Jedynie prawda jest ciekawa


Hydrolog: Zagrożenie powodziami w Polsce rośnie

03.04.2013

Polsce grożą powodzie i przegrane procesy w Strasburgu za brak skutecznych działań zapobiegających klęskom żywiołowym. O sytuacji hydrologicznej Polski i reakcji osób odpowiedzialnych, a raczej jej braku na rosnące zagrożenie rozmawiamy z hydrologiem, dr. inż. Januszem Żelazińskim.

STEFCZYK.INFO: Czy przedłużająca się zima, z intensywnymi opadami śniegu, zakończy się powodzią?

Dr inż. Janusz Żelaziński: Wiele będzie zależało od tego jak będzie przebiegało tajanie śniegu. Gdy będzie kilkudniowy, powiedzmy dziesięciodniowy okres z przymrozkami w nocy, a dodatnią temperaturą w dzień, to najprawdopodobniej zagrożenie powodzią rozejdzie się po kościach. Będą wezbrania, ale nie będzie powodzi.

Jednak gdyby na duże zasoby śniegu spadł jeszcze obfity deszcz i temperatura około plus dziesięciu stopni, to – moim zdaniem – dojdzie wówczas do powodzi, szczególnie na Bugu, może na Narwi, powiedzmy w dorzeczu Wisły, od Sanu w dół. Teraz jeszcze nie ma jeszcze żadnego zagrożenia, bo stany rzek są raczej średnie i nie ma nawet wezbrań. Tak więc wystąpienie powodzi zależy od gwałtowności roztopów.

Czemu Polacy zawdzięczają swoje kłopoty z wysoką wodą? Czy to kwestia trudno poskromialnego żywiołu, czy efekt braku polityki hydrologicznej?

Moim zdaniem zjawiska naturalne są dosyć słabo powiązane z tym co nazywamy utrzymaniem rzek. Oczywiście jest wiele terenów zasiedlonych – jedna trzecia Warszawy, chronionych wałami. Takich wałów jest w Polsce mnóstwo to są dziesiątki tysiące kilometrów i w przypadku każdego rozlania zawsze grozi rozmycie wału i przelanie wierzchem. Ale taką infrastrukturę zastaliśmy. Przez lata popełniano błędy polegające na zasiedlaniu terenów zalewowych. Takim przykładem jest zabudowa dawnego lotniska Gocław, gdzie kiedyś były łąki, które rokrocznie były podmywane. W tej chwili jest tam osiedle i w przypadku awarii wałów woda może dochodzić do drugiego piętra, czyli może wystąpić sytuacja jak we Wrocławiu...

Na osiedlu Kozanów...

Tak, na osiedlu Kozanów, które notabene było dwa razy zalewane – podczas powodzi w 1997 i częściowo w 2010 r. Niemcy przeznaczyli tereny dzisiejszego osiedla pod celowe zalanie po powodzi w 1903 r.

Te poldery w okresie PRL zostały zabudowana. W kanałach Odry przeznaczonych do odprowadzania wody też powstały różne budowle a to dlatego, że przez lata nie było żadnej powodzi. No i przyszedł rok 1997, gdy było większe wezbranie niż w 1903 r.

Przyroda wystawiła rachunek.

Tak jest, to wszystko padło jak domki z kart. Krótko mówiąc powodzi tam nie unikniemy. Nasza dobra wola, aby coś zrobić z infrastrukturą, to w dużej mierze wydawanie pieniędzy podatników na urządzenia, które wcześniej czy później padną. Natomiast co możemy zrobić?

Przede wszystkim nie możemy popełniać starych błędów, np. nie lokalizować osiedli na terenach zalewowych. A tam, gdzie nie da się przenieść osiedli, to zorganizować sprawny system ratownictwa, aby minimalizować straty.

Współczesne podejście do ochrony powodziowej to nie jest zwalczanie powodzi, co na całym świecie uznano za nierealne, tylko polega na ograniczeniu ryzyka, zmniejszaniu prawdopodobieństwa uszkodzenia wałów i nielokalizowanie majątku wrażliwego na zalanie na terenach zalewowych.

Jak pan ocenia politykę antypowodziową ostatnich lat? Zwłaszcza w kontekście pretensji Unii Europejskiej do Polski w sprawach niewypełniania wymogów bezpieczeństwa.

Oceniam tę politykę w najwyższym stopniu krytycznie. Uważam, że od lat marnotrawi się pieniądze podatników, raczej zwiększając zagrożenie powodziowe, a nie zmniejszając.

Stosunkowo niedawno został opracowany program ochrony przeciwpowodziowej dorzecza górnej Wisły po powodzi w 2010 r. Prawdopodobnie Polska będzie miała proces w Strasburgu za skandaliczne uchybienia w tym opracowaniu w relacji do prawa europejskiego.

Swego czasu robiłem opinię dla programu Odra 2006, który ruszył po powodzi 1997 r. W ramach tego programu wydano dotychczas około czterech miliardów złotych.

I w moim przekonaniu bardziej wzrosło zagrożenie powodzią na Odrze, a nie zmalało. Potwierdzają to choćby raporty Najwyższej Izby Kontroli, która badała ten program. A jeśli chodzi o stosunek Komisji Europejskiej na temat tego programu, to chyba w ciągu dwóch ostatnich było pięć gniewnych pism KE do rządu polskiego w sprawie gospodarki wodnej i ochrony powodziowej i – z tego co wiem – to też już jest to przed Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu.

Ostatnie pismo w sprawie pozwu jest z lutego 2013 roku.

Skąd się bierze taka indolencja polskich władz, urzędników. Dlaczego nie potrafią oni myśleć perspektywicznie o zagrożeniu powodziami?

Zawsze się zastanawiałem, ile w tym wszystkim jest głupoty, a ile cwaniactwa. To jest tak z przystępowaniem do partii komunistycznej – część ludzi wstępowało z przyczyn ideologicznych, a część po to, aby mieć korzyści materialne. Tak więc trudno jest mi odpowiedzieć skąd ta indolencja.

Porcja głupoty i niekompetencji jest olbrzymia w tym wszystkim. 12 lat mamy prawo europejskie, od ośmiu lat ono u nas obowiązuje i nic się właściwie nie robi, aby dokonać transpozycji tego prawa do prawa polskiego.

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: Masur - Wikipedia]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook