Jedynie prawda jest ciekawa


Holland: Dryfujemy w kierunku autorytaryzmu

10.01.2016

Jeśli przeanalizujemy sferę wartości, które reprezentuje rządząca partia – PiS. To okaże się, że co PiS podziela najgłębiej, to wartości, które reprezentuje Władimir Putin - oceniła reżyserka Agnieszka Holland „Faktach po Faktach” i dodał, że Polska w tym momencie dryfuje w kierunku autorytaryzmu.

Holland stwierdziła także, że „demokracja Kaczyńskiego” to nie jest ta, do której przyzwyczaili się Polacy, dlatego też wychodzą na ulicę. Wielkim sukcesem – według niej – są manifestacje Komitetu Obrony Demokracji przeciwko zmianom realizowanym przez rząd PiS.

W sobotę pod hasłem „Wolne Media” w wielu miastach w całym kraju odbyły się manifestacje KOD-u. Uczestnicy protestowali przeciwko dokonanym ostatnio zmianom w ustawie o radiofonii i telewizji, a w konsekwencji tego w zarządach TVP i Polskiego Radia.

- Nie jest tak, czego przeciwieństwo podkreśla oficjalna propaganda, że przychodzą tam ludzie, którzy bronią swojego koryta, swoich interesów. Bronią swoich interesów w patriotycznym sensie. Bronią pewnych wartości, które stały się już niezbywalne dla ogromniej części społeczeństwa i narodu takie jak wolność, demokracja, państwo prawa - stwierdziła Holland, która była na manifestacji w Warszawie.

Zdaniem reżyserki początkowe zaangażowanie w demonstracje nie opadnie między innymi dlatego, że istnieje silna opozycja parlamentarna.

- Jedną z chorób polskiego życia politycznego jest podkreślanie, że politycy są czymś gorszym od narodu albo, że prawo jest czymś gorszym od woli narodu. Politycy są także obywatelami. Jako obywatele mają prawo, a czasem obowiązek demonstrować poza parlamentem swoje poglądy, czy swoje zaniepokojenie - dodała. Wyjaśniła, że powinni tak czynić również dlatego, że „w parlamencie są skutecznie kneblowani”. Zaznaczyła, że nie uważa, że KOD powinien się łączyć z jakąkolwiek partią polityczną.

- To, co jest najważniejsze w tym, że KOD powstał to to, że jest to lekcja obywatelstwa - stwierdziła reżyserka. Holland zaznaczyła, że jedną z zalet KOD jest wielostronność tego ruchu.

- Łączy ich przywiązanie do wolnej Polski, która jest krajem demokracji liberalnej, państwem prawa, zmierzającym w stronę Zachodu - stwierdziła.

- Jeśli zanalizujemy sferę wartości, które reprezentuje rządząca partia – PiS. Jeżeli wsłuchamy się w głosy jej najważniejszych przedstawicieli czy najgłośniejszych takich jak minister Waszczykowski czy posłanka Pawłowicz. To okaże się, że co PiS podziela najgłębiej, to wartości, które reprezentuje Władimir Putin - dodała. Jej zdaniem „dryfujemy w kierunku autorytaryzmu”.

- Wystarczy zanalizować mowę obecnej elity pisowskiej i mowę Gomułki, Moczara po 68 roku, żeby zobaczyć jak strasznie są to podobne są to języki - oceniła reżyser.

Wspomniała też o zmianach w telewizji publicznej, której prezesem został Jacek Kurski.

- Jest to pewien rodzaj prowokacji. Niezależnie od tego jak inteligentnym jest człowiekiem, jest ostentacyjnie, bezczelnie i brutalnie komisarzem politycznym. Zawsze pełnił tę funkcję i nie widzę powodu, dla którego nie miałby jej pełnić ponownie - oceniła wybór Kurskiego na to stanowisko. Stwierdziła też, że „jeden z większych grzechów polskiej demokracji to to, że nie udało się stworzyć mediów publicznych, które byłyby naprawdę niezależne”.

- Media publiczne powinny być takim miejscem, które dla większości jest wiarygodne - dodała.

- To nie było tak, że PO przejęła media publiczne. Przez 4 lata nadal rządziła nimi koalicja PiS, LPR, Samoobrona, potem we współpracy z SLD - przypomniała Holland.

- Tusk media publiczne olewał - stwierdziła. Mówiła też o zmianach w telewizji pod względem prezentowania kultury.

- Nie chodzi mi o to kto z nazwiska jest dyrektorem anteny, ale o co mu chodzi, to znaczy - jakie treści on próbuje tworzyć. Jeśli to ma być propaganda jednej, ideologicznej wizji polskiej kultury, która ma być taką przaśno-patriotyczno-katolicko-nacjonalistyczną wizją, to byłoby bardzo źle, bo polska kultura jest znacznie bogatsza i ten nurt nie jest w niej najsilniejszy. Jest nadzieja, że młodzi ludzie z „Frondy”, którzy objęli teraz TVP Kultura, nie okażą się hunwejbinami, którzy będą wprowadzać rewolucję kulturalną. Być może zrobią jakąś dobrą robotę - powiedziała reżyserka.

mmil/tvn24.pl

[Fot. tvn24.pl]

 

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook