Jedynie prawda jest ciekawa


Holland: Dryfujemy w kierunku autorytaryzmu

10.01.2016

Jeśli przeanalizujemy sferę wartości, które reprezentuje rządząca partia – PiS. To okaże się, że co PiS podziela najgłębiej, to wartości, które reprezentuje Władimir Putin - oceniła reżyserka Agnieszka Holland „Faktach po Faktach” i dodał, że Polska w tym momencie dryfuje w kierunku autorytaryzmu.

Holland stwierdziła także, że „demokracja Kaczyńskiego” to nie jest ta, do której przyzwyczaili się Polacy, dlatego też wychodzą na ulicę. Wielkim sukcesem – według niej – są manifestacje Komitetu Obrony Demokracji przeciwko zmianom realizowanym przez rząd PiS.

W sobotę pod hasłem „Wolne Media” w wielu miastach w całym kraju odbyły się manifestacje KOD-u. Uczestnicy protestowali przeciwko dokonanym ostatnio zmianom w ustawie o radiofonii i telewizji, a w konsekwencji tego w zarządach TVP i Polskiego Radia.

- Nie jest tak, czego przeciwieństwo podkreśla oficjalna propaganda, że przychodzą tam ludzie, którzy bronią swojego koryta, swoich interesów. Bronią swoich interesów w patriotycznym sensie. Bronią pewnych wartości, które stały się już niezbywalne dla ogromniej części społeczeństwa i narodu takie jak wolność, demokracja, państwo prawa - stwierdziła Holland, która była na manifestacji w Warszawie.

Zdaniem reżyserki początkowe zaangażowanie w demonstracje nie opadnie między innymi dlatego, że istnieje silna opozycja parlamentarna.

- Jedną z chorób polskiego życia politycznego jest podkreślanie, że politycy są czymś gorszym od narodu albo, że prawo jest czymś gorszym od woli narodu. Politycy są także obywatelami. Jako obywatele mają prawo, a czasem obowiązek demonstrować poza parlamentem swoje poglądy, czy swoje zaniepokojenie - dodała. Wyjaśniła, że powinni tak czynić również dlatego, że „w parlamencie są skutecznie kneblowani”. Zaznaczyła, że nie uważa, że KOD powinien się łączyć z jakąkolwiek partią polityczną.

- To, co jest najważniejsze w tym, że KOD powstał to to, że jest to lekcja obywatelstwa - stwierdziła reżyserka. Holland zaznaczyła, że jedną z zalet KOD jest wielostronność tego ruchu.

- Łączy ich przywiązanie do wolnej Polski, która jest krajem demokracji liberalnej, państwem prawa, zmierzającym w stronę Zachodu - stwierdziła.

- Jeśli zanalizujemy sferę wartości, które reprezentuje rządząca partia – PiS. Jeżeli wsłuchamy się w głosy jej najważniejszych przedstawicieli czy najgłośniejszych takich jak minister Waszczykowski czy posłanka Pawłowicz. To okaże się, że co PiS podziela najgłębiej, to wartości, które reprezentuje Władimir Putin - dodała. Jej zdaniem „dryfujemy w kierunku autorytaryzmu”.

- Wystarczy zanalizować mowę obecnej elity pisowskiej i mowę Gomułki, Moczara po 68 roku, żeby zobaczyć jak strasznie są to podobne są to języki - oceniła reżyser.

Wspomniała też o zmianach w telewizji publicznej, której prezesem został Jacek Kurski.

- Jest to pewien rodzaj prowokacji. Niezależnie od tego jak inteligentnym jest człowiekiem, jest ostentacyjnie, bezczelnie i brutalnie komisarzem politycznym. Zawsze pełnił tę funkcję i nie widzę powodu, dla którego nie miałby jej pełnić ponownie - oceniła wybór Kurskiego na to stanowisko. Stwierdziła też, że „jeden z większych grzechów polskiej demokracji to to, że nie udało się stworzyć mediów publicznych, które byłyby naprawdę niezależne”.

- Media publiczne powinny być takim miejscem, które dla większości jest wiarygodne - dodała.

- To nie było tak, że PO przejęła media publiczne. Przez 4 lata nadal rządziła nimi koalicja PiS, LPR, Samoobrona, potem we współpracy z SLD - przypomniała Holland.

- Tusk media publiczne olewał - stwierdziła. Mówiła też o zmianach w telewizji pod względem prezentowania kultury.

- Nie chodzi mi o to kto z nazwiska jest dyrektorem anteny, ale o co mu chodzi, to znaczy - jakie treści on próbuje tworzyć. Jeśli to ma być propaganda jednej, ideologicznej wizji polskiej kultury, która ma być taką przaśno-patriotyczno-katolicko-nacjonalistyczną wizją, to byłoby bardzo źle, bo polska kultura jest znacznie bogatsza i ten nurt nie jest w niej najsilniejszy. Jest nadzieja, że młodzi ludzie z „Frondy”, którzy objęli teraz TVP Kultura, nie okażą się hunwejbinami, którzy będą wprowadzać rewolucję kulturalną. Być może zrobią jakąś dobrą robotę - powiedziała reżyserka.

mmil/tvn24.pl

[Fot. tvn24.pl]

 

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook