Jedynie prawda jest ciekawa


III RP jak PRL

07.11.2013

Co do oceny historii III RP, to rzeczywiście pewne patologie w funkcjonowaniu gospodarki, społeczeństwa i państwa długo były częściowo ukryte, rozmazane, równoważne przez inne czynniki, a teraz stają się coraz bardziej widoczne – mówi prof. Marek Latoszek, socjolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Kaszubsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej, członek NSZZ „Solidarność” od 1980 r.

Niedawne premiery dzieł poświęconych Lechowi Wałęsie, a pośrednio także historii „Solidarności” – mam na myśli film Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei” oraz książkę Sławomira Cenckiewicza „Wałęsa. Człowiek z teczki” – po raz kolejny otworzyły dyskusję o początkach „Solidarności”. Jest Pan autorem unikatowych badań socjologicznych dotyczących wspomnień uczestników strajków w sierpniu 1980 r. Jak z tej perspektywy jawi się Sierpień ’80 i „Solidarność”?

To wyjątkowe wydarzenie i ruch w historii najnowszej Polski z jednego, najkrócej mówiąc, powodu – zwykli ludzie zrobili coś wielkiego. Z punktu widzenia socjologa wyjątkowe było też połączenie wysiłków dwóch klas – jak powiedzielibyśmy wówczas, a dziś – grup społecznych, czyli robotników i inteligencji. W pamiętnikach uczestników strajków, które opracowywałem, regularnie zauważałem te same wartości i emocje, głównie determinację, niezgodę na swoją sytuację, chęć do rewanżu za wcześniejsze lata, represje i trudną sytuację materialną.

Rewanżyzm – to brzmi dość brutalnie i pejoratywnie. „Solidarność” była zwykłą zemstą robotników na władzy?

Była rewanżem w dobrym znaczeniu tego słowa. Społeczeństwo – czy raczej jego część, w tym zawsze niepokorni stoczniowcy – chciało zmiany i uzyskania podmiotowości w państwie. W sierpniu 1980 r. ludzie przełamali strach, ale dojrzewali do tego stopniowo już wcześniej. Pod koniec lat 70. badałem rodziny robotnicze w Gdańsku i widziałem tam niezgodę na rzeczywistość. Nie do końca umiałem to zinterpretować. Po kilku latach, gdy wybuchła „Solidarność”, zrozumiałem, że to było jej podglebie.

Czy podobne nastroje, zachowując wszelkie ustrojowe i historyczne proporcje, zauważa Pan w obecnej Polsce? Niedługo minie ćwierć wieku od początku transformacji i wydaje się, że klimat społeczny w dotychczasowej historii III RP nie był tak gorący jak obecnie?

Zauważam pewne analogie, pamiętając o zasadniczych różnicach, o których Pan wspomniał. Nie żyjemy przecież w państwie totalitarnym. Ale dziś, podobnie jak w latach 70. i 80., duża część społeczeństwa jest trwale niezadowolona ze swojej sytuacji, z braku możliwości robienia dobrze rozumianej kariery, choć obecnie oznacza to coś innego niż 30, 40 lat temu, kiedy prowadziłem badania nad gdańskimi rodzinami robotniczymi. Dostrzegam jeszcze inne podobieństwo. W PRL brakowało zaufania społecznego, ludzie byli zintegrowani w ramach jednej grupy społecznej, ale nieufnie, wręcz wrogo, patrzyli na inne grupy. Dziś jest podobnie. Co do oceny historii III RP, to rzeczywiście pewne patologie w funkcjonowaniu gospodarki, społeczeństwa i państwa długo były częściowo ukryte, rozmazane, równoważne przez inne czynniki, a teraz stają się coraz bardziej widoczne.

To podobieństwa w diagnozie sytuacji. A podobieństwa w szansach na jej zmianę?

„Solidarność” powstała, gdy ludzie w PRL zrozumieli, że nikt nie zrobi niczego za nich. Czy obecnie polskie społeczeństwo ma taki potencjał zmiany? Nie wiem. Widzę pierwsze oznaki, jak np. aktywizację „Solidarności” w ostatnich latach.

No właśnie, przejdźmy do samej „Solidarności”. W latach 80. był to zarówno klasyczny związek zawodowy, zajmujący się sprawami pracowniczymi, jak i wielki ruch społeczny, który wyrażał i instytucjonalizował oczekiwania i interesy większości społeczeństwa. Jaką rolę widzi Pan dla Związku w obecnych realiach. Jako socjologowi bliżej Panu zapewne do roli ruchu społecznego…

Tych ról „Solidarności” – związku zawodowego i organizacji społecznej – nie można do końca ani rozdzielić, ani nawet rozróżnić. Takie są realia funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego i demokratycznego państwa prawa.

Ale zmienia się przecież sama „Solidarność”. Zmienia się gospodarka, która jest bazą dla działalności organizacji związkowych. Przykładem mogą być zmiany w przemyśle stoczniowym, który zawsze stanowił naturalny filar zaplecza dla Regionu Gdańskiego.

Dziś pracownicy to grupa dużo szersza niż tylko robotnicy, jak było w latach 80. Ale unifikacja stylów życia, potrzeb i oczekiwań społecznych jest w XXI wieku tak daleko posunięta, że nawet tak duża organizacja jak „Solidarność” może reprezentować skutecznie interesy wielu mniejszych grup składających się na większą całość, na większy podmiot społeczny.

Jakie widzi Pan zatem szanse, a jakie zagrożenia dla Związku w najbliższym czasie?

Zacznę od tych drugich. W latach 80. była większa naturalna integracja w zakładach pracy, zarówno między pracownikami, jak i w relacjach pracownicy – zakładowa organizacja związkowa. Także strajki były częściej wykorzystywanym przez związkowców narzędziem. To kanalizowało wewnętrzne emocje. Dziś Związek również musi być zintegrowany, ale trzeba szukać nowych pomysłów na działalność, uczestnictwo w życiu organizacji, także na nowe formy wspólnego przeżywania emocji, które tworzą świadomość i tożsamość członków „Solidarności”.

Gdzie szukać inspiracji, przykładów?

Trudno mi w tej chwili doradzić konkretne rozwiązania. Najlepsza jest droga empiryczna, czyli próbowanie nowych sposobów, i sprawdzanie, który z nich jest najskuteczniejszy. Jedno jest pewne. Nie wolno zmarnować tej szansy, energii społecznej, która pojawiła się w ostatnich miesiącach.

Rozmawiamy o Związku, ale przecież nie jest to jakiś abstrakcyjny, wirtualny byt. Każda organizacja jest taka, jacy są jej członkowie. Co by Pan zatem doradził nie „Solidarności” jako całości, ale konkretnemu członkowi Związku?

Aby odpowiedzieć jako socjolog, musiałbym posiadać dokładny profil społeczny członków Związku, a takich wyników badań nie mam. Intuicyjnie, patrząc z boku, także poprzez przekaz medialny, oceniam, że członkowie „Solidarności” to grupa uczulona na prawdę, uczciwość w każdym wymiarze życia, także relacji społecznych. Dlatego, jak sądzę, są tak mocno zmobilizowani w ostatnim czasie – zauważyli, że chce się ich, właśnie tak jak w latach komunizmu, pozbawić podmiotowości, zrobić – mówiąc kolokwialnie – w konia. Jednak sama mobilizacja nie wystarczy. Trzeba być oczytanym, zdobywać wiedzę i nowe umiejętności. Rozwój osobisty jej członków to podstawa rozwoju każdej organizacji.

Ta puenta przywiodła mi na myśl fragment jednej z Pańskich prac, którą przeczytałem przed spotkaniem z Panem. Dotyczył on wagi zasobów wolicjonalnych i intelektualnych, a nie tylko materialnych. W tym kontekście wymieniał Pan tradycyjne cechy mieszkańców Pomorza, wyłaniające się z badań socjologów. Może je Pan przypomnieć?

Ta praca dotyczyła wprawdzie nie bieżącej działalności „Solidarności”, a walki o zgodną z prawdą pamięć historyczną o Związku, ale waga cech wolicjonalnych jest uniwersalna. Może rzeczywiście warto podkreślić, że pomorskie cechy, takie jak wytrwały upór, uczciwość i oszczędność, stanowią odpowiednią inklinację „nieoddawania tego, co jest nasze i co nam się należy”.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Adam Chmielecki

[na zdjęciu prof. Marek Latoszek; fot. Adam Chmielecki]

Wywiad ukazał się pierwotnie w numerze listopadowym „Magazynu Solidarność”.

www.solidarnosc.gda.pl

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook