Jedynie prawda jest ciekawa


Bator: Honor został uratowany

12.08.2012

Czy start polskich olimpijczyków należy odbierać jako sukces, czy powinniśmy zdobyć więcej medali i dlaczego w klasyfikacji medalowej jesteśmy za Białorusią? - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Przemysław Bator, dziennikarz sportowy "Faktu".

Stefczyk.Info: Dziesięć medali zdobytych przez polskich sportowców to dużo czy mało? Paweł Zarzeczny przed igrzyskami mówił, że powtórzenie wyniku z Pekinu będzie sukcesem.

Przemysław Bator: Jak na taki duży kraj, powinniśmy zdobywać ok. 20 medali. W ostatnich dniach wydawało się, że będzie to wielka porażka, wręcz katastrofa. Jeszcze kilka dni temu, kiedy mieliśmy kilka medali i to w dyscyplinach niezbyt prestiżowych. Dziesięć medali to takie minimum, zresztą ta dziesiątka w jakiś sposób chodzi za polskimi sportowcami - tyle samo zdobyliśmy zarówno cztery, jak i osiem lat temu. Honor został uratowany, ale patrząc całościowo, to jednak występy polskich olimpijczyków w Londynie oceniam jako porażkę. Wysłaliśmy liczną reprezentację do Londynu, wiele nadziei medalowych zawiodło - mieliśmy prawo liczyć na więcej. Sporo się w polskim sporcie musi zmienić, mamy duży potencjał, który nie jest wykorzystany do końca. Zabrakło nam przede wszystkim sukcesu w sporcie drużynowym.

- Kto najbardziej zawiódł? Siatkarze przegrywając z Rosją? Agnieszka Radwańska odpadając w pierwszej rundzie?

- Wszyscy robili sobie największe nadzieje patrząc na siatkarzy. Jechali na igrzyska tuż po sukcesie w Lidze Światowej, byli w znakomitej formie. Przegrali na własne życzenie – moim zdaniem kluczowy był mecz z Bułgarią, nasi siatkarze byli zbyt pewni siebie, potem coś tąpnęło w drużynie. Sporym rozczarowaniem był też występ Marcina Dołęgi w podnoszeniu ciężarów, przecież jego najgroźniejsi rywale wycofali się, wydawało się, że będzie pewniakiem do złota, niestety nie zdobył nawet brązowego krążka. A co do Radwańskiej… Ona na złoto szans nie miała, choć odpadnięcie w 1 rundzie to ogromna porażka. Ale bardziej niż o sam występ można przyczepić się o jej zachowanie po turnieju, gdy sprawiała wrażenie, jakby nie za bardzo się przejęła porażką – i tutaj polscy kibice mogą mieć sporo pretensji do naszej najlepszej tenisistki.

Czy uprawnione jest porównanie do innych państw? W klasyfikacji medalowej wyprzedziła nas Białoruś, dwa razy więcej medali zdobyła niewielka Holandia, a w pierwszej dziesiątce państw są Węgrzy... Trochę zżera zazdrość.

 - Wydaje mi się, że powinniśmy patrzeć w tę tabelę i porównywać się z innymi pańśtwami. W Polsce bardzo dużo osób uprawia sport i wbrew temu co się mówi, warunki do przygotowań nie są u nas takie złe. Wystarczy przypomnieć szermierza z Kolumbii, Rubena Limardo, zdobywcę złotego medalu, który trenuje... w Gliwicach. Naprawdę warunki dla polskich sportowców były całkiem niezłe, jednak oprócz systemu szkolenia, w moim przekonaniu należy zmienić formę powołania – na igrzyska pojechało wielu sportowców, którzy ledwo osiągnęli minimum olimpijskie, a wiadomo było, że nie odegrają żadnej roli, że jadą na wycieczkę. Reprezentacja powinna być bardziej wąska, ale składająca się przede wszystkim z tych, którzy mają realne szanse walki o najlepsze lokaty.

Czy można rozliczać polityków na podstawie wyników sportowców? Kiedyś będąca w opozycji Platforma Obywatelska obwiniła o kiepskie występy na zimowych igrzyskach ówczesnych rządzących. 

- Oczywiste jest, że każda partia opozycyjna wykorzysta porażki w sporcie, by uderzyć w rząd; bez różnicy, kto sprawuje władzę, a kto jest w opozycji. Związki są jednak niezależne od rządu i państwa; tak jak w przypadku PZPN-u; podobnie jest w innych dyscyplinach. Oczywiście państwo daje pieniądze na szkolenie – i tutaj rolą Ministerstwa Sportu jest, żeby się zająć poważnie tym, w jaki sposób pieniądze są wydawane i inwestowane, bo szkolenie zawodników jest w Polsce problemem. O kłopotach w związkach, które przeszkadzają zawodnikom mówili sami sportowcy, na przykład Adrian Zieliński, który jako zdobywca złotego medalu ma prawo takie rzeczy oceniać. Musimy sobie uzmysłowić, że PZPN jest cały czas na świeczniku, jednak w innych związkach dzieją się podobne rzeczy, a może i jeszcze gorsze.

Jakie obrazki zapadną Panu w pamięć, jeśli chodzi o londyńskie igrzyska?

- Chciałbym wyróżnić dwóch zawodników – jednego z polskiej ekipy, a drugiego… chyba rodem z kosmosu. Z polskich olimpijczyków warto wspomnieć o Adrianie Zielińskim. O tym chłopaku niewiele się mówiło przed igrzyskami, a wystrzelił naprawdę w najlepszym momencie dla siebie i dla kibiców. To było taka polska niespodzianka. Natomiast fenomenem rodem nie z tej planety jest Usain Bolt. Trochę tylko szkoda, że nie pobił rekordu świata na 100 i 200 metrów, ale gdy na niego patrzę, to odnoszę wrażenie, że gdy tylko mu się zachce, to uczyni to bez problemu. Do tego te jego teatralne wygłupy, fantastyczny facet.

rozmawiał sv

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook