Jedynie prawda jest ciekawa


Jachowicz: Inwigilacja zbyt rozbuchana

24.07.2012

Przeniesienie wzorów z PRL do służb daje skłonność do sięgania po metody inwigilacji - mówi portalowi Stefczyk.info dziennikarz śledczy Jerzy Jachowicz.

Stefczyk.info: Fundacja Helsińska krytykuje projekt ustawy dotyczący procedur dostępu do billingów i danych operatorów telefonii komórkowej. Zdaniem jej działaczy, projekt zbyt dalece rozbudowuje uprawnienia służb i nie zakłada kontroli sądów nad tym obszarem. To kolejny niepokojący sygnał świadczący o rozbudowywania systemu inwigilacji. Z czego wynika taka tendencja?

Jerzy Jachowicz: Fundacja Helsińska od wielu lat prowadzi akcję, która ma ukrócić rozpasanie służb specjalnych ws. kontroli obywateli. Obecnie mamy kolejny przykład, że służby chcą poszerzyć swoje możliwości zbierania informacji o obywatelach. Tendencja służb jest oczywista. Istnieje skłonność do korzystania w jak najszerszym zakresie z takich materiałów i procedur jak podsłuchy, bilingi.

Z czego ta tendencja wynika?

Po pierwsze, z faktu, że w służbach wciąż działają ludzie, którzy przynieśli ze sobą, bądź przyswoili w trakcie szkolenia, sposób funkcjonowania jak za czasów PRL. Możliwości inwigilacji wtedy i obecnie nie różnią się diametralnie. Mówi się wprawdzie o tym, że materiały z podsłuchu, które nie zostają użyte do procesu, muszą zostać zniszczone, ale mieliśmy wiele przykładów, pokazujących, że tak się nie dzieje. Przeniesienie wzorców PRL do służb daje skłonność do sięgania po metody inwigilacji. Drugim ważnym czynnikiem jest kwestia polityczna. To również upodabnia rzeczywistość III RP do PRL. Wtedy policja polityczna służyła PZPR, obecnie służby służą władzy.

Co z tego wynika?

To sytuacja niezwykle wygodna dla władzy. Ona chce, by służby pod jakimś pretekstem zbierały jak najwięcej informacji o obywatelach. Podsłuch służby są w stanie założyć obecnie każdemu. Pamiętajmy, że po ujawnieniu raportu ABW z incydentu w Gruzji w 2008 roku, służby prowadziły śledztwo, w ramach którego zaczęto podsłuchiwać urzędników Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Każdego można podsłuchiwać.

Materiały nieprzydatne powinny być niszczone

Jednak często nie są. Przecież jeden z wiceszefów ABW otrzymał do swojego prywatnego użytku materiały z podsłuchu rozmów dziennikarzy. On otrzymał te materiały za zgodą prokuratury i korzysał z nich w procesie z jednym z tych dziennikarzy. Sąd przymknął oczy na złamanie procedury i uznał te dowody. To historia, jak z PRL, gdy służby były podporządkowane interesom partii. Mimo upływu 22 lat widać podobne praktyki. Niewiele się zmieniło.

Pojawiają się opinie, że służby muszą kontrolować, ponieważ jesteśmy zagrożeni terroryzmem itd.

Ja się zgadzam na to, ze względu na bezpieczeństwo swoje, swoich dzieci i wnuków. Jednak nad tymi działaniami musi istnieć efektywna i skuteczna kontrola. Tymczasem w Polsce służby są w stanie latami przetrzymać pewne tzw. informacje miękkie. One mogą posłużyć do szantażu, czy sterowania ludźmi.

O jakie materiały chodzi?

Kiedyś bardzo często homoseksualiści byli szantażowani ujawnieniem ich znamienia. Oni poddawali się natychmiast wszelkich żądaniom służb. Dziś sytuacja się zmienia, ale nie zmieniają się możliwości wpływu. Dziś częściej wykorzystuje się kontakty pozamałżeńskie czy inne kompromitujące działania. Groźba ujawnienia takich faktów rodzinie czy w przestrzeni publicznej to bardzo skuteczny mechanizm nacisku na danego człowieka. Służby przeniosły model inwigilacji z czasów PRL.

Są szanse na zmianę?

Nie widzę jej. Walka czy apelowanie ws. konkretnych projektów jest ważna, ale nie zmieni to klasy politycznej. A obecna klasa polityczna uznaje, że rozwiązania są jej na rękę. Parlamentarzyści mają mentalność, która skłania ich ku zmniejszaniu dostępu do informacji publicznej, a z drugiej strony do poszerzania sieci inwigilacji obywateli. Politycy wiedzą, że to jest narzędzie, które może przeciwko nim zostać użyte. Mimo tego popierają takie pomysły.

Rozmawiał TK
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook