Jedynie prawda jest ciekawa


Hojność w państwie Tuska

15.03.2013

1. W ostatnich dniach pojawiły się w mediach informacje, świadczące o tym, że rząd Tuska kompletnie nie liczy się z opiniami zwykłych ludzi i zaciskając pasa większości Polaków, sam sobie go zdecydowanie popuszcza.

Media doniosły, że w ministerstwie finansów szykowane jest miejsce dla kolejnego wiceministra, którego rekomendować ma koalicjant Platformy czyli PSL.

Do tej pory resort ten ma oczywiście ministra, ostatnio awansowanego także na wicepremiera ale także 7 urzędujących wiceministrów i dyrektora generalnego, który jest także członkiem kierownictwa resortu.

Ten zaproponowany przez PSL będzie więc 8 wiceministrem, a przedłużający czas jego powołania wynika tylko z faktu, że poszukuje się dla niego na tyle ważnych kompetencji, żeby nie urazić koalicjanta.

2. Jednocześnie resort i jego urzędnicy w terenie nie panują nad zbieraniem podatków w takim stopniu, że w roku 2012 doszło wręcz do załamania wpływów głównie z podatku VAT (zabrakło aż 14 mld zł w stosunku do planowanych wpływów, mimo 2% wzrostu gospodarczego).

W tej sytuacji urzędnicy resortu finansów zaproponowali takie zmiany w prawie, żeby to kupujący odpowiadali za zapłacenie podatku VAT jeżeli okaże się, że wcześniej nie zapłacił go sprzedający.

W ministerstwie finansów kończą się właśnie prace nad projektem zmian w ustawie o VAT i w ustawie Ordynacja podatkowa, które mają pozwolić na realizację tej zasady.

Nabywca towaru będzie odpowiadał za zaległość podatkową sprzedawcy w podatku VAT, gdyby wiedział lub miał uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że ten podatek nie zostanie przez tego ostatniego zapłacony.

Projekt przewiduje także podobne sankcje podatkowe za działanie w złej wierze przez nabywcę, a więc w sytuacjach w których cena nabytego przez niego towaru odbiega od ceny rynkowej.

Wprawdzie jak deklaruje resort tego rodzaju zbiorowa odpowiedzialność podatkowa będzie dotyczyła tylko tzw. towarów wrażliwych (na razie wskazane są paliwa, złoto i wyroby ze stali) ale oznacza to wprowadzenie do obrotu tymi towarami gigantycznej skali niepewności.

3. Jeszcze mocniej swą hojność wobec urzędników, zaprezentowała minister sportu Joanna Mucha.

Okazało się, że dwóch prezesów spółki PL2012 otrzymało w tych dniach tzw. premie za sukces czyli zorganizowanie Euro 2012, każdy po ponad 1,3 mln zł.

Oczywiście obydwaj prezesi powołani ponad 4 lata temu przez ministra Drzewieckiego (stąd nazywani chłopcami Drzewieckiego), otrzymywali przez 4 lata swojej pracy w spółce wysokie wynagrodzenia, sięgające 30 tysięcy miesięcznie (przez 4 lata zarobili w postaci wynagrodzeń ponad 2,5 mln zł).

Mimo, że spółka PL2012 jest spółką Skarbu Państwa, to wcześniej ustawą wyprowadzono ją z rygorów tzw. ustawy kominowej, w związku z tym ich wynagrodzenia nie podlegały żadnym ograniczeniom.

Po mocnej krytyce tych wynagrodzeń i premii (premie zaatakował nawet senator Platformy Jan Rulewski), minister Mucha przez parę dni milczała ale wczoraj stwierdziła, że za ciężką pracę należą się premie.

A ponieważ obydwaj prezesi wykonali jej zdaniem ciężką pracę, a mistrzostwa Euro 2012 się przecież odbyły, to premie zostały wypłacone.

4. Taką to hojność wobec urzędników, wykazują ministrowie rządu Tuska i jednocześnie dociskają śrubę większości Polaków jak tym pomysłem ministra finansów obciążenia nabywcy podatkiem VAT niezapłaconym przez sprzedającego.

Premier Tusk po powrocie z Brukseli jeżeli zostanie zapytany o tę hojność, na pewno zmarszczy brwi i się oburzy ale za parę dni wszyscy o tym zapomną i wszystko zostanie po staremu jak przez ostatnie 5 lat po wielokroć już bywało.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. Artur Reszko]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook