej ma szerszy kontekst. Mamy tu do czynienia z konsekwentnym niszczeniem polskiej edukacji, na każdym poziomie, począwszy od przedszkoli. Minister Szumilas kontynuuje w resorcie edukacji szkodliwą politykę minister Hall. Doprowadziła ona między innymi do wycofywania podstawowych lektur oraz do ograniczenia nauki historii skutkującego także uniemożliwieniem prowadzenia pełnego kursu literatury – wielu dzieł literackich nie sposób przecież zrozumieć w oderwaniu od kontekstu historycznego. W tym roku wchodzą w życie także inne kuriozalne pomysły koalicji PO-PSL. Politycy Prawa i Sprawiedliwości ostrzegali przed nimi już kilka lat temu. W tym roku szkolnym wchodzą one jednak w życie. Koalicja rządząca przeforsowała zmianę podstawy programowej dla liceów ogólnokształcących, wprowadzając przedmiot „przyroda”, a w jego ramach jako jeden z możliwych do wyboru modułów „różdżkarstwo i wróżbiarstwo”. Wcześniej wróżka została wpisana na listę zawodów. To zakrawa na zupełny absurd. Jestem przekonana, że gdyby Polacy byli na bieżąco informowani o tego rodzaju projektach, natychmiast zaczęliby protestować. Tymczasem zmiany wprowadza się tylnymi drzwiami. Jest to możliwe w sytuacji, w której większość mediów ze środków przekazywania informacji, zamieniła się w ośrodki rządowej propagandy. Kluczową rolę w naprawie polskiego systemu edukacji oraz w uzdrowieniu całego państwa, odgrywa zatem dostęp do rzetelnej informacji. Bez tego nadal będzie możliwe trwanie systemu, w którym zamiast siły argumentów, używany jest argument siły.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Agnieszka Żurek

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


Słowa kluczowe:

rodzice

,

dzieci

,

edukacja

,

reforma

,

przedszkole

Warto poczytać

 1. wito 26.06.2016

  Gadowski: Koniec planu Merkel

  Dziennikarz "wSieci" mówi o przyczynach wyjścia Wlk. Brytanii z Polski.

 2. jacek 26.06.2016

  Karnowski o Brexit: Nowe wyzwanie dla Polski

  Redaktor naczelny "wSieci" skomentował sprawę Brexitu.

 3. IMG3396-2 26.06.2016

  Kukiz: Ataki na Kaczyńskiego doprowadzają mnie do szału

  Zdaniem lidera Kukiz'15 przemiany jakie zachodzą obecnie w Polsce i w Europie są "niepowtarzalną sytuacją, by nadać Polsce podmiotowość".

 4. Google1477x83126-2016 26.06.2016

  Fragmenty autobiografii J. Kaczyńskiego we "wSieci"!

  Tygodnik jako pierwszy publikuje fragmenty autobiografii Jarosława Kaczyńskiego „Porozumienie przeciw monowładzy. Z dziejów PC”.

 5. mid-epa05389273 26.06.2016

  Rybiński: W obliczu Brexitu trzeba przestać się kłócić

  KOD i opozycja niech się opamiętają i przestaną szkodzić Polsce. Wtedy Polska, jako oaza stabilności stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna da światowego biznesu.

 6. IMG9520-sejmJS 26.06.2016

  Sumliński: Służby specjalne atakują Macierewicza

  Ilu jeszcze przedstawicieli finansowej, politycznej czy medialnej elity w „wolnej Polsce” ma, w przeciwieństwie do Macierewicza, naprawdę agenturalną przeszłość?

 7. mid-epa05387894 25.06.2016

  Artyści przemówili po Brexicie... "To zmierzch cywilizacji"

  Wciąż nie jest pewne z jakimi konsekwencjami wiąże się wyjście z UE Wielkiej Brytanii. Dla polskich artystów to bez wątpienia koniec świata...

 8. marmarkow 25.06.2016

  Kowalski: Jest szansa na koniec polityki na kolanach

  "Nawet Związek Radziecki się rozpadł mając przecież aparat terroru, a ci durnie z UE stosowali terror nie mając aparatu" - mówił Marian Kowalski.

CS312fotMINI

Czas Stefczyka 132/2016

PDF (5,28 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook