Jedynie prawda jest ciekawa


Jachowicz: „Ostrożnie patrzeć na ludzi”. WIDEO

13.12.2016

Sprawa przeszłości Stanisława Piotrowicza elektryzuje i polaryzuje opinie Polaków. Gdzie leży prawda i jak traktować byłych aparatczyków? Zastanawia się nad tym Jerzy Jachowicz w komentarzu dla portalu wPolityce.pl.

„Opozycja doszukała się w jego przeszłości jako prokuratora, jakoby podpisał akt oskarżenia wobec jakiegoś opozycjonisty w latach 80. Zarzucają mu kłamstwo, oszustwo, że się do tego nie przyznaje” - mówi o Piotrowiczu publicysta. 

„On cały czas twierdzi, że był nie tylko bardzo przyzwoitym prokuratorem, nie tylko nie należał do ogromnego szeregu nadgorliwych prokuratorów, ale odwrotnie - był prokuratorem, który w sposób na poły nielegalny, na pewno niejawny, starał się pomagać złapanym ludziom, (...) walczącym z ówczesną opresją stanu wojennego” - komentuje dalej. 

„Opozycja znalazła sobie w nim bardzo poręcznego kozła ofiarnego” - dodaje. 

Jak zaznaczył publicysta, nie wie jak zakończy się ta sprawa, ale można zauważyć, że ten spór to nie tylko wojna opozycji z PiS-em, ale również wojna mediów. 

„Wojna między mediami, które w większości reprezentują opozycję i niewiele, które opowiadają się za PiS-em i nie wiadomo, czy w tym przepadku nie za prawdą” - stwierdza. 

Jachowicz mówi w komentarzu o TVN-ie, który „złapał jakiegoś byłego opozycjonistę”, wobec którego Piotrowicz miał podpisać akt oskarżenia. 

„Tenże opozycjonista twierdził przed kamerami TVN, że Piotrowicz nie tylko nic dobrego dla niego nie zrobił, ale odwrotnie, zaszkodził” – mówi publicysta. „Dołączył się do tej fali oskarżeń” - dodaje. 

Jachowicz podkreśla, że inne media wykazują ludzi, którzy świadczą coś innego. Portal wPolityce.pl odnalazł ludzi, w tym adwokata, który razem ze wspomnianym wyżej Antonim Pikulem kolportował ulotki w czasie stanu wojennego, który zaświadcza o tym, że Pikul wypowiadał się o Piotrowiczu bardzo pozytywnie i życzliwie, przedstawiając Piotrowicza jako człowieka, który pomógł uniknąć mu więzienia . 

Więcej w portalu wPolityce.pl.

„I oto po kilu latach, kiedy zgłasza się do niego TVN, zamienia słowa, które kiedyś broniły prokuratora Piotrowicza w słowa oskarżenia” - mówi dalej Jachowicz. 

Odnosząc się do tej całej sprawy, publicysta opowiada o swojej pracy na Politechnice Warszawskiej w latach 80., gdy jeden z profesorów uczelni, „niezwykle partyjny człowiek”, domyślił się konspiracyjnej działalności Jachowicza. Jednak tenże komunista, jak zaznacza publicysta, „nie sypnął go”. 

„Z jednej strony człowiek bardzo przyzwoity, a z drugiej, gdyby patrzeć pozornie, na pewne przynależności formalne, jak w przypadku Stanisława Piotrowicza, to byłby usposobieniem komunizmu” - stwierdza Jachowicz. 

„Trzeba jednak bardzo ostrożnie patrzeć na ludzi” - puentuje publicysta.  


ak/YouTube/Portal wPolityce [fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook