Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Igrzyska w Krakowie to porywanie się z motyką na słońce

21.03.2014

Skąd ten pomysł? "Przy takich inwestycjach zawsze jakieś „lody można kręcić” - mówi Robert Radwański.

Stefczyk.info: Co pan sądzi o pomyśle zorganizowania zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie?

Robert Radwański: Jestem zdecydowanym przeciwnikiem tego pomysłu. Kraków jest miastem turystycznym. Dzięki temu, że Kraków – na szczęście – nie został zniszczony w czasie II Wojny Światowej, mamy bardzo dużo zabytków. Ich utrzymanie kosztuje niebotyczne pieniądze. Aby Kraków nie wyglądał na miasto widmo, ale na piękne miasto z atrakcjami, potrzeba gigantycznych sum. To obciąża budżet miasta. Jeżeli mamy jeszcze do tego dołożyć pomysł na tak kosztowne wydarzenie, jakim są igrzyska – wiemy, ile kosztowała ta w Soczi – to jest to samobójczy strzał.

Poza tym, to jest rzucanie z motyką na słońce. Jakaś grupa wymyśliła to, aby stworzyć sobie fajną kampanię reklamową, na której ktoś zarobi pieniądze – nawet nie wiemy dokładnie ile to kosztuje, bo to są rzeczy niejawne. To jest zły pomysł przede wszystkim z powodów pieniężnych. Polska nie jest bogatym krajem. Co więcej, jak się okazuje, nie mamy nawet odpowiedniego klimatu – tak ciepłej zimy jak w tym roku nie było od wielu lat. Takie wydarzenia powinno się organizować np. w krajach skandynawskich. W tym roku zobaczyliśmy jak kończy się organizacja zimowych igrzysk w ciepłym klimacie.

Jak na ten pomysł reaguje środowisko krakowskie, krakowscy sportowcy?

Trudno mi się wypowiadać w imieniu innych. Mogę jedynie wypowiedzieć swoją opinię. Rozmawiałem z córkami na ten temat i stwierdziły, że nie jest to mądry pomysł. Koszty budowy chociażby toru do jazdy szybkiej na łyżwach są ogromne – to jest wielka, przykryta hala. Oczywiście, takie miejsce jest potrzebne naszym łyżwiarzom i powinno się je zbudować, ale czy trzeba aż organizować igrzyska? I to w Krakowie?

Mieliśmy już Euro 2012. Mistrzostwa zostały bardzo pozytywnie ocenione przez turystów, kibiców...

Zależy z której strony na to patrzymy. Nie wiem czy firmy, które zbankrutowały przy inwestycjach budowanych na Euro są tak szczęśliwe. Już nie mówię o kłopotach związanych z utrzymaniem tych stadionów. Nie możemy sobie znowu budować kolejnych obiektów, które później będą stały. Były takie igrzyska, gdzie po skończeniu rywalizacji, tory bobslejowe były burzone. Nie możemy iść w tym kierunku.

Skąd pana zdaniem w Polsce biorą się takie pomysły – jak to pan określił - „porywania z motyką na słońce”?

Jeżeli chodzi o te wielkie budowy, to nawet diabeł nie dojdzie z fakturami – ile, czego zostało użyte. Przy takich inwestycjach zawsze jakieś „lody można kręcić”. To są piramidy, wielkie projekty. Przy okazji, sport jest nośnikiem idei, przy której wszyscy chcą się ogrzać. To dobra, propagandowa sprawa. Każdy chce uczestniczyć w takim show. W Krakowie jest teraz w sumie kampania wyborcza – zbliżają się wybory na prezydenta miasta, które odbędą się na jesieni. Dla mnie jednak ten pomysł nie ma sensu, ale – co ciekawe – okazuje się, że może mieć duże szanse. Niektóre miasta same zrezygnowały z kandydowania – uważają, że mają istotniejsze sprawy. Jeżeli nas wybiorą to potem będzie problem.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

not. mc

[fot. sxc.hu]

Słowa kluczowe:

KRaków

,

igrzyska olimpijskie

,

sport

,

Euro 2012

,

zima

Warto poczytać

 1. wpolitycewildstein 23.10.2016

  Wildstein: Nie potrafimy odróżniać świata wirtualnego od rzeczywistego

  Telewizja cały czas sprawia takie wrażenie, że wszyscy możemy być tymi, którzy są najwyżej.

 2. money-3679731920 23.10.2016

  Kuźmiuk: PO i Nowoczesna przeciw zaostrzeniu sankcji za wyłudzenie VAT

  W ostatni piątek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji kodeksu karnego przewidujące zaostrzenie sankcji za wyłudzanie podatku VAT na wielką skalę.

 3. oopo32o423432 22.10.2016

  Prof. Piotrowski: "Kanadzie bardziej zależy na CETA"

  "Jeśli ta umowa wejdzie w życie, to zapewni dodatkowych 80 tys. miejsc pracy w Kanadzie. Pozostaje więc pytanie: co zapewni Europejczykom i Polakom?"

 4. zari 22.10.2016

  Zaremba: PiS nie stracił przez "Czarny protest"

  Publicysta "wSieci" o przewadze sondażowej Prawa i Sprawiedliwości.

 5. 0e05c6f882ac4b7eb91b5ff5e0540b84 22.10.2016

  Prof. Bugaj: W sprawie budżetu Balcerowicz powinien siedzieć cicho

  „Jestem daleki od pochwał, które płyną z ekipy rządowej, ale także od frontalnej krytyki opozycji. Słyszałem pana prof. Balcerowicza, który niesłychanie ostro się na ten temat wypowiadał".

 6. terlikkk 22.10.2016

  Terlikowski: 500+ nie wystarczy

  Redaktor naczelny Telewizji Republika o polityce prorodzinnej rządu.

 7. karnowski-michal-se 22.10.2016

  Karnowski: Nagranie ze Smoleńska nie jest przełomowe

  Dziennikarz "wSieci" komentuje nagranie z rozmowy Tuska z Putinem.

 8. aleppowsieci12 21.10.2016

  Zagłada Aleppo – Jan Rokita o wojnie w Syrii

  Opublikowany właśnie w internecie film, przedstawiający obraz Aleppo uchwycony z drona, do złudzenia przypomina lotnicze zdjęcia Warszawy z jesieni 1944 roku – pisze w najnowszym felietonie w tygodniku „wSieci” Jan Rokita.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook