Jedynie prawda jest ciekawa


Jachowicz: To zachowania rodem z dzikiej Azji

11.10.2012

Rola dziennikarza lokalnego jest niezwykle ważna, ponieważ on jest w gruncie rzeczy, poza policją, jedynym strażnikiem przestrzegania takich podstawowych norm współżycia społecznego - sprawę gróźb wiceprezydenta Częstochowy w rozmowie ze Stefczyk.info komentuje Jerzy Jachowicz, publicysta "Uważam Rze".

Stefczyk.info: "Jak nie przestaniesz pisać, moi koledzy cię połamią..." - tymi słowami miał zwrócić się do jednego z lokalnych dziennikarzy, wiceprezydent Częstochowy Jarosław Marszałek. Jak Pan, jako dziennikarz z tak dużym doświadczeniem, to skomentuje?

To już nie tylko demoralizacja wielu ośrodków władzy, w tym tej lokalnej, ale w tym przypadku można mówić wręcz o gangsterstwie, bandytyzmie i zezwierzęceniu. To są rzeczy po prostu niespotykane. Groźby wygłaszane przez gangsterów pod adresem dziennikarzy należą do niezwykłej rzadkości. Mnie, mimo tego, że zajmowałem się tematyką gangsterską przez ponad dwadzieścia lat, spotkało to zaledwie dwa-trzy razy. Natomiast w tym przypadku grożenie, że dziennikarz nie będzie mógł znaleźć pracy, że będzie nękany to szantaż większy od pobicia. Dla wielu ludzi szantaż ekonomiczny jest czymś bardziej niebezpiecznym i uciążliwym niż dostanie raz czy drugi po krzyżu, byle nie stracić na tym zdrowia. To pokazuje, jak bardzo władza jest zdemoralizowana – i odchodzę tutaj od partyjnego sporu, czy władza jest z SLD, PO czy Prawa i Sprawiedliwości. Jak może takiemu politykowi przyjść do głowy, by podejść do dziennikarza i mu grozić?! Przecież on nie ma prawa grozić wyrzuceniem z pracy czy utrudnieniami nawet sprzątaczce w urzędzie. A przecież zawód dziennikarza polega na ujawnianiu różnych spraw związanych ze społecznością lokalną – raz to jest zrelacjonowanie uroczystości z udziałem władz miasta, a innym razem ujawnienie kulisów przyznania jakiejś koncesji czy opis jakichś nieprawidłowości.

Na czym polega specyfika dziennikarstwa lokalnego?

Rola dziennikarza lokalnego jest niezwykle ważna, ponieważ on jest w gruncie rzeczy, poza policją, jedynym strażnikiem przestrzegania takich podstawowych norm współżycia społecznego. Grożenie dziennikarzowi to po prostu zwyczaje rodem z dzikiej Azji. Jeżeli w ogóle komukolwiek przychodzi do głowy możliwość słownego szantażu, to za chwilę może mu przyjść do głowy realizacja tych gróźb i zrobienie rzeczywistej krzywdy. Krótko mówiąc, jeśli ktoś pomyśli, że można sąsiadce przebić opony, to znaczy, że istnieje realne prawdopodobieństwo, że to zrobi. Jeżeli zatem ten wiceprezydent wypowiada takie słowa, to praktycznie jest to równoznaczne z tym, że kiedyś, w bardziej czy mniej sprzyjających warunkach, on to zrealizuje. To po prostu straszne.

not. sv

[Częstochowski ratusz. Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook