Jedynie prawda jest ciekawa


Jackowski: Niepokojąca zapowiedź rządu

08.11.2012

O budowie polskiego atomu oraz zapowiedzi rządu, by ominąć procedurę przetargową portal Stefczyk.info rozmawia z senatorem Janem Jackowskim.

Stefczyk.info: "Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że rząd chce budować elektrownie atomową z ominięciem procedury przetargowej. Minister skarbu zapowiada, że władza szuka rozwiązania, które usprawni procedurę. Chce w ten sposób zablokować możliwość zaskarżania przetargu przez przegranych. Rozwiązaniem wydaje się powołanie specjalnej ustawy. Jak Pan ocenia te pomysły?

Jan Jackowski: Budowa elektrowni atomowej jest w interesie dużych korporacji europejskich, które chcą zarobić pieniądze. W moim przekonaniu elektrownia atomowa nie rozwiązuje polskich problemów energetycznych. Tworzy natomiast nowe problemy. Nie mamy choćby własnego paliwa jądrowego, co oznacza, że nadal jesteśmy uzależnieni od zewnętrznych dostawców. Energia atomowa jest również droga. Do kosztów eksploatacji trzeba doliczyć koszty utylizacji paliwa oraz modernizacji elektrowni. To wszystko oznacza, że debata w Polsce na temat atomu powinna dopiero się odbyć. Potrzebna jest szeroka debata o tej inwestycji. Niepokoi mnie również obecna zapowiedź rządu.

Dlaczego?

To sygnał, że rząd chce przepchnąć kolanem rozwiązania, których skutki nie będą dotykały już tej władzy. Przecież sprawa elektrowni atomowej ma wieloletnie skutki. To jest bardzo niebezpieczne, że próbuje się w ten sposób wymusić tę inwestycję.

Ominięcie procedury przetargowej zmienia sytuację?

Pojawiają się niebezpieczeństwa związane z presją korporacji międzynarodowych. Mamy w Europie bardzo silne lobby działające na rzecz energii atomowej. Tymczasem w Europie trwa debata związana z tą energią. Wiele krajów europejskich wycofuje się z tego rodzaju energii. W związku z powyższym te koncerny dążą do wywarcia w Polsce presji, by jak najszybciej sfinalizować budowę elektrowni. To jednak przypomina kolejną próbę bogacenia się na polskich podatnikach. Rząd w tej sprawie działa w sposób niejasny.

Dlaczego?

Polska przyjęła przecież pakiet klimatyczno-energetyczny. On jest zabójczy dla polskiej energetyki i zamienia Polskę w półkolonię Unii Europejskiej. W wyniku jego obowiązywania nastąpi wzrost ceny prądu, obniżenie konkurencyjności polskiej gospodarki. Dla każdego obywatela będzie on z kolei oznaczał realny wzrost wydatków. To jest w interesie lobby energetycznego w UE. Ono, kosztem Polski i Polaków, próbuje zarobić pieniądze i wykończyć konkurencję.

Jakie projekty energetyczne Polska powinna w takim razie rozwijać?

W moim przekonaniu powinniśmy prowadzić projekty związane ze źródłami odnawialnymi. Mamy również możliwość korzystania z energii wodnej, powinniśmy wchodzić w geotermię. Powinniśmy rozwijać energetykę opartą na gazie, szczególnie, gdy się potwierdzą szacunki dot. złóż "łupków". Tych zasobów musimy pilnować, aby żadne zagraniczne lobby energetyczne nie zablokowało Polsce możliwości eksploatacji. To jest sprawa strategiczna. Musimy również modernizować elektrownie oparte na węglu. Zapasy węgla mamy na ponad sto lat. To jest siła polskiej gospodarki. Działania zmierzające do likwidowania energetyki węglowej są działaniami mającymi na celu osłabienie potencjału Polski.

Rozmawiał Nal
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook