Jedynie prawda jest ciekawa


Jacek Karnowski: jeszcze mniej informacji w TVP?

21.11.2011

"Rzeczpospolita" informuje, że w związku z trudną sytuacją TVP, władze spółki przymierzają się do likwidacji tzw. bocznych wydań "Wiadomości" - a więc programów informacyjnych emitowanych w TVP1 rano, a także o godz. 12 i 15. Pozostałoby jedno wydanie - główne, o godz. 1930.

Jedno wydanie stracić miałaby także "Panorama" TVP 2 - obecnie emitowana o godz. 15.45 i 18.

Niezależnie od bardzo krytycznej oceny obecnej linii programów informacyjnych TVP, plany dalszego ograniczenia emisji informacji należy uznać za wyjątkowo szkodliwe. Oznacza to ni mniej ni więcej tylko jeszcze więcej seriali i programów rozrywkowych - a więc tego, czego polskie telewizje widzom i tak nie żałują, serwując w ilościach trudnych do strawienia. Oznacza to także zepchnięcie informacji wyłącznie do kanałów informacyjnych, z natury rzeczy niszowych.

Dodajmy,  że towarzyszy temu proces rugowania publicystyki z głównych kanałów telewizyjnych - nie tylko nadawcy publicznego, ale także stacji komercyjnych. Przeciętny widz ma więc coraz mniejsze szanse na kontakt z debatą publiczną. Nawet stronniczą.

Po co nam telewizja publiczna, jeżeli sama rezygnuje z informowania Polaków? Dostarczenie informacji to wręcz fundamentalny obowiązek TVP. I nie da się tego obowiązku wypełnić emisją TVP Info. To droga donikąd. Programy informacyjne powinny być obecne na głównych antenach możliwie często. To kwestia prestiżu nadawcy, to kwestia podtrzymania zainteresowania obywateli sprawami publicznymi - z czym dziś w Polsce mamy problem. Koszty nie są żadnym wytłumaczeniem, bo przecież pamiętamy, że TVP nie żałowała milionów na program rozrywkowy z udziałem satanisty w roli jurora (który to program okazał się zresztą klapą).

Telewizje komercyjne, owszem, nadają programy informacyjne. Ale równie dobrze mogą nie nadawać, albo nadawać w porach najgorszych, byle tylko wypełnić obowiązek koncesyjny. Telewizja publiczna musi nadawać - niezależnie od koniunktury. Musi utrzymywać korespondentów w najważniejszych stolicach świata, i obserwować poczynania najważniejszych graczy. Musi utrzymywać ośrodki regionalne, patrzące na ręce coraz częściej pozostającej poza realną kontrolą władzy samorządowej. To jest naprawdę racja stanu.

Chyba, że chodzi o to, by Polacy interesowali się wyłącznie kolejnymi odcinkami kolejnych "szoł", albo kolejnymi odcinkami bliźniaczo podobnych do siebie seriali.

Jacek Karnowski

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook