Jedynie prawda jest ciekawa


Jabłoński: Do samorządu z certyfikatem!

29.09.2014

Chcemy wyraźnie powiedzieć, że polityka jest działaniem na rzecz dobra wspólnego. Nie powinna być aktywnością i obszarem zawłaszczonym przez partyjniactwo, jak to ma miejsce – mówi w wywiadzie dla portalu Stefczyk.info Ireneusz Jabłoński, przewodniczący rady programowej Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia.

Rusza ogólnopolska kampania społeczna „Rodzina ma głos”. Ambasadorami akcji, promującej wartości rodzinne podczas wyborów samorządowych, zostali Natalia Niemen, Krzysztof Krawczyk, Jerzy Zelnik i Przemysław Babiarz.

„Bądźmy przyjaciółmi życia! Polska ma być silna rodziną! Wybieram tych, którzy stawiają na rodzinę!” – wzywają znani Polacy. Organizatorzy akcji – Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny oraz organizacje i środowiska lokalne z ponad 120 miast – będą zachęcali elektorat do udziału w listopadowych wyborach samorządowych i dokonania świadomego wyboru. Wskażą także, poprzez nadanie certyfikatów, kandydatów przyjaznych rodzinie.


ZOBACZ SPOT AKCJI:O przesłaniu i szczegółach inicjatywy rozmawiamy Ireneuszem Jabłońskim, przewodniczącym rady programowej Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia.


Stefczyk.info: Jakie będzie podstawowe kryterium służące do oceny kandydatów w wyborach samorządowych ubiegających się o państwa certyfikat?

Ireneusz Jabłoński: Będziemy starali się patrzeć przez trzy pryzmaty. Moralność, czyli ocenę dotychczasowych postaw i zachowań kandydata. Zarówno w aktywności publicznej, jak zawodowej. Będziemy chcieli też ustalić poziom jego kompetencji do sprawowania funkcji, do której aspiruje. I wreszcie – poprosimy tych, którzy danego kandydata znają o opinię, czy poziom zaufania jest wystarczający do tego, aby powierzyć mu sprawy wspólne. Wokół tych trzech kryteriów będzie dokonywana ocena i w efekcie końcowym nadawany certyfikat.

Kto będzie dokonywał tej oceny?

Centrum już dzisiaj współpracuje z kilkuset organizacjami i grupami społecznymi przy organizacji Marszów dla Życia i innych akcji masowych. Mamy więc spore rozeznanie co do liderów opinii i osób aktywnych w powiatach i w województwach. Koordynatorzy powołani przez Centrum będą zapraszali takich liderów społeczności lokalnych, niezaangażowanych bezpośrednio w bieżących wyborach, do tego, aby tworząc kapituły, dokonywali na miejscu oceny kandydatów, których znają, i których otoczenie mogą wysłuchać. W ten sposób, jak sądzimy, pewną wiedzę, umiejętność i organizację, zaproponowaną przez Centrum w skali kraju, wykorzystamy do praktycznych i uczciwych ocen w skali lokalnej.

Czy nie obawia się pan zarzutów, że wkraczacie do polityki?

Zainspirowani przez powtórne przestudiowanie Arystotelesa i ojców Kościoła, którzy się do niego odwoływali, chcemy wyraźnie powiedzieć, że polityka jest działaniem na rzecz dobra wspólnego. Nie powinna być aktywnością i obszarem zawłaszczonym przez partyjniactwo, jak to ma miejsce. Zatem angażując się w działania publiczne, rozumiemy to w ten sposób, że chcemy mobilizować wyborców i społeczności lokalne do tego, żeby współdecydowały o swoim najbliższym otoczeniu. Po to, aby wszyscy, którzy chcą być aktywni w życiu społecznym, mogli budować wspólne dobro. Na pewno nie możemy zostać bierni, bo w innym wypadku będziemy mieli nadal do czynienia z takich otoczeniem i z taką rzeczywistością, która szczególnie jaskrawo objawiła się w ciągu ostatnich kilku tygodni.

Czy akcja „Rodzina ma głos” będzie miała ciąg dalszy podczas wyborów parlamentarnych i prezydenckich?

Dzisiaj chcemy skoncentrować się na wprowadzeniu akcji i zaproszeniu możliwie dużej liczby aktywnych liderów opinii i wyborców do udziału w kreowaniu władz „małych ojczyzn”. Samorząd terytorialny i forma jego kreacji jest czymś, co najbardziej nam się udało po zmianach ustrojowych. Jest to obszar aktywności publicznej najbardziej zrozumiały dla obywateli. W zależności od tego, jakie będą efekty naszej kampanii i na ile odniesie ona sukces – a miarą sukcesu będzie stopień zaangażowania samych wyborców i kierowanie się zaproponowanym przez nas dekalogiem samorządowca przyjaznego rodzinie – rozważymy aktywność w kolejnych ważnych wydarzeniach kreujących władze polityczne w kraju.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Rozmawiał Jerzy Kubrak

 [fot. Jerzy Wiktor]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook