Jedynie prawda jest ciekawa


Inspektor Sokołowski: Ustalilibyśmy więcej

06.02.2012

Dalej prowadzimy postępowanie. W tej sprawie jest jeszcze wiele do ustalenia – mówi o śledztwie ws. śmierci Magdy rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Sokołowski w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Stefczyk.info: Jak Pan ocenia działania Krzysztofa Rutkowskiego związane ze sprawą półrocznej Magdy z Sosnowca?

Inspektor Mariusz Sokołowski: Jeśli motywacją Krzysztofa Rutkowskiego była chęć pomocy rodzinie dziecka, oceniam to właściwie. Każda pomoc jest potrzebna. Jednak sposób dotarcia do prawdy, okoliczności, w jakich matka Magdy powiedziała, co się stało, trzeba ocenić samemu. One budzą zastrzeżenia związane etyczne. Największe wątpliwości budzi jednak fakt, że o wyniku rozmów z matką Magdy, o miejscu ukrycia ciała dziecka, co okazało się z resztą informacją fałszywą, poinformowano najpierw media, a potem policję. Zastrzeżenia budzi również część czynności, jakie wykonywał Rutkowski. On nie był do nich uprawniony.

Bo nie jest już detektywem?

Nawet jako detektyw nie miałby do tego prawa.

Mówił Pan kilkakrotnie, że policja doszłaby do tego samego, co Rutkowski tylko etycznymi metodami. On Państwa ubiegł?

Myśmy byli bardzo blisko tego, żeby ustalić więcej niż Rutkowski, jednak metodami zgodnymi z prawem. W piątek i sobotę zaplanowano czynności z udziałem matki Magdy, które prawdopodobnie skutkowały by postawieniem zarzutów. Jednak inaczej potoczyła się ta historia.

Jak działania Rutkowskiego wpłynęły na działania policji?

Pewne nasze czynności musiały zostać przerwane, niektóre były niemożliwe do przeprowadzenia.

Wiele osób zastanawia się, czy Rutkowski nie miał przecieku z dochodzenia policyjnego. On sam w sposób zastanawiający zmienił sposób swojego działania.

Ustalamy to. Jednak nie ma obecnie żadnych informacji, które wskazywałyby na taką możliwość. Jednak wciąż to badamy. Takie wątpliwości mogą się pojawić, patrząc na zwrot akcji w tej sprawie. Podczas konferencji prasowej na kilka godzin przed zmianą wersji wydarzeń przez matkę Magdy Rutkowski mówił o tej sprawie w zupełnie innym duchu niż później.

Czy Rutkowskiemu coś grozi za jego zachowanie?

Tą sprawą zajmuje się prokuratura. Nie chciałbym się wypowiadać na ten temat.

Jak obecnie wyglądają działania policji w sprawie śmieci Magdy?

Dalej prowadzimy postępowanie. W tej sprawie jest jeszcze wiele do ustalenia. Nie znamy wciąż rzeczywistego przebiegu wydarzeń. Trzeba również sprawdzić, czy inne osoby nie miały związku z tą sprawą.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Policja.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook