Jedynie prawda jest ciekawa


Jachowicz: Ważne doniesienia Gadowskiego

03.06.2013

Rozmowa z dziennikarzem śledczym, publicystą tygodnika "Sieci" Jerzym Jachowiczem.

Stefczyk.info: Witold Gadowski na portalu Stefczyk.info napisał, że w prokuraturze toczy się śledztwo dotyczące dziennikarzy "Superwizjera" TVN. Dotarła do nich wiadomość o aferze Amber Gold. Producent programu początkowo miał się zainteresować tematem, ale potem zmienił zdanie. Ostatecznie z tematu zrezygnowano. Co ciekawe tą sprawą żyła cała Polska przez wiele tygodni. Zachowanie TVN może dziwić?

Jerzy Jachowicz: To niezwykle ważny sygnał, niezwykle ważne doniesienia Witolda Gadowskiego. Te doniesienia ujawniają zachowania wstydliwe lub wręcz kryminalne. Niezwykle ważnym sygnałem będzie, jeśli okaże się, że media są pewnego rodzaju ochroną dla ludzi, którzy dokonują przestępstw. Na razie jednak należy się ostrożnie w tej sprawie wypowiadać, zbyt mało bowiem wiemy. Kluczem do oceny tej sytuacji jest wiedza o tym, czego świadomi byli dziennikarze TVN. Czy wiedzieli jedynie o działalności Marcina P., czy też o zaangażowaniu Michała Tuska w tej sprawie? Nie wiemy również, czy TVN miał informacje o możliwych związkach Marcina P., biznesu, polityków, ludzi sądownictwa na Wybrzeżu.

Warto w tej sprawie rozgraniczyć sferę zawodowej działalności dziennikarza oraz jego obywatelskich powinności. Czy redakcja "Superwizjera" nie powinna zgłosić sprawy Amber Gold do odpowiednich organów?

Dziennikarze kierują się innymi motywacjami i logiką niż policja czy prokuratura, które każdy przypadek przestępstwa muszą zgłaszać i na niego reagować. Wracam do tego, że nie wiemy, jakie informacje mieli dziennikarze TVN, czy byli świadomi skali działalności Marcina P. Dziennikarz nie ma obowiązku, co sugeruje Pana pytanie, zgłaszania każdej wiadomości o przestępstwie, jaką pozyskał. Taki obowiązek dziennikarze mają jedynie w dwóch sytuacjach, dotyczących zbrodni. Chodzi o zdradę państwa oraz morderstwo. W tych przypadkach dziennikarz jest zobowiązany do natychmiastowego zgłoszenia swoich wiadomości prokuraturze bądź policji. Inaczej obejmują go sankcje kodeksu karnego, jako współuczestnika przestępstwa lub osobę, która je kryje.

Co w innych przypadkach?

W innych przypadkach to jest sprawa uznania ze strony dziennikarza. Ja przez wiele lat zajmowałem się ludźmi, których przestępczej działalności byłem świadomy. Jednak nie mówiłem tego, nie zgłaszałem nigdzie, ponieważ była to moja tajemnica, z której mogłem korzystać na użytek mojego medium.

Tu sytuacja była jednak trochę inna.

Rzeczywiście w tej historii wiedza dziennikarzy nie posłużyła medium, w którym oni pracują. To jest pewien problem. Jednak nie mówiłbym tu o odpowiedzialności dziennikarzy. W mojej ocenie w tej sprawie należy szukać powiązań między kierownictwem TVN a biznesem, który krył się, czy był w obrębie przestępstwa Amber Gold. Ono nie ograniczyło się jedynie do działań Marcina P. Widać, że krąg osób zaangażowanych w ten proceder musiał być szeroki. W mojej ocenie to raczej na Wybrzeżu Polski Marcin P. miał osłonę medialną. W mojej ocenie ochrona medialna przez warszawski TVN była jedynie przedłużeniem tego mechanizmu, który był obecny na Północy. To tam dziennikarze mieli świadomość, jak oszukańczym procederem może zajmować się Marcin P.

Dziennikarze TVN powinni zostać ukarani?

Nie. Do tego nie ma żadnych podstaw. Szczególnie, że oni zawsze mogą się wytłumaczyć, że nie ujawnili niczego, bo jeszcze nie byli pewni, że zbierali materiały itd. Dziennikarze się z tego zawsze wytłumaczą. Warto w tej sprawie szukać wiadomość o powiązaniach natury biznesowej między kierownictwem dziennikarzy a biznesem związanym z Marcinem P.

Rozmawiał Nal
[Siedziba TVN, Fot. Drozdi-Pn/Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook