Jedynie prawda jest ciekawa


Jackowski: Establishment europejski nie jest zainteresowany reformą Unii

09.03.2017

"Wbrew wyraźnemu stanowisku rządu polskiego i jasnej prośby o odroczenie tego głosowania, kandydatura Donalda Tuska została przeforsowana siłowo" - powiedział senator PiS Jan Maria Jackowski w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl

Polityk skomentował przegraną Saryusz-Wolskiego w walce o fotel szefa Rady Europejskiej, zaznaczając, że w całej sprawie doszło do "dwóch precedensów".

- Przewodniczącym Rady Europejskiej została osoba, która nie była wskazana przez swój macierzysty kraj i nie była kandydatem żadnego innego kraju członkowskiego. Drugi precedensem jest to, że wbrew wyraźnemu stanowisku rządu polskiego i jasnej prośby o odroczenie tego głosowania, ta kandydatura została przeforsowana siłowo(...)Pokazuje to, że establishment europejski nie jest zainteresowany reformą Unii, a jedynie utrzymaniem status quo - powiedział Jackowski.

Senator ocenił rolę polskiego rządu w całym procederze. 

-Jest to jasny sygnał, że Polska ma własne zdanie. Nie popierała tego kandydata i będzie to w przyszłości dawało Polsce odbicie ponieważ Polska będzie miała absolutny mandat do dopominania się o radykalne reformy Unii Europejskiej, która w tym momencie wchodzi w fazę zapaści - zaznaczył.


Rozmówca powiedział, że Donald Tusk "nie rozumie wewnętrznych problemów Unii Europejskiej".

-Dowodem na to jest słynny list sprzed ponad miesiąca. Nawet słowem nie zająknął się o żadnej z ważnych bolączek Unii Europejskiej. Nie wspomniał o kryzysie migracyjnym, kryzysie wartości, kryzysie instytucji unijnych, deficycie demokracji w Unii Europejskiej, kryzysie gospodarczym, o utracie konkurencyjności towarów europejskich na globalnej scenie - podkreślił.

Dodał, że przewodniczący RE skupił się na krytyce, która z punktu widzenia realizowania interesów Unii Europejskiej nie była potrzebna.

-Atakował Stany Zjednoczone, co jak na polityka tego formatu, sprawującego tak prestiżowy urząd, było zdumiewające. Jednocześnie krytykował Rosję, zapominając, że to właśnie spolegliwa polityka wielu krajów UE i samej Unii doprowadziła do eskalacji imperialnej polityki rosyjskiej, która polega na konsolidacji wpływów w tej części Europy, którą Rosja uważa za swoją strefę wpływów - wypunktował Jackowski.


Senator PiS wypowiedział się na temat kandydatury Saryusz-Wolskiego wystawionej z ramienia polskiego rządu.

-Wskazaliśmy kandydata, który w momencie oficjalnego zgłoszenia był członkiem PO i EPP, więc był w środowisku politycznym, w którym nie ma PiS. Ponadto, jest to kandydat, który ma wizję przyszłości Europy i jest jednym z nielicznych polityków polskich, którzy tak dobrze znają Unię Europejską i sam proces integracji. Przez kilkadziesiąt lat brał w tym udział. Co najważniejsze, jest to polityk, który byłby w stanie generować działania na rzecz reformy Unii Europejskiej - powiedział Jackowski.

[fot.youtube.com/wszechpolacy]
mw/wPolityce.plWarto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook