Jedynie prawda jest ciekawa


Jackowski: Promować kanon niepodległości

19.06.2013

Rozmowa z senatorem PiS Janem Jackowskim.

Stefczyk.info: Senatorowie zajmowali się na obecnym posiedzeniu projektem ustawy, która zakłada dekomunizację polskich ulic. Czy jest jakaś szansa na porozumienie w tej sprawie pomiędzy PiSem a PO?

Jan Jackowski: W tej sprawie nie należy jeszcze niczego przesądzać, choć stanowisko połączonych komisji senackich w tej sprawie jest negatywne. To pokazuje, że Platforma posiadająca większość w Senacie długo rozważała tę kwestię. Zdaje się, że PO chciała mieć ciastko i zjeść ciastko. Przeważyły jednak opinie, że nie należy tej ustawy popierać. Uważam, że jest to skandal. Liczę na zmianę tego stanowiska. Problem jest bowiem bardzo istotny, a rozwiązać go można jedynie na poziomie ustawy. Również w moim okręgu wyborczym jest wiele tablic z minionego okresu. One w sposób fałszywy i ideologiczny przedstawiają wydarzenia z naszej historii. Organy gmin, od których obecnie zależy działanie w tej sprawie, zasłaniają się brakiem środków, czy innymi sprawami. Jednak w gruncie rzeczy chodzi o utrzymanie status quo.

Sprzeciw w komisji senackiej był jakoś motywowany?

Platforma patrzy na tę sprawę politycznie i najwyraźniej uznała, że politycznie jej się ta ustawa nie opłaca. W związku z tym PO zdecydowała się na taki właśnie krok. To jest moja ocena tego wydarzenia.

Dlaczego ta sprawa jest tak ważna?

Ta sprawa jest niezmiernie ważna, ponieważ mamy do czynienia z zafałszowaniem historycznym, a dodatkowo mamy niespójność przepisów. Jeśli zakazane jest propagowanie i szerzenie ideologii komunistycznej, a symbole, osoby i wydarzenia związane ze zbrodniczą działalnością komunistów nadal istnieją legalnie w przestrzeni publicznej to jakiś nonsens. Nie nastąpiło oddzielenie wyraźną cezurą odradzającej się Rzeczypospolitej od okresu totalitarnego. To w mojej ocenie rodzi negatywne skutki kulturowe, społeczne, ideologiczne i inne. Dlatego tę sprawę trzeba przeciąć. Zaczął się już 25. rok polskiej transformacji, a te sprawy nie zostały rozwiązane.

W mediach słyszymy jednak, że historię należy zostawić historykom, że nie należy się takimi tematami zajmować.

To jest pogląd fałszywy. Byłem ostatnio w Federacji Rosyjskiej i tam w jednym z większych miast widziałem okazały pomnik Lenina. To pokazuje, jak silne są dawne wpływy i mentalność, jak dalece one się wgryzły w społeczeństwo. Tam jednak komunizm trwał aż 70 lat, w Polsce niecałe 50. Czas najwyższy, by tę sprawę przeciąż zamknąć i spowodować, by niezależna, suwerenna Rzeczpospolita budowała swoją tożsamość w oparciu o te kryteria historyczne i te elementy przeszłości, które składają się na kanon niepodległości. Nie należy się opierać na tym, co wiąże się ze zniewoleniem, zwasalizowaniem, komunizmem, totalitaryzmem itd. Jeśli żyjemy w demokracji, powinniśmy szanować te wartości, które odwołują się do demokracji, a nie te, które nawiązują do symboliki czasów totalitarnych reżimu komunistycznego.

Rozmawiał TK
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook