Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Isakowicz-Zaleski: Kopacz odda pieniądze oligarchom

24.01.2015

Premier Ewa Kopacz obiecała Ukrainie pomoc finansową dla przedsiębiorców.

Na początku tygodnia Ewa Kopacz odwiedziła Kijów i po spotkaniu z najwyższymi władzami Ukrainy zapowiedziała pomoc finansową dla ukraińskich przedsiębiorców. Strona Polska ma przekazać Ukraińcom 100 milionów euro pożyczki, którą Ukraina ma oddać w ciągu 10 lat.

Samą pożyczkę, ale też cała wizytę premier rządu RP, krytykuje na łamach Onet.pl Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Polski duchowny od lat zajmuje się Ukrainą i dba o pamięć o historii polskich Kresów.

„Po pierw­sze, wbrew ocze­ki­wa­niom licz­nie za­miesz­ka­łych na Ukra­inie Polaków pre­mier Ko­pacz  nie spo­tka­ła się z przed­sta­wi­cie­la­mi ich or­ga­ni­za­cji. Nie od­by­ło się też żadne forum, w cza­sie któ­re­go nasi ro­da­cy mo­gli­by przed­sta­wić swoje pro­ble­my. W ten spo­sób wła­dze Trze­ciej Rze­czy­po­spo­li­tej po raz ko­lej­ny po­ka­za­ły, że tro­ska o ro­da­ków miesz­ka­ją­cych od wie­ków na daw­nych Kre­sach Wschod­nich nie jest  prio­ry­te­tem pol­skiej po­li­ty­ki wschod­niej, opar­tej o tzw. mit Je­rze­go Gie­droy­cia.” – pisze w swoim felietonie ks. Isakowicz-Zaleski.

Duchowny zwraca też uwagę, że premier Kopacz złożyła kwiaty na Majdanie, zapomniała jednak o polskich miejscach pamięci w Kijowie. Nie odwiedziła nawet polskiej nekropolii w Kijowie-Bykowni, gdzie leżą Polacy pomordowani w Katyniu.

Choć sytuacja gospodarcza w Polsce jest ciężka, Ewa Kopa lekką ręką wysyła pieniądze na wschód. Ks. Isakowicz-Zaleski jest przekonany, że z tego powodu zabraknie pieniędzy dla najbiedniejszych Polaków.

Poza tym nie mamy żadnej pewności, że polskie pieniądze trafią do potrzebujących ich przedsiębiorców. Kasa może trafić do kieszenie bogatych ukraińskich oligarchów. Oligarchowie do tej pory niespecjalnie wspierali Ukraińców walczących z rosyjskimi terrorystami na wschodzie.

„Nie finansują także ukraińskich szpitali czy domów pomocy społecznej, nie kupują nawet żołnierzom walczącym na Donbasie butów czy ciepłej odzieży na zimę. To samo dotyczy także tych oligarchów, którzy trzęsą sprawami politycznymi kraju. Wystarczy wspomnieć takie osoby jak gubernator (czytaj: samodzielny arcyksiążę ) Dniepropietrowska i przewodniczący Zjednoczonej Wspólnoty Żydowskiej Ihor Kołomojski, "gazowa księżniczka" Julia Tymoszenko czy "król czekolady", a obecnie prezydent, Petro Poroszenko.”

 mly/PAP

fot. wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook