Jedynie prawda jest ciekawa


"Inka" - zwykła dziewczyna, a jednak niezwykła...

03.09.2013

"Inka" jest postacią z krwi i kości, rówieśniczką dzisiejszych młodzieńców, która po prostu "zachowała się jak trzeba". Ten wzór trzeba pokazywać - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info dr hab. Piotr Niwiński, historyk z Uniwersytetu Gdańskiego. Danuta Siedzikówna urodziła się 85 lat temu, 3 września 1928 roku.

Stefczyk.info: Dlaczego Danuta Siedzikówna "Inka" ma tak szczególne miejsce w polskiej historii?

Dr hab. Piotr Niwiński: Przede wszystkim dlatego, że jej postać jest pewnym symbolem. To jest osoba, której rodzice zginęli z rąk obydwu okupantów, ojciec w sowieckiej niewoli, matka z rąk Gestapo. Sama "Inka" zaangażowana w działalność podziemną została za tę działalność przez NKWD aresztowana i cudem uniknęła wywózki na Sybir. Potem podjęła działalność konspiracyjną partyzancką, co przypłaciła śmiercią. Była osoba, która do końca strzegła ideałów, które warto dzisiaj propagować.

Przyjmując oczywiście, że "Inka" żyła w okropnych czasach, nasuwa się pytanie, jak jej dzisiejsi rówieśnicy wytrzymują porównanie z jej postawą. I nie chodzi mi o wytrzymanie tortur, ale bardziej o niezłomność w poczuciu przywiązania do Ojczyzny, ideałów. Jak głęboko w dzisiejszych 17-to czy 18-tolatkach jest zaszczepiony patriotyzm?

Trudno dziś mówić o "zaszczepianiu patriotyzmu". Bardziej kojarzę to z okresem XX-lecia międzywojennego, to jest ten czas, kiedy państwo w pewien sposób zaszczepiało patriotyzm wśród młodzieży. A młodzież, jak to młodzież, jest specyficzna grupą społeczną. To ludzie, którzy nie cierpią hipokryzji, którzy łakną prawdy i jakiejś takiej uczciwości i myślę, że tutaj należy postrzegać młodzież, która się w jakiś sposób na tej "Ince" wzoruje.

Widzimy młodych ludzi, którzy idą w rajdzie śladami sanitariuszki "Inki" na Podlasiu, który w tym roku właśnie się skończył. Patrzymy na drużyny harcerskie, które przyjmują ja jako patrona, czy szkoły, którą chcą nosić jej imię. To pokazuje, że jest ta oddolna chęć wzorowania się na osobie szlachetnej i na takim właśnie wzorze.

Kto chodzi na takie patriotyczne rajdy, o których pan mówi, jaka tam panuje atmosfera i o czym się tam rozmawia?

Bardziej mogę opowiedzieć o Rajdzie "Łupaszki", bo jestem zaangażowany w jego organizację. Są tam i harcerze i zwykła młodzież z podstawówek, gimnazjalna i licealna. Są także osoby dorosłe, zainteresowane historią. Ważne jest to, że ktoś, kto przyjeżdża na taki rajd, z reguły już przy nim pozostaje i wraca za rok. Ci, którzy szli w pierwszych rajdach, te dzisiejsze organizują. Uważają, że to jest godne naśladowania. A o czym rozmowy? Bardzo często są to rozmowy historyczne, powiem wprost - trudne. Czasami od młodych ludzi padają pytania o różne sprawy: dlaczego strzelano do ludzi? dlaczego zabijano ludzi? Trzeba tłumaczyć, czym jest wojna , czym jest postawa człowieka, że nie wszystkie przykazania w czasie wojny są przestrzegane, walniejsza jest ochrona ludności niż zachowanie pacyfistycznego pokoju.

W Krakowie w parku Jordana jest popiersie "Inki", teraz już zostało odnowione, ale wcześniej ktoś oblał je farbą. Jak pan ocenia taki czyn?

Ja to porównuję do sikania na krzyż, czy malowanie swastyk na murach. To bezczeszczenie i rzecz kompletnie nieuchodząca. Zawsze się tacy ludzie w społeczeństwie znajdą, ale mam nadzieje, że to jakiś nieliczący się margines.

Danuta Siedzikówna "Inka" jak pozostali Żołnierze Wyklęci odzyskuje należne sobie miejsce w historii i zbiorowej pamięci, czy jest szansa na to, że jej popularność, szczególnie wśród młodzieży będzie jeszcze wzrastała?

Mam nadzieję, że tak. Bo to jest postać, do której trudno "przyczepić się". Ale też wojna to taki czas, kiedy bohaterowie są często kreowani na świętych, a to jest według mnie kierunek błędny. "Inka" jest postacią z krwi i kości, rówieśniczka dzisiejszych młodzieńców, która po prostu "zachowała się jak trzeba". Ten wzór trzeba pokazywać. Ale nie jest to osoba święta. Miała chłopaka, była osoba dowcipną, ale z drugiej strony podobno bardzo skrytą. Zwykła osoba, zwykła dziewczyna, a jednak niezwykła…

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook