Jedynie prawda jest ciekawa


Isakowicz-Zaleski: Poroszenko oddaje hołd mordercom

15.10.2014

„To jest podobna decyzja do kroku, który wcześniej zrobił prezydent Juszczenko ogłaszając Banderę – bohaterem narodowym” - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski.

Stefczyk.info: Ukraiński prezydent Petro Poroszenko na 14 października ustanowił jako święto Dzień Obrońcy Ojczyzny. Ksiądz bardzo krytykuje ocenia ten pomysł, dlaczego?

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Data 14 października jest obchodzona w sposób nieformalny na Ukrainie od wielu lat jako dzień utworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii. I faktycznie 14 października 1942 roku powstała UPA i wbrew swojej nazwie nie wywołała żadnego powstania tylko zaatakowała bezbronne ziemie na Wołyniu, Lubelszczyźnie czy Małopolsce wschodniej. Dlatego właśnie ta data jednoznacznie jest kojarzona przez Polaków, Ukraińców, ale również Żydów z powstaniem tej morderczej organizacji. Prezydent Poroszenko zdecydował się więc na zastąpienie sowieckiego święta - świętem banderowskim. Mówiąc krótko: jeden diabeł zastępuje drugiego diabła.

Uważa ksiądz, że to była decyzja polityka?

Tak, dodatkowo decyzja bardzo świadoma. Poroszenko w ten sposób pokazuje, że będzie swoją działalność na Ukrainie opierał o ruch banderowski i zrobił to z pełną odpowiedzialnością. Prezydent zdaje sobie przecież sprawę, że czyniąc w ten sposób ustawia przeciw sobie znaczną część społeczeństwa na Ukrainie wschodniej – rezygnując z przekonania mieszkańców tamtych regionów do siebie. Dlatego ogromnie niepokojący jest fakt, że organizacja zbrodnicza staje się fundamentem do tworzenia państwa.

Jak to wpłynie na relacje polsko-ukraińskie?

Tylko negatywnie, bowiem odwołanie się do UPA musi być w Polsce jednoznacznie kojarzone. Ukraina straci również dobre relacje zresztą Europy, bowiem mordercze organizacje, które działały na Ukrainie nie są powszechnie akceptowane. To jest podobna decyzja do kroku, który wcześniej zrobił prezydent Juszczenko ogłaszając Banderę – bohaterem narodowym.

Jaka powinna być Polska reakcje na decyzję Poroszenki?

Na pewno nie można siedzieć cicho. Milczenie w tym przypadku oznacza akceptację. Gdyby np. kanclerz Merkel ogłosiła święto narodowe związane z SS, to również pozostałoby to bez reakcji? Jeżeli polska strona nie wyda oficjalnego oświadczenia w tej sprawie, to zachęci prezydenta Poroszenkę do dalszego działania. Nie wyobrażam sobie, żeby za rok w święto armii ukraińskiej – polski minister obrony narodowej poszedł na bankiet do ambasady Ukrainy i świętował powstanie UPA...

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook