Jedynie prawda jest ciekawa


Jackiewicz: Rządzący tracą właśnie wiarygodność

28.04.2014

Możliwe, że wiele karier politycznych rozpoczęło się w oparciu o nielegalne źródła finansowania pochodzące z Niemiec – mówi poseł PiS, były wiceminister skarbu państwa Dawid Jackiewicz.

Stefczyk.info: - Na ile poważnie traktuje pan słowa Pawła Piskorskiego, który w swojej książce opowiada o siatkach z pieniędzmi dla partii Donalda Tuska – KLD, pochodzącymi od niemieckich chadeków?

Dawid Jackiewicz, poseł PiS: – Polskie prawo nie przewiduje tego typu finansowania partii politycznych, więc jeśli to prawda, to Donald Tusk i jego partia złamali prawo. Paweł Piskorski pochodzi z wnętrza KLD i PO – był jednym z liderów tych formacji, więc to nie jest element walki politycznej na zasadzie wymyślania haków na siebie. Jeżeli słowa Piskorskiego obrazują prawdę, to będzie wielki skandal wiążący się z utratą wiarygodności politycznej dla obecnie rządzących Polską polityków. Możliwe, że wiele karier politycznych rozpoczęło się w oparciu o nielegalne źródła finansowania pochodzące z Niemiec.

Jak Pan ocenia dobre wyniki finansowe PLL LOT? Okazało się nagle, że udało się minusy i zadłużenia przekuć w plusy.

Może zacznę od zastrzeżenia, iż obecnie jestem w sporze z Polskimi Liniami Lotniczymi i prezesem spółki Sebastianem Mikoszem, ponieważ jako poseł i wiceprzewodniczący Komisji Skarbu Państwa w Sejmie - prowadzę od kilku lat próby kontroli działalności spółki.

Z jakimi wynikami?

Kilkukrotnie wpadłem na trop nieuzasadnionych wydatków budzących bardzo duże podejrzenia, a w sytuacji trudnej, w której znajduje się PLL LOT, są wątpliwe i nieracjonalne z punktu widzenia sytuacji ekonomicznej w spółce. W wyniku naszej działalności śledczej staliśmy się z kolegami posłami źródłem ataku ze strony PLL LOT, a przykładem tego mogą być zawiadomienia do prokuratury wobec naszej działalności czy śledztwo ABW wobec mnie – ponieważ zbyt mocno ingeruję i posiadam zbyt dużą wiedzę.

W takim razie wróćmy do pytania: jak Pan ocenia ostatnie wyniki finansowe PLL LOT?

Spółka jest na pewno źle zarządzana. Władze w postaci zarządu jak również Ministerstwa Skarbu Państwa nie mają żadnego pojęcia, jak postawić na nogi największego i najstarszego narodowego przewoźnika. Plan restrukturyzacji spółki oczywiście został przedstawiony Komisji Europejskiej, natomiast został również utajniony przed polskim parlamentem.

Czyli posłowie nie wiedzą, co się dzieje w spółce?

Tak – nie posiadamy konkretnych i oficjalnych informacji. Widać, że jedynym ratunkiem dla spółki jest kreatywna księgowość – czyli próba za pomocą działań księgowych zmiany wyników finansowych. Okazuje się, że ze 196 mln deficytu, pojawia się 26 mln zysk.

Jak to możliwe?

Zmieniono księgowy zapis wartości majątku. Spowodowano, że na papierze w postaci słupków i cyferek widzimy zysk narodowego przewoźnika. To nie jest efekt lepszego zarządzania, restrukturyzacji czy zwiększonego ruchu pasażerskiego. Mówmy wprost – to jest oszustwo. Oszukuje się Polaków na temat naszego dobra państwowego. Pan Sebastian Mikosz jest osobą, nad działalnością której powinien pochylić się minister skarbu.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook