Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Isakowicz-Zaleski: Poroszenko oddaje hołd mordercom

15.10.2014

„To jest podobna decyzja do kroku, który wcześniej zrobił prezydent Juszczenko ogłaszając Banderę – bohaterem narodowym” - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski.

Stefczyk.info: Ukraiński prezydent Petro Poroszenko na 14 października ustanowił jako święto Dzień Obrońcy Ojczyzny. Ksiądz bardzo krytykuje ocenia ten pomysł, dlaczego?

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Data 14 października jest obchodzona w sposób nieformalny na Ukrainie od wielu lat jako dzień utworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii. I faktycznie 14 października 1942 roku powstała UPA i wbrew swojej nazwie nie wywołała żadnego powstania tylko zaatakowała bezbronne ziemie na Wołyniu, Lubelszczyźnie czy Małopolsce wschodniej. Dlatego właśnie ta data jednoznacznie jest kojarzona przez Polaków, Ukraińców, ale również Żydów z powstaniem tej morderczej organizacji. Prezydent Poroszenko zdecydował się więc na zastąpienie sowieckiego święta - świętem banderowskim. Mówiąc krótko: jeden diabeł zastępuje drugiego diabła.

Uważa ksiądz, że to była decyzja polityka?

Tak, dodatkowo decyzja bardzo świadoma. Poroszenko w ten sposób pokazuje, że będzie swoją działalność na Ukrainie opierał o ruch banderowski i zrobił to z pełną odpowiedzialnością. Prezydent zdaje sobie przecież sprawę, że czyniąc w ten sposób ustawia przeciw sobie znaczną część społeczeństwa na Ukrainie wschodniej – rezygnując z przekonania mieszkańców tamtych regionów do siebie. Dlatego ogromnie niepokojący jest fakt, że organizacja zbrodnicza staje się fundamentem do tworzenia państwa.

Jak to wpłynie na relacje polsko-ukraińskie?

Tylko negatywnie, bowiem odwołanie się do UPA musi być w Polsce jednoznacznie kojarzone. Ukraina straci również dobre relacje zresztą Europy, bowiem mordercze organizacje, które działały na Ukrainie nie są powszechnie akceptowane. To jest podobna decyzja do kroku, który wcześniej zrobił prezydent Juszczenko ogłaszając Banderę – bohaterem narodowym.

Jaka powinna być Polska reakcje na decyzję Poroszenki?

Na pewno nie można siedzieć cicho. Milczenie w tym przypadku oznacza akceptację. Gdyby np. kanclerz Merkel ogłosiła święto narodowe związane z SS, to również pozostałoby to bez reakcji? Jeżeli polska strona nie wyda oficjalnego oświadczenia w tej sprawie, to zachęci prezydenta Poroszenkę do dalszego działania. Nie wyobrażam sobie, żeby za rok w święto armii ukraińskiej – polski minister obrony narodowej poszedł na bankiet do ambasady Ukrainy i świętował powstanie UPA...

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Isakowicz-Zaleski

,

Ukraina

Warto poczytać

 1. 75ad6489e98245dbb3997b4a2e579654stff 21.10.2016

  Ziemiec podsumowuje rządy PiS

  „Nie wolno padać przez rządzącymi na kolana, należy oceniać ich bez uprzedzeń”.

 2. gadowskikomorsteg 21.10.2016

  Gadowski: Gdzie jest Komorowski ws. Caracali?

  „Jak świat światem, banderowiec nie będzie Polakowi bratem”.

 3. Google1477x83142-2016 20.10.2016

  Antoni Macierewicz dla "wSieci": Zbudujemy polski śmigłowiec!

  "Mamy szanse zbudowania środkowoeuropejskiego systemu współpracy w dziedzinie zbrojeniowej, tak by móc konkurować z największymi koncernami zbrojeniowymi w Europie".

 4. Internet700x40040-2016-kopia 20.10.2016

  „Sienkiewicz wielki” na łamach miesięcznika „wSieci Historii”

  „My wszyscy z niego” – o tym, że Cat-Mackiewicz tak pisał o Henryku Sienkiewiczu przypomina w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Jan Żaryn.

 5. f6bdaf33dd3c4d0194a772945eedb3c9 20.10.2016

  Apel: "Zastanawiam się, jak można zakochać się w budżecie?". WYWIAD

  "To bardzo źle skrojony budżet, który świadczy o tym, że rząd nie przyłożył się do tego projektu. Dlatego pozostaje tylko tak irracjonalne uczucie jak zakochanie".

 6. Zrzut-ekranu-2016-10-20-o-164757 20.10.2016

  Sędzia Muszyński: Zdanie prezesa TK jest dla mnie drugorzędne

  "Andrzej Rzepliński nie posiada żadnych uprawnień do tego, by traktować mnie inaczej niż innych sędziów TK”.

 7. spie-st 20.10.2016

  Śpiewak: Zależy nam na wyjaśnieniu patologii

  Śpiewak dodał, że będzie bacznie przyglądał się zapowiadanemu przez PiS projektowi powołania komisji weryfikacyjnej w sprawie afery reprywatyzacyjnej.

 8. mat-st 20.10.2016

  Potrzebny audyt w KNF?

  Rozmowa z Rafałem Matusiakiem, prezesem Krajowej SKOK, członkiem Rady Dyrektorów WOCCU.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook