Jedynie prawda jest ciekawa

Jachymiak: Polacy dostrzegają niebezpieczeństwo wyprzedaży ziemi

13.07.2015

Powstanie film „Nie rzucim ziemi” o obronie polskich gruntów. „Chcemy w nim pokazać diagnozę, ale także szanse naprawy obecnej sytuacji i apel byśmy bronili polską ziemię” – wyjaśnia reżyser Wojciech Jachymiak, który jest inicjatorem akcji ochrony polskich gruntów.

- Trochę późno się w Polsce budzimy, ale coś się zaczyna dziać. Zaczynamy dostrzegać niebezpieczeństwo niekontrolowanej wyprzedaży polskich gruntów. Ten temat zaczyna być widoczny w mediach, Polacy zaczynają słyszeć argumenty za obroną naszej ziemi - wyjaśnił Wojciech Jachymiak

Celem kampanii „Nie rzucim ziemi jest obrona polskiej ziemi przed niekontrolowaną sprzedażą po 2016 roku.

- Ten temat zaczyna być widoczny w mediach, Polacy zaczynają słyszeć argumenty za obroną naszej ziemi - dodał inicjator, który podkreśla jednocześnie, że przez wiele lat nic w tej sprawie nie było robione, nie było polityki obrony polskiej ziemi.

- Jeszcze w 2005 roku mało kto zajmował się tym tematem, to był olbrzymi problem. Bardzo mocno Andrzej Duda w kampanii wyborczej zaakcentował ten temat i za nim także inne środowiska zaczęły tę sprawę przypominać. Natomiast niektórzy Polacy są wciąż nie świadomi zagrożenia. Często słyszę takie argumenty, że to przecież wcale nie jest taki zły pomysł sprzedać ziemię obcokrajowcom, z której uzyskane pieniądze będzie można wykorzystać na inne ważne sprawy - zauważa Jachymiak i podkreśla konieczność kampanii informującej jakie mogą być skutki niekontrolowanej wyprzedaży polskich gruntów.

- Niestety polska ziemia nie jest w odpowiedni sposób zabezpieczona przez 2016 rokiem, kiedy będzie otwarta droga do wykupu polskich gruntów - dodał Jachymiak.

Wyjaśnia on jednocześnie, że ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, w której jest zapis o ograniczeniu sprzedaży polskiej ziemi, jest dobrym krokiem, ale niewystarczającym.

- Jeśli się nie wprowadzi odpowiedniej ustawy, to przynajmniej są jakieś regulacje, które wprowadzają pewne restrykcje wobec chcących kupić ziemię m.in. udokumentowane prowadzenie działalności rolniczej przez min. 5 lat czy zamieszkiwanie w konkretnej gminie. Rolnicy, którzy protestowali przed KPRM jasno mówili, że jeśli wszystkie ich postulaty zostaną spełnione to puszczą „zielne miasteczko” - podkreślił inicjator akcji i wyjaśnił, że ustawa ograniczająca sprzedaż polskich gruntów jedynie częściowo ich usatysfakcjonowała.

- Zakończyli protest nie dlatego, że są z zadowoleni z tej ustawy, ale dlatego że cokolwiek się wydarzyło w tej kwestii. Oni chcieli także pokazać, że chodzi im nie tylko o samo protestowanie, ale z nimi można rozmawiać - wyjaśnił Wojciech Jachymiak i zapowiedział powstanie filmu dokumentalnego o obronie polskiej ziemi.

- Film będzie prawdopodobnie nosił tytuł „Nie rzucim ziemi”. Chcemy w nim pokazać diagnozę, ale także szanse naprawy obecnej sytuacji, ale także apel byśmy bronili polską ziemię  - wyjaśnił reżyser.

Inicjator akcji podkreślił także, że powstanie w najbliższym czasie znaczek dla wszystkich sympatyków tego wydarzenia.  

mmil/Radio Wnet

[Fot. humanuniversity.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook