Jedynie prawda jest ciekawa


Impotencja Palikota

19.03.2013

Przed dwoma tygodniami pisałem o marnych szansach Europy Plus (czyli nowego tworu politycznego kleconego przez Palikota, Kwaśniewskiego i Siwca na tzw. lewicy) na polityczny sukces. Pogląd ten podtrzymuję, potwierdzają go sondaże. Natomiast „syn Urbana” wciąż szkodzi debacie publicznej w Polsce – im bardziej politycznie sięga dna, tym coraz większe szkody wywołuje.

Początkowo projekt pod nazwą Europa Plus traktowałem prześmiewczo, bo doprawdy ciężko o tym bycie mówić w stu procentach serio. Prosty manewr mający na celu finansowe ocalenie znajdującego się w uwiądzie ruchu. Teraz jednak sprawa robi się poważna.

Nie będę dyplomatą – w październiku 2011 Sejm RP w wyniku wejścia Ruchu Palikota zamienił się w, pardon my French – chlew. Do Parlamentu wszedł istny zwierzyniec – gangsterzy, bandyci z wyrokami, oszuści i pospolici gangsterzy zasiedli obok duchowych spadkobierców Urbana, a ich patronem i oberguru został człowiek, który sam o sobie niegdyś powiedział, iż jego zadaniem było „zniszczenie moralnych podstaw prezydentury Lecha Kaczyńskiego”. Tym samym nasza kultura polityczna sięgnęła rynsztoka. Co gorsza – ten smutny los naszemu parlamentaryzmowi zgotowali w większości moi rówieśnicy, to znaczy pokolenie 18 – 25 latków, całkowicie pozbawionych umiejętności politycznego myślenia. Już w Piśmie Świętym jest mowa o tym, iż najskuteczniej niszczyć państwo można niszcząc jego język. W wieku XX na masową skalę niszczeniem pojęć i języka trudnili się komuniści i przyznać trzeba, że Palikot szkołę miał w tym zakresie pierwszorzędną. Szanowni czytelnicy nie będą mieli mi za złe, że w tym momencie nie przytoczę ustępów i passusów z palikotowego, werbalnego ścieku. Wskażę natomiast na szkody, jakie wywołał on w naszej debacie publicznej.

A szkody są niepowetowane – język polityki sięgnął dna, normalna debata jest obecnie niemożliwa – zastąpił ją wrzask i skowyt. Widać to było szczególnie jaskrawo podczas cyklu debat ekspertów organizowanych przez PiS – spokojne, racjonalne rozmowy o sytuacji Polski były niemal niezauważane przez media, najwyżej przytaczano fragmenty (oczywiście w celu ich ośmieszenia).

Ale dość tego przydługiego wstępu – jeszcze kilka tygodni temu Palikot tonął – Salon pogrążył się w wojnie domowej nad czcią Wandy Nowickiej (był to jednak „pickonflikt”, drobna kłótnia w rodzinie), jednak co słabiej zorientowani w przekazach dnia dziennikarze, choćby z Gazety Wyborczej, bardzo serio podeszli do tematu i zaczęli Palikota boleśnie chłostać piórami. Wtedy na scenie w końcu pojawił się Aleksander Kwaśniewski i bimbrownika z Biłgoraja ocalił, nawet na tyle, że ten zaczął zjawiać się ponownie u Moniki Olejnik. Reszta to historia.

Pragnę wskazać tu na dwa czynniki. Pierwszy jest na wskroś polityczny – Palikot nie jest wytrawnym politykiem, który byłby w stanie najpodlejszymi nawet metodami, ale jednak stworzyć dużą siłę polityczną. To raczej polityczny impotent utrzymujący się na powierzchni dzięki opiece rozmaitych służb, koterii biznesowych i świata przestępczego. Palikota ostatecznie przekreśli klęska w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W PE będą bowiem następowały poważne przetasowania – Europejska Partia Ludowa może znacząco osłabnąć, wzmocni się grupa Socjalistów i Demokratów (do której należeć będą deputowani z SLD), a także grupa ECR (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy). Być może wzmocni się także radykalna grupa EFD pod wodzą Nigela Farage’a. Palikot, aby utrzymać radykalny kurs swojej formacji będzie musiał kierować swoich kandydatów do grupy Zielonych w Parlamencie Europejskim, a to nie wróży sukcesu.

Tylko, że do wyborów jeszcze dużo czasu, a debata publiczna jest niszczona tu i teraz. Wiele obelżywych pojęć wprowadzono do języka naszego parlamentaryzmu i wiele więcej jeszcze do niego wejdzie. Palikot u Moniki Olejnik postuluje obniżenia wieku dopuszczalnego przez prawo współżycia seksualnego do 13 lat – media protestują? Skądże. Dyrektorka pewnego teatru w Poznaniu (swoją drogą – fanka Palikota) nazywa nowo wybranego Ojca Świętego „ch***m” – też cisza. Niszczenie debaty trwa w najlepsze.

Nasze społeczeństwo jest niestety pogrążone w apatii. Sytuacja gospodarcza robi swoje. Palikot i jego ruch z czasem wylądują na śmietniku historii. Do tego czasu wywołają jednak szkody tak wielkie, że być może niemożliwe do prędkiego naprawienia. Wtórują temu „elity” artystyczne i kabaretowe dla której język kloaczny język jest niestety językiem codziennym (artystycznym – jaka kultura, tacy artyści, kto ma z tym środowiskiem do czynienia, ten wie to najlepiej).        

I trudno mi w tym momencie nawet pocieszyć Państwa jakąś optymistyczną konkluzją. No, może poza jedną – by „zło dobrem zwyciężać”. Czyli aby na język ścieku nie odpowiadać tą samą monetą. Tylko tyle i aż tyle. 

Arkady Saulski

[Fot. ruchpalikota.org.pl]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook