Jedynie prawda jest ciekawa


Jackiewicz: Narażę się wielu ludziom

12.02.2016

Minister skarbu państwa tłumaczy jak wygląda sytuacja w państwowych firmach.

Minister skarbu państwa, Dawid Jackiewicz, opisuje bulwersującą sytuację w państwowych koncernach, jaką zastał po rządach PO-PSL i uzasadnia zmiany w spółkach skarbu państwa.

"Wchodząc do ministerstwa, wiedziałem, że to jest taki obszar, w którym narażę się wielu ludziom, a zwłaszcza możnowładnym prezesom spółek, którzy pełnili przez lata funkcje… To były niemal królewskie dwory pozwalające na kupowanie przychylności mediów" — mówi w wywiadzie dla „Super Expressu”.

Jackiewicz relacjonuje, że wynagrodzenia prezesów często nie były skorelowane z wynikami spółek.

"My urealniamy te wynagrodzenia. Prezesi dostawali 2-3 miliony złotych i była to nagroda za samo bycie prezesem spółki" — ujawnia.

W związku ze zmianami, które realizuje w podległych mu spółkach, niektóre media, jak mówi, przeprowadzają na niego „ataki na zamówienie”.

"W trosce o dbałość interesów Skarbu Państwa muszę oddziaływać na niektóre rady i zarządy, by realizowały interes państwa, a nie prywatny. Są zwarcia, konflikty i są ataki" — zaznacza w rozmowie ze Sławomirem Jastrzębowskim.

Minister podkreśla, ze celem prywatyzacji przeprowadzanych przez rządy PO-PSL była jedynie chęć pozyskania pieniędzy. Z tego powodu spod kontroli państwa zostały wyjęte i sprzedane spółki strategiczne dla bezpieczeństwa i interesów państwa.

"Po działaniach PO pojawiło się zagrożenie wrogiego przejęcia przez różne podmioty zagraniczne. (…) I nie wiem, czy za chwilę nie stanie się główną troską to,żeby przeciwdziałać tym przejęciom przez np. Rosjan. Chodzi o spółki z obszaru gazowego, chemicznego, paliwowego czy energetycznego" — przestrzega Jackiewicz.

Minister odnosi się też do zarzutu, że PiS wsadza do spółek swoich ludzi.

"Skończyliśmy z udawaniem, że to są jakieś konkursy dające niepolitycznych menedżerów, a stanowiska i tak zajmowali ludzie z rekomendacji PO" — mówi otwarcie.

"Nie udajemy. To są ludzie, za których bierzemy odpowiedzialność. Nie chcę konkursu piękności, ale rękojmi, że spółki będą prowadzone profesjonalnie, ale będą oni lojalni wobec państwa, a nie różnych podmiotów, dla których pracowali wcześniej" — dodaje.

Jackiewicz zapowiada, że za kilka miesięcy ministerstwo skarbu przestanie istnieć.

Zlikwidujemy je mniej więcej do połowy przyszłego roku. Dziś wyczerpała się już potrzeba utrzymywania potężnego molocha biurokratycznego zatrudniającego półtora tysiąca osób. Na przestrzeni ostatnich lat PO dokonała olbrzymiego skoku prywatyzacyjnego, wyprzedając kompletnie bezrefleksyjnie najbardziej strategiczne spółki Skarbu Państwa. Zostało zaledwie kilkadziesiąt takich podmiotów i nie ma sensu utrzymywać dla nich osobnego ministerstwa - stwierdza minister.

Nadzorem nad spółkami skarbu państwa ma zająć się agencja lub holding zatrudniająca 10 proc. obecnych urzędników resortu.

Mly/PAP

fot. [wPolityce.pl]


Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook