Jedynie prawda jest ciekawa


Jabłoński: Do samorządu z certyfikatem!

29.09.2014

Chcemy wyraźnie powiedzieć, że polityka jest działaniem na rzecz dobra wspólnego. Nie powinna być aktywnością i obszarem zawłaszczonym przez partyjniactwo, jak to ma miejsce – mówi w wywiadzie dla portalu Stefczyk.info Ireneusz Jabłoński, przewodniczący rady programowej Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia.

Rusza ogólnopolska kampania społeczna „Rodzina ma głos”. Ambasadorami akcji, promującej wartości rodzinne podczas wyborów samorządowych, zostali Natalia Niemen, Krzysztof Krawczyk, Jerzy Zelnik i Przemysław Babiarz.

„Bądźmy przyjaciółmi życia! Polska ma być silna rodziną! Wybieram tych, którzy stawiają na rodzinę!” – wzywają znani Polacy. Organizatorzy akcji – Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny oraz organizacje i środowiska lokalne z ponad 120 miast – będą zachęcali elektorat do udziału w listopadowych wyborach samorządowych i dokonania świadomego wyboru. Wskażą także, poprzez nadanie certyfikatów, kandydatów przyjaznych rodzinie.


ZOBACZ SPOT AKCJI:O przesłaniu i szczegółach inicjatywy rozmawiamy Ireneuszem Jabłońskim, przewodniczącym rady programowej Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia.


Stefczyk.info: Jakie będzie podstawowe kryterium służące do oceny kandydatów w wyborach samorządowych ubiegających się o państwa certyfikat?

Ireneusz Jabłoński: Będziemy starali się patrzeć przez trzy pryzmaty. Moralność, czyli ocenę dotychczasowych postaw i zachowań kandydata. Zarówno w aktywności publicznej, jak zawodowej. Będziemy chcieli też ustalić poziom jego kompetencji do sprawowania funkcji, do której aspiruje. I wreszcie – poprosimy tych, którzy danego kandydata znają o opinię, czy poziom zaufania jest wystarczający do tego, aby powierzyć mu sprawy wspólne. Wokół tych trzech kryteriów będzie dokonywana ocena i w efekcie końcowym nadawany certyfikat.

Kto będzie dokonywał tej oceny?

Centrum już dzisiaj współpracuje z kilkuset organizacjami i grupami społecznymi przy organizacji Marszów dla Życia i innych akcji masowych. Mamy więc spore rozeznanie co do liderów opinii i osób aktywnych w powiatach i w województwach. Koordynatorzy powołani przez Centrum będą zapraszali takich liderów społeczności lokalnych, niezaangażowanych bezpośrednio w bieżących wyborach, do tego, aby tworząc kapituły, dokonywali na miejscu oceny kandydatów, których znają, i których otoczenie mogą wysłuchać. W ten sposób, jak sądzimy, pewną wiedzę, umiejętność i organizację, zaproponowaną przez Centrum w skali kraju, wykorzystamy do praktycznych i uczciwych ocen w skali lokalnej.

Czy nie obawia się pan zarzutów, że wkraczacie do polityki?

Zainspirowani przez powtórne przestudiowanie Arystotelesa i ojców Kościoła, którzy się do niego odwoływali, chcemy wyraźnie powiedzieć, że polityka jest działaniem na rzecz dobra wspólnego. Nie powinna być aktywnością i obszarem zawłaszczonym przez partyjniactwo, jak to ma miejsce. Zatem angażując się w działania publiczne, rozumiemy to w ten sposób, że chcemy mobilizować wyborców i społeczności lokalne do tego, żeby współdecydowały o swoim najbliższym otoczeniu. Po to, aby wszyscy, którzy chcą być aktywni w życiu społecznym, mogli budować wspólne dobro. Na pewno nie możemy zostać bierni, bo w innym wypadku będziemy mieli nadal do czynienia z takich otoczeniem i z taką rzeczywistością, która szczególnie jaskrawo objawiła się w ciągu ostatnich kilku tygodni.

Czy akcja „Rodzina ma głos” będzie miała ciąg dalszy podczas wyborów parlamentarnych i prezydenckich?

Dzisiaj chcemy skoncentrować się na wprowadzeniu akcji i zaproszeniu możliwie dużej liczby aktywnych liderów opinii i wyborców do udziału w kreowaniu władz „małych ojczyzn”. Samorząd terytorialny i forma jego kreacji jest czymś, co najbardziej nam się udało po zmianach ustrojowych. Jest to obszar aktywności publicznej najbardziej zrozumiały dla obywateli. W zależności od tego, jakie będą efekty naszej kampanii i na ile odniesie ona sukces – a miarą sukcesu będzie stopień zaangażowania samych wyborców i kierowanie się zaproponowanym przez nas dekalogiem samorządowca przyjaznego rodzinie – rozważymy aktywność w kolejnych ważnych wydarzeniach kreujących władze polityczne w kraju.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Rozmawiał Jerzy Kubrak

 [fot. Jerzy Wiktor]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook