Jedynie prawda jest ciekawa


Isakowicz-Zaleski: Potrzebny jest silny duchowy przywódca

18.05.2014

Na pewno na nowo musi być odczytana funkcja prymasa, która w ostatnim czasie została bardzo osłabiona – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Stefczyk.info: Jak ksiądz ocenia nominację bp Wojciecha Polana na Prymasa Polski?

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Moja ocena decyzji papieża Franciszka jest bardzo pozytywna. Biskup Polak jest człowiekiem młodym, a w sytuacji w której obecnie znajduje się Kościół w Polsce widać wyraźnie, że starsze pokolenie księży biskupów – z całym szacunkiem do ich wiedzy i zasług – nie znajduje recepty na rozwiązanie współczesnych problemów. Im młodsi będą biskupi, tym lepiej dla polskiego Kościoła.

Nowy prymas może pomóc uspokoić medialną nagonkę na Kościół jak w przypadku pedofilii?

Ten problem jest w rzeczywistości marginalną sprawą w Kościele, ponieważ w Polsce mamy do czynienia z małą ilością przypadków pedofilii wśród duchownych. Pragnę jednak zaznaczyć, że biskup Polak w tej materii sprawie zajął jednoznaczne stanowisko i teraz też podkreślił, że zamierza rozwiązać problem raz na zawsze.

Czy biskup Polak ma realizować w Polsce misję, papieskiego zarządzania, która polega na otwarciu na nowoczesność w połączeniu z troską o tradycję?

Myślę, że tak ważne nominacje jak prymasowska, papież Franciszek podejmuje osobiście po konsultacji i zasięgnięciu opinii na temat konkretnego kandydata. Problem, który mamy w Polsce należy rozwiązać właśnie w taki sposób – nie rezygnować z tradycji oraz sprawdzonych dogmatów, jednak w połączeniu w szukaniu nowym form ewangelizacji. Polski Kościół ma ewidentny problem z dopasowaniem się do współczesnego świata. Pragnę podkreślić tu dwie sprawy, które w są w nominacji bp Polaka bardo ważne: nowy prymas był przed długi czas delegatem ds. kolonii. Miałem okazję osobiście go poznać w Nowym Jorku, gdzie w polskim Kościele odprawiał Mszę św. z okazji wniesienie relikwii bł. księdza Jerzego Popiełuszki. W czasie gdy Polska mierzy się z problemem wielkiej emigracji – prymas powinien mieć doświadczenie w rozmowach z Polakami, którzy opuszczają nasz kraj. Druga ważna kwestia to fakt, że bp Polak był ze strony Episkopatu odpowiedzialny za kontakty z Rosyjską Cerkwią Prawosławną, co w obecnej sytuacji na Ukrainie może mieć ogromne znaczenie we wzajemnych relacjach.

Czy nowy prymas może stać się pierwszym po wielu latach wielkim przywódcą duchowym Polaków?

Na pewno na nowo musi być odczytana funkcja prymasa, która w ostatnim czasie została bardzo osłabiona. Gdyby dziś zadać pytanie: czy ma się zajmować prymas, to ja nie wiem co mam odpowiedzieć. Inaczej było za czasów kard. Wyszyńskiego, inaczej za kard. Glempa, a jeszcze inaczej za odchodzącego właśnie abp Kowalczyka, który nie miał pomysłu na tę funkcję. Może papież Franciszek chce nadać polskiemu prymasostwu nowy kształt. To jest bardzo potrzebne, aby pojawił się silny duchowy przewodnik.

Czy możemy spodziewać się nominacji kardynalskiej dla biskupa Polaka?

To byłaby bardzo dobra decyzja dla polskiego Kościoła. Ostatni dwaj prymasi nie byli kardynałami, a przywrócenie duchowej rangi prymasowskiej byłoby bardzo ważne. Ja może zwrócę uwagę, że dotychczas większość nominacji dla hierarchii polskiego Kościoła pochodziła z Krakowa. Kardynałowie Dziwisz, Nycz i Ryłko pochodzą z Krakowa. Teraz przyszedł czas na Wielkopolskę, bowiem trzy najważniejsze funkcje w polskim Kościele sprawują ludzie wywodzący się z centralnej części naszego kraju. To jest bardzo ciekawa sytuacja, która sprawia, że sam się zastanawiam nad przyszłym kształtem polskiego Kościoła. Jak zarządzać będą nim ludzie wychowani w wielkiej polskiej tradycji? Moim marzeniem jest aby cechowała ich troska o podstawowe wartości duszpasterskie i chęć wnoszenia czegoś nowego i dobrego dla Kościoła.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP/Paweł Jaskółka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook