Jedynie prawda jest ciekawa


Immunitet ograniczyć, nie usuwać

02.08.2012

O tym, czy w Polsce należy powtórzyć słowacki pomysł z ograniczeniem immunitetu dla parlamentarzystów oraz czy państwu potrzebna jest taka instytucja, mówi Wiesław Johann, konstytucjonalista.

W wywiadzie dla "Super Expressu", Wiesław Johann mówi tak: "Trzeba mieć świadomość, że immunitet w tym ujęciu, które przewiduje konstytucja, ma dwojaki charakter. Mamy do czynienia z immunitetem formalnym oraz materialnym. (…) Ten pierwszy rodzaj zapewnia absolutną bezkarność posłowi czy senatorowi w sytuacji, w której działa jako poseł czy senator. Jeśli w związku z pełnieniem funkcji parlamentarnych popełnia jakieś nadużycie, immunitet go chroni. (…) Materialny natomiast chroni parlamentarzystę przed odpowiedzialnością za wszelką działalność w czasie, kiedy jest on parlamentarzystą. (…)

Przykładem jest poseł Kutz, który wyraził pogląd, że Kaczyński z Ziobrą zamordowali niewinną kobietę. I Sejm nie uchylił immunitetu, a postępowanie karne (…) po prostu zostało umorzone. (…)

Otóż, moim zdaniem, nie należy znosić immunitetu, ale należy go ograniczyć. (…) Kiedy dany człowiek z legitymacją poselską działa jako poseł – i, proszę zwrócić uwagę, poseł działa nie w imieniu swoich wyborców, lecz w imieniu narodu – należy zapewnić mu ochronę. Natomiast w pozostałych przypadkach… niby dlaczego? (…)

Trzymajmy się tradycji parlamentaryzmu europejskiego. Immunitet – w różnych postaciach – funkcjonuje od XVIII wieku. To pewien komfort człowieka, który sprawuje mandat. Zachowajmy ten potrzebny. Zbędny – zlikwidujmy."

ll, „Super Express”

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook