Jedynie prawda jest ciekawa


Jackowski: Niepokojąca zapowiedź rządu

08.11.2012

O budowie polskiego atomu oraz zapowiedzi rządu, by ominąć procedurę przetargową portal Stefczyk.info rozmawia z senatorem Janem Jackowskim.

Stefczyk.info: "Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że rząd chce budować elektrownie atomową z ominięciem procedury przetargowej. Minister skarbu zapowiada, że władza szuka rozwiązania, które usprawni procedurę. Chce w ten sposób zablokować możliwość zaskarżania przetargu przez przegranych. Rozwiązaniem wydaje się powołanie specjalnej ustawy. Jak Pan ocenia te pomysły?

Jan Jackowski: Budowa elektrowni atomowej jest w interesie dużych korporacji europejskich, które chcą zarobić pieniądze. W moim przekonaniu elektrownia atomowa nie rozwiązuje polskich problemów energetycznych. Tworzy natomiast nowe problemy. Nie mamy choćby własnego paliwa jądrowego, co oznacza, że nadal jesteśmy uzależnieni od zewnętrznych dostawców. Energia atomowa jest również droga. Do kosztów eksploatacji trzeba doliczyć koszty utylizacji paliwa oraz modernizacji elektrowni. To wszystko oznacza, że debata w Polsce na temat atomu powinna dopiero się odbyć. Potrzebna jest szeroka debata o tej inwestycji. Niepokoi mnie również obecna zapowiedź rządu.

Dlaczego?

To sygnał, że rząd chce przepchnąć kolanem rozwiązania, których skutki nie będą dotykały już tej władzy. Przecież sprawa elektrowni atomowej ma wieloletnie skutki. To jest bardzo niebezpieczne, że próbuje się w ten sposób wymusić tę inwestycję.

Ominięcie procedury przetargowej zmienia sytuację?

Pojawiają się niebezpieczeństwa związane z presją korporacji międzynarodowych. Mamy w Europie bardzo silne lobby działające na rzecz energii atomowej. Tymczasem w Europie trwa debata związana z tą energią. Wiele krajów europejskich wycofuje się z tego rodzaju energii. W związku z powyższym te koncerny dążą do wywarcia w Polsce presji, by jak najszybciej sfinalizować budowę elektrowni. To jednak przypomina kolejną próbę bogacenia się na polskich podatnikach. Rząd w tej sprawie działa w sposób niejasny.

Dlaczego?

Polska przyjęła przecież pakiet klimatyczno-energetyczny. On jest zabójczy dla polskiej energetyki i zamienia Polskę w półkolonię Unii Europejskiej. W wyniku jego obowiązywania nastąpi wzrost ceny prądu, obniżenie konkurencyjności polskiej gospodarki. Dla każdego obywatela będzie on z kolei oznaczał realny wzrost wydatków. To jest w interesie lobby energetycznego w UE. Ono, kosztem Polski i Polaków, próbuje zarobić pieniądze i wykończyć konkurencję.

Jakie projekty energetyczne Polska powinna w takim razie rozwijać?

W moim przekonaniu powinniśmy prowadzić projekty związane ze źródłami odnawialnymi. Mamy również możliwość korzystania z energii wodnej, powinniśmy wchodzić w geotermię. Powinniśmy rozwijać energetykę opartą na gazie, szczególnie, gdy się potwierdzą szacunki dot. złóż "łupków". Tych zasobów musimy pilnować, aby żadne zagraniczne lobby energetyczne nie zablokowało Polsce możliwości eksploatacji. To jest sprawa strategiczna. Musimy również modernizować elektrownie oparte na węglu. Zapasy węgla mamy na ponad sto lat. To jest siła polskiej gospodarki. Działania zmierzające do likwidowania energetyki węglowej są działaniami mającymi na celu osłabienie potencjału Polski.

Rozmawiał Nal
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook