Jedynie prawda jest ciekawa


Impotencja Palikota

19.03.2013

Przed dwoma tygodniami pisałem o marnych szansach Europy Plus (czyli nowego tworu politycznego kleconego przez Palikota, Kwaśniewskiego i Siwca na tzw. lewicy) na polityczny sukces. Pogląd ten podtrzymuję, potwierdzają go sondaże. Natomiast „syn Urbana” wciąż szkodzi debacie publicznej w Polsce – im bardziej politycznie sięga dna, tym coraz większe szkody wywołuje.

Początkowo projekt pod nazwą Europa Plus traktowałem prześmiewczo, bo doprawdy ciężko o tym bycie mówić w stu procentach serio. Prosty manewr mający na celu finansowe ocalenie znajdującego się w uwiądzie ruchu. Teraz jednak sprawa robi się poważna.

Nie będę dyplomatą – w październiku 2011 Sejm RP w wyniku wejścia Ruchu Palikota zamienił się w, pardon my French – chlew. Do Parlamentu wszedł istny zwierzyniec – gangsterzy, bandyci z wyrokami, oszuści i pospolici gangsterzy zasiedli obok duchowych spadkobierców Urbana, a ich patronem i oberguru został człowiek, który sam o sobie niegdyś powiedział, iż jego zadaniem było „zniszczenie moralnych podstaw prezydentury Lecha Kaczyńskiego”. Tym samym nasza kultura polityczna sięgnęła rynsztoka. Co gorsza – ten smutny los naszemu parlamentaryzmowi zgotowali w większości moi rówieśnicy, to znaczy pokolenie 18 – 25 latków, całkowicie pozbawionych umiejętności politycznego myślenia. Już w Piśmie Świętym jest mowa o tym, iż najskuteczniej niszczyć państwo można niszcząc jego język. W wieku XX na masową skalę niszczeniem pojęć i języka trudnili się komuniści i przyznać trzeba, że Palikot szkołę miał w tym zakresie pierwszorzędną. Szanowni czytelnicy nie będą mieli mi za złe, że w tym momencie nie przytoczę ustępów i passusów z palikotowego, werbalnego ścieku. Wskażę natomiast na szkody, jakie wywołał on w naszej debacie publicznej.

A szkody są niepowetowane – język polityki sięgnął dna, normalna debata jest obecnie niemożliwa – zastąpił ją wrzask i skowyt. Widać to było szczególnie jaskrawo podczas cyklu debat ekspertów organizowanych przez PiS – spokojne, racjonalne rozmowy o sytuacji Polski były niemal niezauważane przez media, najwyżej przytaczano fragmenty (oczywiście w celu ich ośmieszenia).

Ale dość tego przydługiego wstępu – jeszcze kilka tygodni temu Palikot tonął – Salon pogrążył się w wojnie domowej nad czcią Wandy Nowickiej (był to jednak „pickonflikt”, drobna kłótnia w rodzinie), jednak co słabiej zorientowani w przekazach dnia dziennikarze, choćby z Gazety Wyborczej, bardzo serio podeszli do tematu i zaczęli Palikota boleśnie chłostać piórami. Wtedy na scenie w końcu pojawił się Aleksander Kwaśniewski i bimbrownika z Biłgoraja ocalił, nawet na tyle, że ten zaczął zjawiać się ponownie u Moniki Olejnik. Reszta to historia.

Pragnę wskazać tu na dwa czynniki. Pierwszy jest na wskroś polityczny – Palikot nie jest wytrawnym politykiem, który byłby w stanie najpodlejszymi nawet metodami, ale jednak stworzyć dużą siłę polityczną. To raczej polityczny impotent utrzymujący się na powierzchni dzięki opiece rozmaitych służb, koterii biznesowych i świata przestępczego. Palikota ostatecznie przekreśli klęska w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W PE będą bowiem następowały poważne przetasowania – Europejska Partia Ludowa może znacząco osłabnąć, wzmocni się grupa Socjalistów i Demokratów (do której należeć będą deputowani z SLD), a także grupa ECR (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy). Być może wzmocni się także radykalna grupa EFD pod wodzą Nigela Farage’a. Palikot, aby utrzymać radykalny kurs swojej formacji będzie musiał kierować swoich kandydatów do grupy Zielonych w Parlamencie Europejskim, a to nie wróży sukcesu.

Tylko, że do wyborów jeszcze dużo czasu, a debata publiczna jest niszczona tu i teraz. Wiele obelżywych pojęć wprowadzono do języka naszego parlamentaryzmu i wiele więcej jeszcze do niego wejdzie. Palikot u Moniki Olejnik postuluje obniżenia wieku dopuszczalnego przez prawo współżycia seksualnego do 13 lat – media protestują? Skądże. Dyrektorka pewnego teatru w Poznaniu (swoją drogą – fanka Palikota) nazywa nowo wybranego Ojca Świętego „ch***m” – też cisza. Niszczenie debaty trwa w najlepsze.

Nasze społeczeństwo jest niestety pogrążone w apatii. Sytuacja gospodarcza robi swoje. Palikot i jego ruch z czasem wylądują na śmietniku historii. Do tego czasu wywołają jednak szkody tak wielkie, że być może niemożliwe do prędkiego naprawienia. Wtórują temu „elity” artystyczne i kabaretowe dla której język kloaczny język jest niestety językiem codziennym (artystycznym – jaka kultura, tacy artyści, kto ma z tym środowiskiem do czynienia, ten wie to najlepiej).        

I trudno mi w tym momencie nawet pocieszyć Państwa jakąś optymistyczną konkluzją. No, może poza jedną – by „zło dobrem zwyciężać”. Czyli aby na język ścieku nie odpowiadać tą samą monetą. Tylko tyle i aż tyle. 

Arkady Saulski

[Fot. ruchpalikota.org.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook