Jedynie prawda jest ciekawa


Im dłużej rządzi Platforma, tym gorzej z Polską

11.08.2013

Propaganda sukcesu w wykonaniu ekipy Tuska jest tak nachalna, że często wspominana ta gierkowska z lat 70-tych poprzedniego stulecia, przy niej zwyczajnie wysiada.

No ale wtedy były zaledwie 2 programy TV, 3 programy radiowe i trochę gazet, teraz kilka stacji telewizyjnych nadających 24 godziny na dobę, kilkanaście stacji radiowych, gazety codzienne, tygodniki, wreszcie portale internetowe w większości uwielbiające rządzących i nie znoszące opozycji szczególnie tej spod znaku Prawa i Sprawiedliwości.

Dzień i noc trwa więc festiwal sukcesów rządzącej koalicji Platformy i PSL-u i samego premiera Tuska, że nawet zakup za unijne pieniądze wyjątkowo drogich włoskich pociągów Pendolino, które jeszcze długo nie będą miały takich torów w Polsce, po których będą mogły szybko jeździć, został uznany za ogromne wydarzenie, a reportaże z włoskiej fabryki od paru dni goszczą w większości mediów.

Niestety dla rządzącej Platformy co jakiś czas pojawia się w mediach zagranicznych jakiś ważny ranking, który dobitnie pokazuje, że Polska w ostatnich latach nie tylko nie poprawia swojej pozycji w porównaniu z innymi krajami Europy i świata ale niestety wręcz ją traci.

Według Światowego Forum Ekonomicznego, które corocznie od 1979 roku przygotowuje Globalne raporty Konkurencyjności jeżeli chodzi o stan infrastruktury drogowej kolejowej i lotniskowej, to Polska w 2012 roku zajęła 79 miejsce wśród sklasyfikowanych w tym rankingu 144 krajów świata. Wyprzedza nas pod tym względem większość krajów europejskich, a spośród światowych „potęg” Kazachstan, Namibia i Rwanda.

Zupełnie dramatycznie wygląda nasza sytuacja jeżeli chodzi o infrastrukturę drogową. Mimo wydania w ostatnich 5 latach blisko 100 mld zł na budowę dróg według tego raportu zajmujemy pod tym względem 124 miejsce na świecie, a przed nami są takie „potęgi” jak Bangladesz, Etiopia, Zimbabwe i Wietnam.

Jeżeli chodzi o lotniska zajmujemy 105 miejsce na świecie, a wyprzedzają nas między innymi Mali, Kambodża i Tadżykistan, a o dziwo jeżeli chodzi o koleje jesteśmy na 77 miejscu na świecie ale i tu aż o 5 miejsc wyprzedza nas taka „potęga” jak Bangladesz.

3. Ale także w innych dziedzinach, gdzie wydawanie są grube miliardy i to euro pochodzące z budżetu UE a także tzw. wkłady własne różnych polskich instytucji na kilometry widać patologie.

Na przykład rezultatem wydatkowania 27 mld zł (do tej pory rozliczono ponad 14 mld zł) w ramach unijnego programu „Innowacyjna gospodarka” jest zmniejszenie liczby innowacyjnych przedsiębiorstw z 23% w roku 2006 do 17% w roku 2012.

W rankingu innowacyjności tego samego Światowego Forum Ekonomicznego, Polska spadła aż o 20 miejsc z 44 miejsca w 2007 roku na 63 w roku 2012.

Na koniec trochę „z innej beczki” po blisko 6 latach rządów Platformy i realizacji różnych programów w tym tzw. Przyjaznego państwa , okazuje się, że jeżeli chodzi o przyjazność systemu podatkowego dla przedsiębiorców, Polska wylądowała na 114 miejscu na świecie i 32 w Europie.

Nie chodzi tutaj tylko o wysokość podatków dla przedsiębiorców ale także o czas jaki przedsiębiorca musi poświęcić aby wypełnić deklaracje podatkowe. W Polsce to aż 286 godzin co lokuje nas na 132 miejscu na świecie.

Raport przygotowali Bank Światowy, PwC i Międzynarodowa Korporacja Finansowa więc trudno zarzucić im brak obiektywizmu, a według niego ciągniemy się pod tym względem nie tylko w ogonie państw europejskich ale na świecie przed nami są Rwanda, Botswana, Mongolia czy Papua-Nowa Gwinea.

O tych rankingach w mediach sprzyjających rządowi Tuska niestety nie można się dowiedzieć, choć to niestety te właśnie klasyfikacje pokazują najprawdziwiej polską rzeczywistość i dystans jaki nas dzieli od większości krajów europejskich i świata.

Wszystko to dzieje się w sytuacji kiedy korzystamy z dziesiątek miliardów euro środków europejskich, a według czołowych polityków Platformy, Polska za jej rządów, wykonuje jakoby skok cywilizacyjny.

Zbigniew Kuźmiuk
[Fot. premier.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook