Jedynie prawda jest ciekawa


Jackowski: Promować kanon niepodległości

19.06.2013

Rozmowa z senatorem PiS Janem Jackowskim.

Stefczyk.info: Senatorowie zajmowali się na obecnym posiedzeniu projektem ustawy, która zakłada dekomunizację polskich ulic. Czy jest jakaś szansa na porozumienie w tej sprawie pomiędzy PiSem a PO?

Jan Jackowski: W tej sprawie nie należy jeszcze niczego przesądzać, choć stanowisko połączonych komisji senackich w tej sprawie jest negatywne. To pokazuje, że Platforma posiadająca większość w Senacie długo rozważała tę kwestię. Zdaje się, że PO chciała mieć ciastko i zjeść ciastko. Przeważyły jednak opinie, że nie należy tej ustawy popierać. Uważam, że jest to skandal. Liczę na zmianę tego stanowiska. Problem jest bowiem bardzo istotny, a rozwiązać go można jedynie na poziomie ustawy. Również w moim okręgu wyborczym jest wiele tablic z minionego okresu. One w sposób fałszywy i ideologiczny przedstawiają wydarzenia z naszej historii. Organy gmin, od których obecnie zależy działanie w tej sprawie, zasłaniają się brakiem środków, czy innymi sprawami. Jednak w gruncie rzeczy chodzi o utrzymanie status quo.

Sprzeciw w komisji senackiej był jakoś motywowany?

Platforma patrzy na tę sprawę politycznie i najwyraźniej uznała, że politycznie jej się ta ustawa nie opłaca. W związku z tym PO zdecydowała się na taki właśnie krok. To jest moja ocena tego wydarzenia.

Dlaczego ta sprawa jest tak ważna?

Ta sprawa jest niezmiernie ważna, ponieważ mamy do czynienia z zafałszowaniem historycznym, a dodatkowo mamy niespójność przepisów. Jeśli zakazane jest propagowanie i szerzenie ideologii komunistycznej, a symbole, osoby i wydarzenia związane ze zbrodniczą działalnością komunistów nadal istnieją legalnie w przestrzeni publicznej to jakiś nonsens. Nie nastąpiło oddzielenie wyraźną cezurą odradzającej się Rzeczypospolitej od okresu totalitarnego. To w mojej ocenie rodzi negatywne skutki kulturowe, społeczne, ideologiczne i inne. Dlatego tę sprawę trzeba przeciąć. Zaczął się już 25. rok polskiej transformacji, a te sprawy nie zostały rozwiązane.

W mediach słyszymy jednak, że historię należy zostawić historykom, że nie należy się takimi tematami zajmować.

To jest pogląd fałszywy. Byłem ostatnio w Federacji Rosyjskiej i tam w jednym z większych miast widziałem okazały pomnik Lenina. To pokazuje, jak silne są dawne wpływy i mentalność, jak dalece one się wgryzły w społeczeństwo. Tam jednak komunizm trwał aż 70 lat, w Polsce niecałe 50. Czas najwyższy, by tę sprawę przeciąż zamknąć i spowodować, by niezależna, suwerenna Rzeczpospolita budowała swoją tożsamość w oparciu o te kryteria historyczne i te elementy przeszłości, które składają się na kanon niepodległości. Nie należy się opierać na tym, co wiąże się ze zniewoleniem, zwasalizowaniem, komunizmem, totalitaryzmem itd. Jeśli żyjemy w demokracji, powinniśmy szanować te wartości, które odwołują się do demokracji, a nie te, które nawiązują do symboliki czasów totalitarnych reżimu komunistycznego.

Rozmawiał TK
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook