Jedynie prawda jest ciekawa


Izabela Kloc: Bieńkowska musi wziąć aferę na swoje piersi

25.11.2013

Każdy urzędnik ma swojego szefa. Odpowiedzialność idzie od góry – od ministra, poprzez podsekretarzy stanu, po dyrektorów i urzędników. Nie może być ochrony dla polityków, bo to oni ponoszą odpowiedzialność za osoby, które im podlegają – mówi Izabela Kloc, poseł PiS, ekspert ds. funduszy europejskich, z którą rozmawiamy o aferach związanych z rządowymi przetargami.

Stefczyk.info: PiS ostrzega, że z powodu zaniedbań rządu Donalda Tuska możemy stracić wielkie kwoty z funduszy unijnych. Czy równie groźna sytuacja, a nawet groźniejsza, może wyniknąć wskutek afer, które są odkrywane tam, gdzie wchodzą w grę pieniądze z Unii?

Izabela Kloc: System zarządzania i kontroli wykorzystania funduszy europejskich, za który odpowiada minister Elżbieta Bieńkowska, jest tak nieszczelny, że dochodzi do takich sytuacji, jak zmowy cenowe przy inwestycjach drogowych, czy przetargach informatycznych. Nie dalej jak w 2010 r. wiceminister rozwoju regionalnego, Krzysztof Hetman, skierował do szefów urzędów marszałkowskich pismo, w którym apelował, aby dokładnie przejrzeć ten system. Czyli już wtedy resort doskonale wiedział, że coś nie gra. Jeżeli okaże się, że ten system nie zadziałał, co stało się  powodem ustawianych przetargów, to wychwalana przez Donalda Tuska minister Bieńkowska nie ma się czym szczycić. Kiedyś, gdy jechała ze Sławomirem Nowakiem do Brukseli, mówiła, że bierze to na swoje piersi. Teraz tę aferę też musi wziąć na swoje piersi i wyjaśnić ją.

Jak ocenia pani działania CBA związane z korupcją przy rządowych  przetargach? Czy nie jest zastanawiające, że afera zatrzymała się na urzędnikach średniego szczebla?

Każdy urzędnik ma swojego szefa. Odpowiedzialność idzie od góry – od ministra, poprzez podsekretarzy stanu, po dyrektorów i urzędników. Nie może być ochrony dla polityków, bo to oni ponoszą odpowiedzialność za osoby, które im podlegają.

CBA przyznało, że w związku z przetargami telekomunikacyjnymi i informatycznymi przeprowadzanymi m.in. w MSZ, b. MSWiA oraz w GUS, doszło do z największej afery korupcyjnej po 1989 r. Może jeszcze wiele usłyszymy o tej sprawie?

Trudno powiedzieć. Czekam na dalszy ciąg wydarzeń. Popieram powołanie w Sejmie komisji śledczej, tym bardziej, że afera ciągnie się już kilka lat. Taka komisja jest niezwykle potrzebna.

Czy wierzy pani, że zbieżność w czasie zatrzymań dokonanych przez CBA z  ogłoszeniem przez premiera rekonstrukcji rządu była przypadkowa?

Wykorzystano minister Bieńkowską, przyszłą wicepremier, aby swoimi oczami przykryła problemy Platformy Obywatelskiej.

I swoim tatuażem…

Tego nie powiedziałam (śmiech).

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Rozmawiał Jerzy Kubrak

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook