Jedynie prawda jest ciekawa

Igrzyska w Krakowie to porywanie się z motyką na słońce

21.03.2014

Skąd ten pomysł? "Przy takich inwestycjach zawsze jakieś „lody można kręcić” - mówi Robert Radwański.

Stefczyk.info: Co pan sądzi o pomyśle zorganizowania zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie?

Robert Radwański: Jestem zdecydowanym przeciwnikiem tego pomysłu. Kraków jest miastem turystycznym. Dzięki temu, że Kraków – na szczęście – nie został zniszczony w czasie II Wojny Światowej, mamy bardzo dużo zabytków. Ich utrzymanie kosztuje niebotyczne pieniądze. Aby Kraków nie wyglądał na miasto widmo, ale na piękne miasto z atrakcjami, potrzeba gigantycznych sum. To obciąża budżet miasta. Jeżeli mamy jeszcze do tego dołożyć pomysł na tak kosztowne wydarzenie, jakim są igrzyska – wiemy, ile kosztowała ta w Soczi – to jest to samobójczy strzał.

Poza tym, to jest rzucanie z motyką na słońce. Jakaś grupa wymyśliła to, aby stworzyć sobie fajną kampanię reklamową, na której ktoś zarobi pieniądze – nawet nie wiemy dokładnie ile to kosztuje, bo to są rzeczy niejawne. To jest zły pomysł przede wszystkim z powodów pieniężnych. Polska nie jest bogatym krajem. Co więcej, jak się okazuje, nie mamy nawet odpowiedniego klimatu – tak ciepłej zimy jak w tym roku nie było od wielu lat. Takie wydarzenia powinno się organizować np. w krajach skandynawskich. W tym roku zobaczyliśmy jak kończy się organizacja zimowych igrzysk w ciepłym klimacie.

Jak na ten pomysł reaguje środowisko krakowskie, krakowscy sportowcy?

Trudno mi się wypowiadać w imieniu innych. Mogę jedynie wypowiedzieć swoją opinię. Rozmawiałem z córkami na ten temat i stwierdziły, że nie jest to mądry pomysł. Koszty budowy chociażby toru do jazdy szybkiej na łyżwach są ogromne – to jest wielka, przykryta hala. Oczywiście, takie miejsce jest potrzebne naszym łyżwiarzom i powinno się je zbudować, ale czy trzeba aż organizować igrzyska? I to w Krakowie?

Mieliśmy już Euro 2012. Mistrzostwa zostały bardzo pozytywnie ocenione przez turystów, kibiców...

Zależy z której strony na to patrzymy. Nie wiem czy firmy, które zbankrutowały przy inwestycjach budowanych na Euro są tak szczęśliwe. Już nie mówię o kłopotach związanych z utrzymaniem tych stadionów. Nie możemy sobie znowu budować kolejnych obiektów, które później będą stały. Były takie igrzyska, gdzie po skończeniu rywalizacji, tory bobslejowe były burzone. Nie możemy iść w tym kierunku.

Skąd pana zdaniem w Polsce biorą się takie pomysły – jak to pan określił - „porywania z motyką na słońce”?

Jeżeli chodzi o te wielkie budowy, to nawet diabeł nie dojdzie z fakturami – ile, czego zostało użyte. Przy takich inwestycjach zawsze jakieś „lody można kręcić”. To są piramidy, wielkie projekty. Przy okazji, sport jest nośnikiem idei, przy której wszyscy chcą się ogrzać. To dobra, propagandowa sprawa. Każdy chce uczestniczyć w takim show. W Krakowie jest teraz w sumie kampania wyborcza – zbliżają się wybory na prezydenta miasta, które odbędą się na jesieni. Dla mnie jednak ten pomysł nie ma sensu, ale – co ciekawe – okazuje się, że może mieć duże szanse. Niektóre miasta same zrezygnowały z kandydowania – uważają, że mają istotniejsze sprawy. Jeżeli nas wybiorą to potem będzie problem.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

not. mc

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 3. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 4. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 5. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 6. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 7. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook