Jedynie prawda jest ciekawa


Jachymiak: Polacy dostrzegają niebezpieczeństwo wyprzedaży ziemi

13.07.2015

Powstanie film „Nie rzucim ziemi” o obronie polskich gruntów. „Chcemy w nim pokazać diagnozę, ale także szanse naprawy obecnej sytuacji i apel byśmy bronili polską ziemię” – wyjaśnia reżyser Wojciech Jachymiak, który jest inicjatorem akcji ochrony polskich gruntów.

- Trochę późno się w Polsce budzimy, ale coś się zaczyna dziać. Zaczynamy dostrzegać niebezpieczeństwo niekontrolowanej wyprzedaży polskich gruntów. Ten temat zaczyna być widoczny w mediach, Polacy zaczynają słyszeć argumenty za obroną naszej ziemi - wyjaśnił Wojciech Jachymiak

Celem kampanii „Nie rzucim ziemi jest obrona polskiej ziemi przed niekontrolowaną sprzedażą po 2016 roku.

- Ten temat zaczyna być widoczny w mediach, Polacy zaczynają słyszeć argumenty za obroną naszej ziemi - dodał inicjator, który podkreśla jednocześnie, że przez wiele lat nic w tej sprawie nie było robione, nie było polityki obrony polskiej ziemi.

- Jeszcze w 2005 roku mało kto zajmował się tym tematem, to był olbrzymi problem. Bardzo mocno Andrzej Duda w kampanii wyborczej zaakcentował ten temat i za nim także inne środowiska zaczęły tę sprawę przypominać. Natomiast niektórzy Polacy są wciąż nie świadomi zagrożenia. Często słyszę takie argumenty, że to przecież wcale nie jest taki zły pomysł sprzedać ziemię obcokrajowcom, z której uzyskane pieniądze będzie można wykorzystać na inne ważne sprawy - zauważa Jachymiak i podkreśla konieczność kampanii informującej jakie mogą być skutki niekontrolowanej wyprzedaży polskich gruntów.

- Niestety polska ziemia nie jest w odpowiedni sposób zabezpieczona przez 2016 rokiem, kiedy będzie otwarta droga do wykupu polskich gruntów - dodał Jachymiak.

Wyjaśnia on jednocześnie, że ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, w której jest zapis o ograniczeniu sprzedaży polskiej ziemi, jest dobrym krokiem, ale niewystarczającym.

- Jeśli się nie wprowadzi odpowiedniej ustawy, to przynajmniej są jakieś regulacje, które wprowadzają pewne restrykcje wobec chcących kupić ziemię m.in. udokumentowane prowadzenie działalności rolniczej przez min. 5 lat czy zamieszkiwanie w konkretnej gminie. Rolnicy, którzy protestowali przed KPRM jasno mówili, że jeśli wszystkie ich postulaty zostaną spełnione to puszczą „zielne miasteczko” - podkreślił inicjator akcji i wyjaśnił, że ustawa ograniczająca sprzedaż polskich gruntów jedynie częściowo ich usatysfakcjonowała.

- Zakończyli protest nie dlatego, że są z zadowoleni z tej ustawy, ale dlatego że cokolwiek się wydarzyło w tej kwestii. Oni chcieli także pokazać, że chodzi im nie tylko o samo protestowanie, ale z nimi można rozmawiać - wyjaśnił Wojciech Jachymiak i zapowiedział powstanie filmu dokumentalnego o obronie polskiej ziemi.

- Film będzie prawdopodobnie nosił tytuł „Nie rzucim ziemi”. Chcemy w nim pokazać diagnozę, ale także szanse naprawy obecnej sytuacji, ale także apel byśmy bronili polską ziemię  - wyjaśnił reżyser.

Inicjator akcji podkreślił także, że powstanie w najbliższym czasie znaczek dla wszystkich sympatyków tego wydarzenia.  

mmil/Radio Wnet

[Fot. humanuniversity.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook