Jedynie prawda jest ciekawa


Hojność w państwie Tuska

15.03.2013

1. W ostatnich dniach pojawiły się w mediach informacje, świadczące o tym, że rząd Tuska kompletnie nie liczy się z opiniami zwykłych ludzi i zaciskając pasa większości Polaków, sam sobie go zdecydowanie popuszcza.

Media doniosły, że w ministerstwie finansów szykowane jest miejsce dla kolejnego wiceministra, którego rekomendować ma koalicjant Platformy czyli PSL.

Do tej pory resort ten ma oczywiście ministra, ostatnio awansowanego także na wicepremiera ale także 7 urzędujących wiceministrów i dyrektora generalnego, który jest także członkiem kierownictwa resortu.

Ten zaproponowany przez PSL będzie więc 8 wiceministrem, a przedłużający czas jego powołania wynika tylko z faktu, że poszukuje się dla niego na tyle ważnych kompetencji, żeby nie urazić koalicjanta.

2. Jednocześnie resort i jego urzędnicy w terenie nie panują nad zbieraniem podatków w takim stopniu, że w roku 2012 doszło wręcz do załamania wpływów głównie z podatku VAT (zabrakło aż 14 mld zł w stosunku do planowanych wpływów, mimo 2% wzrostu gospodarczego).

W tej sytuacji urzędnicy resortu finansów zaproponowali takie zmiany w prawie, żeby to kupujący odpowiadali za zapłacenie podatku VAT jeżeli okaże się, że wcześniej nie zapłacił go sprzedający.

W ministerstwie finansów kończą się właśnie prace nad projektem zmian w ustawie o VAT i w ustawie Ordynacja podatkowa, które mają pozwolić na realizację tej zasady.

Nabywca towaru będzie odpowiadał za zaległość podatkową sprzedawcy w podatku VAT, gdyby wiedział lub miał uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że ten podatek nie zostanie przez tego ostatniego zapłacony.

Projekt przewiduje także podobne sankcje podatkowe za działanie w złej wierze przez nabywcę, a więc w sytuacjach w których cena nabytego przez niego towaru odbiega od ceny rynkowej.

Wprawdzie jak deklaruje resort tego rodzaju zbiorowa odpowiedzialność podatkowa będzie dotyczyła tylko tzw. towarów wrażliwych (na razie wskazane są paliwa, złoto i wyroby ze stali) ale oznacza to wprowadzenie do obrotu tymi towarami gigantycznej skali niepewności.

3. Jeszcze mocniej swą hojność wobec urzędników, zaprezentowała minister sportu Joanna Mucha.

Okazało się, że dwóch prezesów spółki PL2012 otrzymało w tych dniach tzw. premie za sukces czyli zorganizowanie Euro 2012, każdy po ponad 1,3 mln zł.

Oczywiście obydwaj prezesi powołani ponad 4 lata temu przez ministra Drzewieckiego (stąd nazywani chłopcami Drzewieckiego), otrzymywali przez 4 lata swojej pracy w spółce wysokie wynagrodzenia, sięgające 30 tysięcy miesięcznie (przez 4 lata zarobili w postaci wynagrodzeń ponad 2,5 mln zł).

Mimo, że spółka PL2012 jest spółką Skarbu Państwa, to wcześniej ustawą wyprowadzono ją z rygorów tzw. ustawy kominowej, w związku z tym ich wynagrodzenia nie podlegały żadnym ograniczeniom.

Po mocnej krytyce tych wynagrodzeń i premii (premie zaatakował nawet senator Platformy Jan Rulewski), minister Mucha przez parę dni milczała ale wczoraj stwierdziła, że za ciężką pracę należą się premie.

A ponieważ obydwaj prezesi wykonali jej zdaniem ciężką pracę, a mistrzostwa Euro 2012 się przecież odbyły, to premie zostały wypłacone.

4. Taką to hojność wobec urzędników, wykazują ministrowie rządu Tuska i jednocześnie dociskają śrubę większości Polaków jak tym pomysłem ministra finansów obciążenia nabywcy podatkiem VAT niezapłaconym przez sprzedającego.

Premier Tusk po powrocie z Brukseli jeżeli zostanie zapytany o tę hojność, na pewno zmarszczy brwi i się oburzy ale za parę dni wszyscy o tym zapomną i wszystko zostanie po staremu jak przez ostatnie 5 lat po wielokroć już bywało.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. Artur Reszko]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook