Jedynie prawda jest ciekawa


Inka odbita z rąk komunistów

22.09.2014

- Historyczny przekaz jest zaskakująco zgodny z tym, co odkryli archeolodzy na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym. Aż trudno uwierzyć, że odnalezienie „Inki” może się okazać tak proste - na łamach „wSieci” wstrząsająca opowieść o poszukiwaniach grobu Danuty Siedzikówny, niezłomnej ofiary komunistów.

- Wystarczyło zdjąć betonowe płyty cmentarnego chodnika i właściwie mocniej wbić łopatę, żeby natrafić na szczątki kobiety i mężczyzny. Leżały w drewnianych półtrumnach na głębokości zaledwie 49 cm – pisze  w tygodniku „wSieci” Marcin Wikło. 

Dziennikarz dodaje:   - Przez wiele lat to właśnie po tym chodniku musiał przejść każdy, kto chciał się dostać do symbolicznych grobów Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Dwa bliźniacze nagrobki z niezbyt ładnego brązowego lastryka znajdują się zaledwie 12 m dalej w kierunku muru okalającego Cmentarz Garnizonowy przy ul. Giełguda w Gdańsku.

Czy to możliwe, że grób znajduje się tak blisko symbolicznej mogiły? Czy rzeczywiście znaleźliśmy „Inkę” i „Zagończyka”? – pyta dziennikarz.
Cytowany w tekście prof. Krzysztof Szwagrzyk, historyk Instytutu Pamięci Narodowej kierujący pracami poszukiwawczymi zastrzega – To by była spekulacja, a na to nie mogę sobie pozwolić w żadnym przypadku. (…) Rozumie, że presja społeczna i oczekiwanie na potwierdzenie, iż to właśnie „Inka”, są ogromne, ale proponuje, aby trzymać się tego, co wiemy na pewno.

Czy to mogą być oni?  - poruszające poszukiwania grobu Inki – relacja Marcina Wikło na łamach nowego tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 22 września br., także w formie e-wydania na www.wsieci.pl/e-wydanie.

wSieci/asc

[fot. M.Czutko]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook