Jedynie prawda jest ciekawa

Jacek Karnowski: jeszcze mniej informacji w TVP?

21.11.2011

"Rzeczpospolita" informuje, że w związku z trudną sytuacją TVP, władze spółki przymierzają się do likwidacji tzw. bocznych wydań "Wiadomości" - a więc programów informacyjnych emitowanych w TVP1 rano, a także o godz. 12 i 15. Pozostałoby jedno wydanie - główne, o godz. 1930.

Jedno wydanie stracić miałaby także "Panorama" TVP 2 - obecnie emitowana o godz. 15.45 i 18.

Niezależnie od bardzo krytycznej oceny obecnej linii programów informacyjnych TVP, plany dalszego ograniczenia emisji informacji należy uznać za wyjątkowo szkodliwe. Oznacza to ni mniej ni więcej tylko jeszcze więcej seriali i programów rozrywkowych - a więc tego, czego polskie telewizje widzom i tak nie żałują, serwując w ilościach trudnych do strawienia. Oznacza to także zepchnięcie informacji wyłącznie do kanałów informacyjnych, z natury rzeczy niszowych.

Dodajmy,  że towarzyszy temu proces rugowania publicystyki z głównych kanałów telewizyjnych - nie tylko nadawcy publicznego, ale także stacji komercyjnych. Przeciętny widz ma więc coraz mniejsze szanse na kontakt z debatą publiczną. Nawet stronniczą.

Po co nam telewizja publiczna, jeżeli sama rezygnuje z informowania Polaków? Dostarczenie informacji to wręcz fundamentalny obowiązek TVP. I nie da się tego obowiązku wypełnić emisją TVP Info. To droga donikąd. Programy informacyjne powinny być obecne na głównych antenach możliwie często. To kwestia prestiżu nadawcy, to kwestia podtrzymania zainteresowania obywateli sprawami publicznymi - z czym dziś w Polsce mamy problem. Koszty nie są żadnym wytłumaczeniem, bo przecież pamiętamy, że TVP nie żałowała milionów na program rozrywkowy z udziałem satanisty w roli jurora (który to program okazał się zresztą klapą).

Telewizje komercyjne, owszem, nadają programy informacyjne. Ale równie dobrze mogą nie nadawać, albo nadawać w porach najgorszych, byle tylko wypełnić obowiązek koncesyjny. Telewizja publiczna musi nadawać - niezależnie od koniunktury. Musi utrzymywać korespondentów w najważniejszych stolicach świata, i obserwować poczynania najważniejszych graczy. Musi utrzymywać ośrodki regionalne, patrzące na ręce coraz częściej pozostającej poza realną kontrolą władzy samorządowej. To jest naprawdę racja stanu.

Chyba, że chodzi o to, by Polacy interesowali się wyłącznie kolejnymi odcinkami kolejnych "szoł", albo kolejnymi odcinkami bliźniaczo podobnych do siebie seriali.

Jacek Karnowski

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook