Jedynie prawda jest ciekawa


Jabłoński: Rząd o mentalności księgowego

17.03.2013

"Matki Pierwszego Kwartału" - tak nazwały się kobiety, które urodzą przed 18 marca, i w związku z tym nie obejmie ich dłuższy, bo aż roczny urlop macierzyński, obiecany przez premiera Donalda Tuska. O dziwym dzieleniu matek w Polsce i ich dzieci rozmawiamy z ekonomista Ireneuszem Jabłońskim, ekspertem Centrum im. Adama Smitha.

Stefczyk.info: - Dlaczego rząd jest głuchy na apele i prośby matek, które urodziły już w 2013 r. ale przed magiczną datą 18 marca, by je również objął dłuższy urlop macierzyński? Tylko względy finansowe decydują?

Ireneusz Jabłoński: - To jest podawane jako ograniczenie formalne i pewnie tak jest. Ale to jest słabe uzasadnienie, ponieważ całość tej tzw. polityki wspierającej macierzyństwo jest ułomna. Jak wiemy, polityka kolejnych rządów idzie od ściany do ściany - jeden skraca urlop macierzyński do 3 miesięcy, drugi wydłuża w tak niedoskonały sposób. Co więcej, żaden z nich nie jest w stanie znaleźć rozwiązanie wystarczające do tego, żeby zapewnić pewien poziom minimum egzystencjonalnego dla kobiet, które decydują się urodzić dzieci i nimi zaopiekować.

Urlop macierzyński nie jest bowiem świadczeniem, którym mogłyby się cieszyć kobiety nie pracujące zawodowo, bo są bezrobotnymi, lub skończyły właśnie okres edukacji i nie podjęły jeszcze pracy zawodowej. Dlatego w tym i tak ułomnym świadczeniu została ta ułomność dodatkowo zwiększona poprzez taką trudne rzeczywiście poza optyką księgowego do uzasadnienia wprowadzenie cezury czasowej.

Wydaje się więc, że to niezadowolenie kobiet, które urodziły dzień, tydzień czy nawet miesiąc wcześniej jest uzasadnione. Ale powtórzę raz jeszcze - antidotum na sytuację demograficzną w Polsce nie jest licytowanie się czy to ma obowiązywać dwa miesiące wstecz, czy miesiąc do przodu, tylko spojrzenie na całość zagadnienia i objęcie świadczeniem umożliwiającym urodzenie i wychowanie dziecka w pierwszym - zresztą najtrudniejszym i dla matki i dla dziecka - okresie wszystkich kobiet rodzących w Polsce, a zatem również tych, które nie są czynne zawodowo.


Stefczyk.info: - W swoim drugim expose, premier Donald Tusk zapowiadał, że rok 2013 będzie rokiem inwestycji w rodzinę. Czy rząd ma jakąkolwiek politykę prorodzinną, czy tylko ją pozoruje?


- No, niestety trzeba stwierdzić, że poza zapowiedzią, która rodziła pewne nadzieje, niewiele tak naprawdę otrzymaliśmy. Można było bowiem przynajmniej w dobrej wierze odebrać to jako zwrócenie uwagi na jedną z najistotniejszych kwestii i społecznych i w konsekwencji ekonomicznych państwa i narodu - bo bez rodziny nie może funkcjonować społeczeństwo, a bez zdrowego społeczeństwa zdrowe państwo. W konsekwencji bez dzieci takie społeczeństwo nie może funkcjonować ani w wymiarze moralnym, a ni w wymiarze ekonomicznym, bo za lat 20 okaże się, że nie ma kto utrzymywać rodziców i dziadków.

A ta ułomna forma wspierania niedużej grupy kobiet i to jeszcze przy sztucznie określonej cezurze czasowej oczywiście nie może być uznana za politykę prorodzinną. Ustalenie takiej prawdziwej, systematycznej, wielowymiarowej i stabilnej polityki prorodzinnej jest jeszcze przed nami i wydaje się, że za to muszą się wziąć środowiska organizacji pozarządowych, bo w rządzie chyba nie ma do tego ani siły ani zainteresowania, a niektóre działania rządu, takie jak ostatnie spięcia wokół legalizacji "określonej formy organizacji sobie życia przez dorosłych ludzi" oczywiście nie są żadnym elementem polityki prorodzinnej a wręcz przeciwnie.


Stefczyk.info: - Dlaczego rząd nie robi nic, czy też nie potrafi nic zrobić, żeby przeciwdziałać tej dramatycznej sytuacji demograficznej w Polsce?

- Wynikać to może z kilku przyczyn, które ograniczają, albo zniechęcają rząd do podjęcia istotnych działań i w innych obszarach. Po pierwsze jest to tyrania status quo - "zawsze tak było, więc po co to istotnie zmieniać"? Każda istotna zmiana systemowa, poprzedzona zmianą mentalną wymaga zderzenia się ze sporą grupą - tą która dotychczas obsługuje ten ułomny system - przede wszystkim biurokracji i różnymi grupami kierowanymi ideologiami i zabobonami dzisiejszego wieku.

Drugi element to sytuacja, w której na skutek złego zarządzania finansami publicznymi, które są blisko złamania kolejnych progów ograniczających - konstytucyjnych i rzeczywistych, dominuje w rządzie mentalność księgowego, który już nie tylko w doraźnych działaniach, ale także tych, które powinny uchodzić za strategiczne i długofalowe ogranicza możliwość podejmowania odważnych działań poprzez bieżącą ocenę zapisów księgowych.

Oczywiście to jest nie tylko niewłaściwe, ale wręcz niebezpieczne, bo określanie strategii długofalowej państwa charakteryzuje się tym, że podejmuje się odważne decyzje, chcąc czerpać z ich owoców za lat 15, 20, czy 25, a w takim wymiarze powinna być oceniana polityka demograficzna.

Należy tylko mieć nadzieję, że ten lub następny rząd wyjdzie z tego zaklętego kręgu i wreszcie doczekamy się, jak już mówiłem - wielowymiarowej, odważnej, spójnej i przede wszystkim stabilnej polityki prorodzinnej, takiej, która by z jednej strony wzmacniała instytucję rodziny, pozwalała jej na samodzielność ekonomiczną a z drugiej wspierała te zachowania wewnątrz rodzin, które dadzą nam szansę na odwrócenie tego absolutnie samobójczego trendu demograficznego, którego jesteśmy niestety, dzisiaj świadkami.

not. zrk
[fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook