Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Isakowicz-Zaleski: Kopacz odda pieniądze oligarchom

24.01.2015

Premier Ewa Kopacz obiecała Ukrainie pomoc finansową dla przedsiębiorców.

Na początku tygodnia Ewa Kopacz odwiedziła Kijów i po spotkaniu z najwyższymi władzami Ukrainy zapowiedziała pomoc finansową dla ukraińskich przedsiębiorców. Strona Polska ma przekazać Ukraińcom 100 milionów euro pożyczki, którą Ukraina ma oddać w ciągu 10 lat.

Samą pożyczkę, ale też cała wizytę premier rządu RP, krytykuje na łamach Onet.pl Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Polski duchowny od lat zajmuje się Ukrainą i dba o pamięć o historii polskich Kresów.

„Po pierw­sze, wbrew ocze­ki­wa­niom licz­nie za­miesz­ka­łych na Ukra­inie Polaków pre­mier Ko­pacz  nie spo­tka­ła się z przed­sta­wi­cie­la­mi ich or­ga­ni­za­cji. Nie od­by­ło się też żadne forum, w cza­sie któ­re­go nasi ro­da­cy mo­gli­by przed­sta­wić swoje pro­ble­my. W ten spo­sób wła­dze Trze­ciej Rze­czy­po­spo­li­tej po raz ko­lej­ny po­ka­za­ły, że tro­ska o ro­da­ków miesz­ka­ją­cych od wie­ków na daw­nych Kre­sach Wschod­nich nie jest  prio­ry­te­tem pol­skiej po­li­ty­ki wschod­niej, opar­tej o tzw. mit Je­rze­go Gie­droy­cia.” – pisze w swoim felietonie ks. Isakowicz-Zaleski.

Duchowny zwraca też uwagę, że premier Kopacz złożyła kwiaty na Majdanie, zapomniała jednak o polskich miejscach pamięci w Kijowie. Nie odwiedziła nawet polskiej nekropolii w Kijowie-Bykowni, gdzie leżą Polacy pomordowani w Katyniu.

Choć sytuacja gospodarcza w Polsce jest ciężka, Ewa Kopa lekką ręką wysyła pieniądze na wschód. Ks. Isakowicz-Zaleski jest przekonany, że z tego powodu zabraknie pieniędzy dla najbiedniejszych Polaków.

Poza tym nie mamy żadnej pewności, że polskie pieniądze trafią do potrzebujących ich przedsiębiorców. Kasa może trafić do kieszenie bogatych ukraińskich oligarchów. Oligarchowie do tej pory niespecjalnie wspierali Ukraińców walczących z rosyjskimi terrorystami na wschodzie.

„Nie finansują także ukraińskich szpitali czy domów pomocy społecznej, nie kupują nawet żołnierzom walczącym na Donbasie butów czy ciepłej odzieży na zimę. To samo dotyczy także tych oligarchów, którzy trzęsą sprawami politycznymi kraju. Wystarczy wspomnieć takie osoby jak gubernator (czytaj: samodzielny arcyksiążę ) Dniepropietrowska i przewodniczący Zjednoczonej Wspólnoty Żydowskiej Ihor Kołomojski, "gazowa księżniczka" Julia Tymoszenko czy "król czekolady", a obecnie prezydent, Petro Poroszenko.”

 mly/PAP

fot. wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 2. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 3. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

 4. flick-refiugados 27.05.2017

  RDI: multikulturalizm w wydaniu unijnym jest iluzją

  List Macieja Świrskiego o poparciu działań rządu ws. imigrantów.

 5. Zbigniew-Brzezinski-dsdadsadaa 27.05.2017

  Jimmy Carter i eksperci o prof. Brzezińskim

  "Był ważną częścią naszego życia od ponad czterech dekad i był znakomitym urzędnikiem państwowym".

 6. teatrpowszechnySIobara 27.05.2017

  Kuriozalny list w obronie "Klątwy"

  Kuriozalny list w obronie przedstawienia "Klątwa" wystosował dyrektor Teatru Powszechnego Paweł Łysak: "Pamiętajmy, że tylko środowiskowa solidarność jest w stanie przeciwdziałać cenzurze i przemocy".

 7. abbczysksxc 27.05.2017

  Zyski spółek skarbu państwa!

  Spółki Skarbu Państwa obecne na polskiej giełdzie ogłaszają dzień po dniu swoje wyniki finansowe za I kwartał tego roku i okazuje się, że w zestawieniu z wynikami z I kwartału roku poprzedniego, są one wręcz rewelacyjne.

 8. jaki-kommisja 26.05.2017

  Biedroń we "wSieci": Kto się boi komisji Jakiego?

  Wojciech Biedroń wyjaśnia jakie są zadania komisji Patryka Jakiego.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook