Jedynie prawda jest ciekawa


Jackowski: Konkurs powinien ruszyć od nowa

01.02.2012

Krajowa Rada nie wycofała się ze swoich decyzji, idzie w zaparte. Broni decyzji niedemokratycznej, naruszającej zasady demokratyczne, działa w sposób sprzeczny z obowiązującym w Polsce systemem wartości i zasadami. W związku z tym wniosek do TS jest jak najbardziej zasadny – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info senator Jan Maria Jackowski, zasiadający w komisji kultury i środków przekazu.

Stefczyk.info: O. Tadeusz Rydzyk poinformował, że zebrano już ponad 800 tysięcy podpisów pod protestem dotyczącym nie przyznania Telewizji Trwam koncesji na multipleksie. Pana zdaniem coś to zmieni?

Jan Maria Jackowski: W normalnym demokratycznym państwie, które stara się realizować zasady zapisane w konstytucji oraz ogólnie przyjętych normach demokratycznych opinia ponad 800 tysięcy ludzi jest bardzo poważnym głosem w debacie publicznej. Tego rodzaju działania powinno odegrać efekt pozytywny. To jest pewnego rodzaju test, czy my żyjemy w państwie demokratycznym, czy w państwie, którego organa realizują interesy polityczne, czy jakieś inne grupy rządzącej. I w ramach tych interesów ogranicza się dostęp do informacji oraz przekazu o charakterze religijnym. Co ciekawe podobna sytuacja miała miejsce we Francji.

Tam również nie przyznano koncesji telewizji religijnej?

Tak. Na multipleksie nie przyznano stacji katolickiej miejsca. Jednak w wyniku nacisku opinii publicznej ta decyzja została zmieniona.

Czego się Pan spodziewa w Polsce? Dojdzie do zmiany decyzji Rady?

Nie chcę niczego przesądzać. Uważam, że KRRiT widząc skutki swojej arbitralnej decyzji podjętej zakulisowo i w sposób niemerytoryczny, powinna wykorzystać szansę, by naprawić swój błąd. Czy z tego skorzysta czy nie? Trudno mi się wypowiadać na ten temat. W mojej ocenie najlepiej by się stało, gdyby ten konkurs został unieważniony i rozpisany od nowa. Powinno zostać rozpisane nowe postępowanie konkursowe, w wyniku którego wnioski powinny być rozpatrzone raz jeszcze.

Komentatorzy wskazują, że obecny konkurs był nieprzejrzysty, że nie wiadomo, na jakich zasadach przyznawano koncesje…

Mam podobne uwagi. Byłem obecny na posiedzeniu zarówno sejmowej, jak i senackiej komisji kultury i środków przekazu. Wysłuchałem tłumaczeń członków Rady oraz przejrzałem dokumentację. Moim zdaniem decyzja ws. Telewizji Trwam jest stronnicza. Argument dotyczący sytuacji ekonomicznej jest absurdalny i świadczy o niekompetencji.

Wielu uznaje to za celowe działanie

Może to wyglądać na celowe wykluczenie katolików i sprowadzenie ich do roli obywateli drugiej kategorii.

Pana zdaniem członkowie Rady powinni stanąć przez Trybunałem Stanu?

Jak najbardziej. Krajowa Rada nie wycofała się ze swoich decyzji, idzie w zaparte. Broni decyzji niedemokratycznej, naruszającej zasady demokratyczne, działa w sposób sprzeczny z obowiązującym w Polsce systemem wartości i zasadami. W związku z tym wniosek do TS jest jak najbardziej zasadny.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook