Jedynie prawda jest ciekawa


Jackiewicz: Rządzący tracą właśnie wiarygodność

28.04.2014

Możliwe, że wiele karier politycznych rozpoczęło się w oparciu o nielegalne źródła finansowania pochodzące z Niemiec – mówi poseł PiS, były wiceminister skarbu państwa Dawid Jackiewicz.

Stefczyk.info: - Na ile poważnie traktuje pan słowa Pawła Piskorskiego, który w swojej książce opowiada o siatkach z pieniędzmi dla partii Donalda Tuska – KLD, pochodzącymi od niemieckich chadeków?

Dawid Jackiewicz, poseł PiS: – Polskie prawo nie przewiduje tego typu finansowania partii politycznych, więc jeśli to prawda, to Donald Tusk i jego partia złamali prawo. Paweł Piskorski pochodzi z wnętrza KLD i PO – był jednym z liderów tych formacji, więc to nie jest element walki politycznej na zasadzie wymyślania haków na siebie. Jeżeli słowa Piskorskiego obrazują prawdę, to będzie wielki skandal wiążący się z utratą wiarygodności politycznej dla obecnie rządzących Polską polityków. Możliwe, że wiele karier politycznych rozpoczęło się w oparciu o nielegalne źródła finansowania pochodzące z Niemiec.

Jak Pan ocenia dobre wyniki finansowe PLL LOT? Okazało się nagle, że udało się minusy i zadłużenia przekuć w plusy.

Może zacznę od zastrzeżenia, iż obecnie jestem w sporze z Polskimi Liniami Lotniczymi i prezesem spółki Sebastianem Mikoszem, ponieważ jako poseł i wiceprzewodniczący Komisji Skarbu Państwa w Sejmie - prowadzę od kilku lat próby kontroli działalności spółki.

Z jakimi wynikami?

Kilkukrotnie wpadłem na trop nieuzasadnionych wydatków budzących bardzo duże podejrzenia, a w sytuacji trudnej, w której znajduje się PLL LOT, są wątpliwe i nieracjonalne z punktu widzenia sytuacji ekonomicznej w spółce. W wyniku naszej działalności śledczej staliśmy się z kolegami posłami źródłem ataku ze strony PLL LOT, a przykładem tego mogą być zawiadomienia do prokuratury wobec naszej działalności czy śledztwo ABW wobec mnie – ponieważ zbyt mocno ingeruję i posiadam zbyt dużą wiedzę.

W takim razie wróćmy do pytania: jak Pan ocenia ostatnie wyniki finansowe PLL LOT?

Spółka jest na pewno źle zarządzana. Władze w postaci zarządu jak również Ministerstwa Skarbu Państwa nie mają żadnego pojęcia, jak postawić na nogi największego i najstarszego narodowego przewoźnika. Plan restrukturyzacji spółki oczywiście został przedstawiony Komisji Europejskiej, natomiast został również utajniony przed polskim parlamentem.

Czyli posłowie nie wiedzą, co się dzieje w spółce?

Tak – nie posiadamy konkretnych i oficjalnych informacji. Widać, że jedynym ratunkiem dla spółki jest kreatywna księgowość – czyli próba za pomocą działań księgowych zmiany wyników finansowych. Okazuje się, że ze 196 mln deficytu, pojawia się 26 mln zysk.

Jak to możliwe?

Zmieniono księgowy zapis wartości majątku. Spowodowano, że na papierze w postaci słupków i cyferek widzimy zysk narodowego przewoźnika. To nie jest efekt lepszego zarządzania, restrukturyzacji czy zwiększonego ruchu pasażerskiego. Mówmy wprost – to jest oszustwo. Oszukuje się Polaków na temat naszego dobra państwowego. Pan Sebastian Mikosz jest osobą, nad działalnością której powinien pochylić się minister skarbu.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook