Jedynie prawda jest ciekawa


I nie przebaczaj. Zaiste nie w twojej mocy przebaczać w imieniu tych...

02.11.2017
wspominam021102017
I nie przebaczaj. Zaiste nie w twojej mocy przebaczać w imieniu tych...

Mam 38 lat. Jestem, lubię tak o sobie myśleć, człowiekiem psychicznie dojrzałym. Z powodów, których nie trzeba opisywać, musiałem dojrzeć wcześniej niż większość moich rówieśników. Z całą mocą i odpowiedzialnością za słowo mówię dziś: nienawidzę Niemców i Sowietów. Traktuję ich w kategoriach wroga i będę ich tak traktował niezależnie od tego, ile czasu upłynie od zakończenia działań wojennych. Nie zmienią tego żadne reparacje. Nie zmieni tego nic.

Wierzę w Boga. Jako chrześcijanin wiem, że najważniejszym przykazaniem mojej świętej wiary jest przykazanie, które nakazuje miłować bliźnich. Zwłaszcza tych, którzy nas prześladują. Wiem. I mimo to nie umiem im przebaczyć. Zwłaszcza dziś, w tak ważnym dla nas, chrześcijan, dniu.

Nie umiem.

Dziś, kiedy Polska Agencja Prasowa poinformowała, że sąd we włoskim miasteczku nakazał Niemcom wypłatę odszkodowań 128 ofiarom hitlerowskiej masakry z listopada 1943 roku.

Dziś, kiedy rząd Prawa i Sprawiedliwości domaga się rekompensaty za krzywdy, których doznaliśmy od Niemców.

Dziś, kiedy głupcy zbywają debatę o reparacjach uwagami o przyjaźni polsko-niemieckiej i europejskiej jedności.

Nie chcę jedności. I gardzę reparacjami. Takiej zbrodni nie da się w żaden sposób zmierzyć i wycenić. Chcę o niej pamiętać. Będę o niej pamiętał zawsze. Reparacja pomoże im, sprawcom, mordercom i zbrodniarzom. Gotowi pomyśleć, że zmyli z siebie piętno zła. Nie da nic nam, dzieciom i wnukom ofiar.

Pamięć o tej zbrodni jest częścią mojego DNA. Mojej polskości. Mojej tożsamości. Jestem Polakiem o tyle, o ile pamiętam zbrodnie Sowietów i Niemców popełnione na moich przodkach. I nigdy im nie wybaczę.

Wspominam dziś, w dniu pamięci o tych, którzy odeszli, Wasze imiona.

Wspominam Ciebie, Andrzeju Trzebiński.

Który byłeś długimi miesiącami poszukiwany przez Niemców jako redaktor SiN-u. Kiedy aresztowano Cię pod przybranym nazwiskiem, nikt Cię nie zidentyfikował. Rozstrzelano Cię, Andrzeju, z ustami zalanymi gipsem. Jako jednego z zakładników egzekucji ulicznej na rogu ulic Wareckiej i Nowego Światu, dnia 12 listopada 1943 roku. Miałeś 21 lat.

Wspominam Ciebie, Wacławie Bojarski.

Kiedy 25 maja 1943 roku, razem z Tadeuszem Gajcym i Zdzisławem Stroińskim składaliście wieniec pod pomnikiem Kopernika. Za wieniec z biało-czerwoną szarfą zapłaciłeś cenę najwyższą, gdy dosięgnęła Cię kula niemieckiego policjanta. Miałeś 21 lat.

Wspominam Ciebie, Tadeuszu Gajcy

Który pióro Twoje zastąpiłeś na karabin. I odszedłeś, kiedy 16 sierpnia 1944 roku w Powstaniu Niemcy wysadzili kamienicę, w której się ukrywaliście razem ze Zdzisławem Stroińskim. Miałeś 22 lata.

Wspominam Ciebie, Janku Romocki

Który wielokrotnie ranny oddałeś swoje życie ukochanej Ojczyźnie. I ten nieszczęsny 18 dzień sierpnia 1944 roku, gdy bomba lotnicza wysadziła szpital na Miodowej 23. Miałeś 19 lat.

Wspominam Ciebie, Krzysztofie Kamilu Baczyński

Wspominam Ciebie, Zdzisławie Stroiński

Wspominam Ciebie, Janku Bytnarze

Wspominam Ciebie, Tadeuszu Zawadzki

Wspominam Ciebie, Inko

Wspominam Ciebie, rotmistrzu Pilecki

Wspominam Ciebie, Ogniu

Wspominam Ciebie, Jastrzębiu

Wspominam Ciebie, Roju

Wspominam Ciebie, Żelazny

Wspominam tysiące innych. Tych, których imion nie pamiętam. I tych, których imion nie poznałem.

Za Waszą pamięć nigdy im nie przebaczę.

  

Artur Ceyrowski

 

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook