Jedynie prawda jest ciekawa

Jachowicz: Generacja sędziów, która trwa od 25 lat jest do wymiany. WIDEO

02.03.2017

„Zgodnie z przewidywaniami wielu komentatorów walka o reformę sądów będzie przebiegała niezwykle ostro i chyba będzie przypominała konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego” - powiedział w wideokomentarzu Jerzy Jachowicz, dziennikarz, publicysta.

Zwrócił uwagę, że prawie całe środowisko sędziowskie oraz elita tego środowiska, czyli Krajowa Rada Sądownictwa jest przeciw reformie.

„Tak naprawdę, reforma ma się zacząć od całkowitej zmiany Krajowej Rady Sądownictwa. Najciekawsze jest to, że teraz, dosłownie w ostatnich dniach, niezwykle mocno o przetrwanie w niezmienionym kształcie całego aparatu sądowniczego włączyli się politycy. To politycy znani, którzy już od wielu miesięcy walczą z PiS. To przede wszystkim tak zwana opozycja totalna w osobie „granatnika nr 1” w PO, jeśli chodzi o sądy, czyli posła Borysa Budki, który mówi wprost” To jest zamach na polskie sądownictwo” - przypomniał Jachowicz.

Zwrócił uwagę, że do protestów, tradycyjnie już, włączył się KOD ze swoimi rymowankami.

„ Ostatnio ciekawą rymowankę mogliśmy usłyszeć we Wrocławiu: Ziobro i Jaki pójdą do paki. Przypomina mi to trochę zaśpiewki ze stanu wojennego. To jest smutne, że takie źródła prawdziwej opozycji, prawdziwej – wówczas - walki o niezależność Polski, są przenoszone na manifestacje KOD. Na szczęście są one coraz mniej liczne. Niemniej jednak echa tego oporu ze strony sędziów są ogromne” - mówił dziennikarz.

Jerzy Jachowicz przypomniał pokrótce, dlaczego ta reforma jest konieczna.

„Przypomnę tylko pana Ryszarda Milewskiego, który był usłużny wobec Donalda Tuska i Kancelarii Premiera, choć był to fikcyjny telefon, wykonany przez dziennikarzy. Przypomnę skandaliczny wyrok pani Katarzyny Zaczek-Czech, sędzi Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów, która wypuściła na wolność znanego oszusta Arkadiusza Ł. „Hoss”. Mogę wspomnieć nazwisko sędziego Ryszarda Rysińskiego, który swego czasu uwolnił od zarzutu korupcyjnego panią Beatę Sawicką. Wreszcie sędzia Igor Tuleya, który wygłosił – przy okazji przyznania ogromnego odszkodowania bandycie Ryszardowi Boguckiemu – apel polityczny o tym, że w Polsce nie przestrzega się konstytucji” - podkreślił dziennikarz.

„Generacja sędziów, która trwa od 25 lat jest do wymiany” - stwierdził Jerzy Jachowicz.  

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook