Jedynie prawda jest ciekawa


Jackiewicz we "wSieci": to byli handlarze, nie gospodarze

04.06.2016

"Nie zastałem w ministerstwie żadnych planów rozwoju gospodarki, zwiększenia jej innowacyjności. Nic. Interesowała ich tylko wyprzedaż. Ale ta epoka się skończyła" – mówi na łamach tygodnika „wSieci” o sytuacji, jaką zastał w ubiegłym roku w ministerstwie skarbu państwa Dawid Jackiewicz, obecny szef tego resortu.

Dawid Jackiewicz, minister skarbu państwa w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o działaniach ministerstwa pod rządami koalicji PO-PSL i wyprzedaży majątku narodowego. Opisuje też w jakim stanie zastał resor, który objął w ubiegłym roku: "Nie zastałem w ministerstwie żadnych planów rozwoju gospodarki, tworzenia miejsc pracy, zwiększenia jej innowacyjności, o czym do znudzenia mówili w propagandzie. Nic, zero. Natomiast bez przerwy i z dużym wysiłkiem tworzono plany prywatyzacyjne, zakładające sprzedaż kilkuset przedsiębiorstw, bez przerwy aktualizowane. Kiedy w 2007 r. wychodziłem po raz ostatni jako wiceminister z tego gmachu, pod nadzorem skarbu państwa znajdowało się ok. 1,5 tys. przedsiębiorstw. Dziś jest poniżej 500. To pokazuje skalę tego kiepskiego handlowania" – podkreśla Jackiewicz.

Minister skarbu mówi także o niegospodarności przedsiębiorstw i rozdawnictwie pieniędzy, które odbywały się za przyzwoleniem ministerstwa: "pewna kancelaria prawna dostawała 1,8 tys. zł za godzinę pracy. Inna kancelaria, mała, stwierdziła, że przepracowała na rzecz podmiotu publicznego 5 tys. godzin w kilka miesięcy. W krótkim okresie dało jej to 3 mln zł. Zapłacono. Jedna z polskich grup kapitałowych wydała w ciągu dwóch lat 209 mln zł na obsługę prawną, marketingową i PR-owską. To daje prawie 300 tys. zł dziennie! Wydawała też na sponsoring, ale tego tu nie wliczam, bo to ma jakieś tam uzasadnienie. Mnożono te wydatki niemiłosiernie, wiele ze spółek zależnych w koncernach też miało swoje agencje od marketingu i kancelarie prawne. Naprawdę dojne państwo. Patrzę na to i się nie dziwię, że są ludzie gotowi wychodzić na ulice, byle tylko to wróciło".

Dawid Jackiewicz wskazuje w rozmowie jak ma wyglądać proces naprawczy sektora, którym się zajmuje: "Do końca roku chcemy zlikwidować ministerstwo, zamknąć większość zaległych spraw, a w pierwszym kwartale przyszłego roku, najpóźniej do połowy, uruchomić tę nową agencję czy holding. Ta forma nie jest jeszcze przesądzona, decyzje w tej sprawie musi podjąć Rada Ministrów. Jakie mogą być z tego korzyści, widać choćby na przykładzie ubezpieczeń. Jeśli spółki skarbu państwa będą je zawierały w PZU, to w kraju zostanie kilkaset milionów złotych. A jeśli menedżerowie i pracownicy tych firm będą latali Lotem, oczywiście tam, gdzie to możliwe, to wzmocnią narodowego przewoźnika. Takie powinno być nasze myślenie, bo takie jest też we Francji czy w Niemczech. Warto zresztą dać taką zachętę, taki impuls całej gospodarce, także sektorowi prywatnemu".

cover222016wSieci-doTV

Więcej o skarbie narodowym i w jakim stanie się znajdował po 8 latach rządu PO-PSL oraz planach naprawczych w wywiadzie z ministrem Dawidem Jackiewiczem we „wSieci”, w sprzedaży od 30 maja br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

[fot. Fratria]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook