Jedynie prawda jest ciekawa


Isakowicz-Zaleski: Kopacz odda pieniądze oligarchom

24.01.2015

Premier Ewa Kopacz obiecała Ukrainie pomoc finansową dla przedsiębiorców.

Na początku tygodnia Ewa Kopacz odwiedziła Kijów i po spotkaniu z najwyższymi władzami Ukrainy zapowiedziała pomoc finansową dla ukraińskich przedsiębiorców. Strona Polska ma przekazać Ukraińcom 100 milionów euro pożyczki, którą Ukraina ma oddać w ciągu 10 lat.

Samą pożyczkę, ale też cała wizytę premier rządu RP, krytykuje na łamach Onet.pl Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Polski duchowny od lat zajmuje się Ukrainą i dba o pamięć o historii polskich Kresów.

„Po pierw­sze, wbrew ocze­ki­wa­niom licz­nie za­miesz­ka­łych na Ukra­inie Polaków pre­mier Ko­pacz  nie spo­tka­ła się z przed­sta­wi­cie­la­mi ich or­ga­ni­za­cji. Nie od­by­ło się też żadne forum, w cza­sie któ­re­go nasi ro­da­cy mo­gli­by przed­sta­wić swoje pro­ble­my. W ten spo­sób wła­dze Trze­ciej Rze­czy­po­spo­li­tej po raz ko­lej­ny po­ka­za­ły, że tro­ska o ro­da­ków miesz­ka­ją­cych od wie­ków na daw­nych Kre­sach Wschod­nich nie jest  prio­ry­te­tem pol­skiej po­li­ty­ki wschod­niej, opar­tej o tzw. mit Je­rze­go Gie­droy­cia.” – pisze w swoim felietonie ks. Isakowicz-Zaleski.

Duchowny zwraca też uwagę, że premier Kopacz złożyła kwiaty na Majdanie, zapomniała jednak o polskich miejscach pamięci w Kijowie. Nie odwiedziła nawet polskiej nekropolii w Kijowie-Bykowni, gdzie leżą Polacy pomordowani w Katyniu.

Choć sytuacja gospodarcza w Polsce jest ciężka, Ewa Kopa lekką ręką wysyła pieniądze na wschód. Ks. Isakowicz-Zaleski jest przekonany, że z tego powodu zabraknie pieniędzy dla najbiedniejszych Polaków.

Poza tym nie mamy żadnej pewności, że polskie pieniądze trafią do potrzebujących ich przedsiębiorców. Kasa może trafić do kieszenie bogatych ukraińskich oligarchów. Oligarchowie do tej pory niespecjalnie wspierali Ukraińców walczących z rosyjskimi terrorystami na wschodzie.

„Nie finansują także ukraińskich szpitali czy domów pomocy społecznej, nie kupują nawet żołnierzom walczącym na Donbasie butów czy ciepłej odzieży na zimę. To samo dotyczy także tych oligarchów, którzy trzęsą sprawami politycznymi kraju. Wystarczy wspomnieć takie osoby jak gubernator (czytaj: samodzielny arcyksiążę ) Dniepropietrowska i przewodniczący Zjednoczonej Wspólnoty Żydowskiej Ihor Kołomojski, "gazowa księżniczka" Julia Tymoszenko czy "król czekolady", a obecnie prezydent, Petro Poroszenko.”

 mly/PAP

fot. wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook