Jedynie prawda jest ciekawa


Jackowski: Ta umowa zagraża bezpieczeństwu Polski

12.04.2012

O sprzeciwie wobec polsko-rosyjskiej umowy dot. małego ruchu granicznego - mówi portalowi Stefczyk.info senator Jan Maria Jackowski.

Stefczyk.info: Senat wyraził zgodę na ratyfikację umowy o małym ruchu granicznym z Rosją. Znosi ona wizy dla mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego oraz części polskich województw. Senatorowie PiS byli przeciwko lub wstrzymali się od głosu. Dlaczego?

Jan Maria Jackowski: Sprawa jest prosta. Głównym argumentem za takim głosowaniem senatorów PiSu były sprawy bezpieczeństwa państwa. Uznaliśmy, że rozwiązania wprowadzają zbyt słabe zabezpieczenia i sposoby przeciwdziałania ewentualnej zorganizowanej przestępczości. To sedno naszego sprzeciwu.

Dlaczego w Pana ocenie rozwiązania poparła Platforma?

Tego nie potrafię powiedzieć, jednak przypuszczam, że senatorowie PO wszystko, co przygotuje rząd, traktują jako prawo objawione i głosują za tym.

Ta decyzja zbiega się z kolejnym skandalem ws. katastrofy smoleńskiej, umyciem części wraku Tupolewa, oraz z przeciekami o negatywnym dla Polski orzeczeniu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws. zbrodni katyńskiej. Czy zgoda na mały ruch graniczny to dowód, że znów nadskakujemy Rosji?

Od czasu słynnego już spaceru Donalda Tuska i Władimira Putina na sopockim molo we wrześniu 2009 roku w relacjach polsko-rosyjskich nastąpiła spolegliwość strony polskiej. W sprawie katastrofy smoleńskiej mamy nawet do czynienia z działalnością na szkodę państwa polskiego, osłabianiem prestiżu i statusu polski na arenie międzynarodowej. Sprawa dotyczy nie tylko stosunków z Rosją, ponieważ zachowanie władz polskich osłabia naszą pozycję w kontaktach z innymi krajami. Sprawa smoleńska pokazuje, że nie umiemy dbać o nasze interesy narodowe. W związku z tym na arenie międzynarodowej czy w Unii nasza pozycja mocno słabnie.

Czy możliwa jest zmiana polityki obecnych władz?

W mojej ocenie nie jest to możliwe. Obecne władze nie są już zdolne do zmiany modelu polityki, którą prowadzą.

Rozmawiał saż
[Fot. Polsko-rosyjskie przejście graniczne, Rafał Wioana/Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook