Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: IPN-ie znajdź "szafę Kiszczaka"

05.11.2016

Można się nawet domyślać, gdzie "szafa Kiszczaka" jest ukryta. IPN-ie, do dzieła! - pisze Tadeusz Płużański

"Pamiętają Państwo, jak w 2014 r. towarzysz generał Czesław Kiszczak przechwalał się w "Super Expressie", że swoich agentów często ogląda w telewizji? Sugestia była jasna: "jeśli złamiecie umowy okrągłostołowe, które zakładały abolicję dla komunistycznej wierchuszki, jeśli będziecie chcieli wsadzić mnie za kratki, porozmawiam z wami inaczej". - pisze Tadeusz Płużański w swoim najnowszym felietonie w "Super Expressie".

"Drugi spektakl - z udziałem Marii Kiszczak - trwa do dziś. Ale najpierw, by mieć na grób "bohatera" (jej zdaniem za swoje zasługi dla Polski mąż poszedł do nieba), towarzyszka żona chciała sprzedać jego papiery do IPN. W konsekwencji prokurator przeszukał willę Kiszczaków, ale nie przeprowadził rewizji, tylko "pani generałowa" została poproszona o wydanie dokumentów. Zapewne zdjęła jakieś teczki z pawlacza i powiedziała, że to wszystko. Czyli przekazała to, co chciała - podkreśla felietonista.

Wskazuje, że dokumenty po szefie PRL-owskiej bezpieki i bolszewickim zbrodniarzu IPN powinien przejąć już dawno, Instytu miał na to siedemnaście lat! "Przypomnę, że IPN powstał w 1999 r. A że nie było formalnego doniesienia? Przecież czekista donosił sam na siebie wielokrotnie, również w rzeczonym wywiadzie dla "SE". Wtedy należało dokumenty przejąć, a czerwonego dygnitarza skazać - obok innych przestępstw - za ich nielegalne przechowywanie. Po sprawdzeniu okazało się, że towarzyszka Kiszczakowa przekazała IPN ważne dla historyków, ale ochłapy. Oczywiście prócz potwierdzenia, że Wałęsa to "Bolek", ale o tym wiadomo było "od zawsze" - stwierdza Płużański.

Wskazuje na dokumenty ujawnione ostatnio przez dyrektora Wojskowego Biura Historycznego: "Teraz prof. Sławomir Cenckiewicz ujawnił akta odnalezione w Wojskowym Biurze Historycznym - raporty porucznika Kiszczaka z lat 1946-1947, kiedy to z ramienia zbrodniczej Informacji Wojskowej pracował w Polskiej Misji Wojskowej w Londynie. 21-letni funkcjonariusz rozpracowywał środowisko polskich żołnierzy, którzy chcieli wracać do kraju. Po powrocie do okupowanej przez Sowietów Polski, na skutek donosów Kiszczaka, byli represjonowani. Donosiciel, świadom swojej odpowiedzialności, uciekł w popłochu z Londynu, zostawiając nawet bagaże. Rzecz jasna za działalność w komunistycznym kontrwywiadzie też nigdy nie poniósł kary. Oddzielną kwestią pozostaje, dlaczego 16 lat temu donosy Kiszczaka nie trafiły do IPN, co na wniosek Cenckiewicza sprawdzi teraz prokuratura" - pisze Płużański.

"Tymczasem przekazane wcześniej przez Kiszczakową i ujawnione dziś przez Cenkiewicza dokumenty to tylko część istniejącej zapewne "szafy Kiszczaka". Te najważniejsze, dotyczące śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki i innych zbrodni "nieznanych sprawców", których nawet sąd III RP nazwał związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym. W końcu te ukazujące planowaną przez Sowietów wojnę nuklearną, w której Polska za sprawą czerwonych bandytów miała stać się poligonem doświadczalnym. Można się nawet domyślać, gdzie "szafa Kiszczaka" jest ukryta. IPN-ie, do dzieła!" - podsumowuje felietonista.

[fot. commons.wikimedia.org]

se.pl/ems

Warto poczytać

 1. tomaszewski18062018 19.06.2018

  J. Tomaszewski odpowiada K. Jandzie. Legendarny bramkarz wzywa Polaków do zrobienia tego samego!

  Krystyna Janda nie darzy przesadnym szacunkiem polskich kibiców.

 2. 1270rossijaasiuraek 14.06.2018

  Uwaga rodzice! Tak teraz młodzież kupuje narkotyki i przesyła sobie nagie zdjęcia

  Nie od dzisiaj wiadomo, że Internet, oprócz wielu niewątpliwych korzyści niesie za sobą mnóstwo zagrożeń. Przede wszystkim dla najmłodszych. Rodzice, często mimo szczerych chęci, nie są w stanie kontrolować wszystkiego, co w Sieci robią ich pociechy

 3. 1270rossijaas 14.06.2018

  Hit. Rosjanie znów malują trawę na zielono i wstawiają sztucznych kibiców

  Zachodnie sankcje są coraz dotkliwsze, rosyjska gospodarka jest w zapaści, stan życia Rosjan wyraźnie się pogarsza

 4. studenci13062018 13.06.2018

  Czego potrzebują strajkujący studenci? „Sałatek wegańskich, mleka sojowego i gier dla zabicia czasu”

  Do protestu warszawskich studentów, którzy nie zgadzają się z przygotowanym przez Jarosława Gowina projektem ustawy o uczelniach wyższych, dołączyli koledzy z Krakowa, Łodzi i Gdańska.

 5. 1270widzetas 13.06.2018

  „Kaczyński to marny przywódca, żaden mąż stanu” – polityczni przegrani oceniają prezesa PiS

  Jan Vincent Rostowski, Leszek Balcerowicz i Janusz Palikot, to postacie, które na trwałe spadły z firmamentu sceny politycznej, a ten ostatni, można to śmiało powiedzieć, przeszedł wręcz do politycznego niebytu. Nie dziwi zatem ich frustracja i niemożność pogodzenia się z tym stanem.

 6. 1270niesiooeks1206 12.06.2018

  Niesiołowski znowu w amoku nienawiści o TV Trwam: Zlikwidować tę antykatolicką sektę!

  Stefan Niesiołowski słynie z agresywnych, przepełnionych jadem i nienawiścią wypowiedzi. Znowu dał popis

 7. 1270waleknapolsacie1206 12.06.2018

  Wałęsa wspiera Jakiego! Ale Trzaskowskiego wspiera bardziej. Znowu "jest za, a nawet przeciw”

  Lech Wałęsa znowu wzniósł się na wyżyny logiki. Były prezydent, którego syn najprawdopodobniej będzie kandydatem PO na prezydenta Gdańska, postanowił zabrać głos w sprawie prezydentury Warszawy

 8. missmundial10062018 10.06.2018

  Gorąco? Co Wy wiecie o upale. To dopiero jest hot! Tak wygląda nowa „Miss Mundialu 2018”

  Mistrzostwa świata jeszcze się nie zaczęły, ale gorące serca kibiców już są rozgrzane do czerwoności.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook