Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: IPN-ie znajdź "szafę Kiszczaka"

05.11.2016

Można się nawet domyślać, gdzie "szafa Kiszczaka" jest ukryta. IPN-ie, do dzieła! - pisze Tadeusz Płużański

"Pamiętają Państwo, jak w 2014 r. towarzysz generał Czesław Kiszczak przechwalał się w "Super Expressie", że swoich agentów często ogląda w telewizji? Sugestia była jasna: "jeśli złamiecie umowy okrągłostołowe, które zakładały abolicję dla komunistycznej wierchuszki, jeśli będziecie chcieli wsadzić mnie za kratki, porozmawiam z wami inaczej". - pisze Tadeusz Płużański w swoim najnowszym felietonie w "Super Expressie".

"Drugi spektakl - z udziałem Marii Kiszczak - trwa do dziś. Ale najpierw, by mieć na grób "bohatera" (jej zdaniem za swoje zasługi dla Polski mąż poszedł do nieba), towarzyszka żona chciała sprzedać jego papiery do IPN. W konsekwencji prokurator przeszukał willę Kiszczaków, ale nie przeprowadził rewizji, tylko "pani generałowa" została poproszona o wydanie dokumentów. Zapewne zdjęła jakieś teczki z pawlacza i powiedziała, że to wszystko. Czyli przekazała to, co chciała - podkreśla felietonista.

Wskazuje, że dokumenty po szefie PRL-owskiej bezpieki i bolszewickim zbrodniarzu IPN powinien przejąć już dawno, Instytu miał na to siedemnaście lat! "Przypomnę, że IPN powstał w 1999 r. A że nie było formalnego doniesienia? Przecież czekista donosił sam na siebie wielokrotnie, również w rzeczonym wywiadzie dla "SE". Wtedy należało dokumenty przejąć, a czerwonego dygnitarza skazać - obok innych przestępstw - za ich nielegalne przechowywanie. Po sprawdzeniu okazało się, że towarzyszka Kiszczakowa przekazała IPN ważne dla historyków, ale ochłapy. Oczywiście prócz potwierdzenia, że Wałęsa to "Bolek", ale o tym wiadomo było "od zawsze" - stwierdza Płużański.

Wskazuje na dokumenty ujawnione ostatnio przez dyrektora Wojskowego Biura Historycznego: "Teraz prof. Sławomir Cenckiewicz ujawnił akta odnalezione w Wojskowym Biurze Historycznym - raporty porucznika Kiszczaka z lat 1946-1947, kiedy to z ramienia zbrodniczej Informacji Wojskowej pracował w Polskiej Misji Wojskowej w Londynie. 21-letni funkcjonariusz rozpracowywał środowisko polskich żołnierzy, którzy chcieli wracać do kraju. Po powrocie do okupowanej przez Sowietów Polski, na skutek donosów Kiszczaka, byli represjonowani. Donosiciel, świadom swojej odpowiedzialności, uciekł w popłochu z Londynu, zostawiając nawet bagaże. Rzecz jasna za działalność w komunistycznym kontrwywiadzie też nigdy nie poniósł kary. Oddzielną kwestią pozostaje, dlaczego 16 lat temu donosy Kiszczaka nie trafiły do IPN, co na wniosek Cenckiewicza sprawdzi teraz prokuratura" - pisze Płużański.

"Tymczasem przekazane wcześniej przez Kiszczakową i ujawnione dziś przez Cenkiewicza dokumenty to tylko część istniejącej zapewne "szafy Kiszczaka". Te najważniejsze, dotyczące śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki i innych zbrodni "nieznanych sprawców", których nawet sąd III RP nazwał związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym. W końcu te ukazujące planowaną przez Sowietów wojnę nuklearną, w której Polska za sprawą czerwonych bandytów miała stać się poligonem doświadczalnym. Można się nawet domyślać, gdzie "szafa Kiszczaka" jest ukryta. IPN-ie, do dzieła!" - podsumowuje felietonista.

[fot. commons.wikimedia.org]

se.pl/ems

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook