Jedynie prawda jest ciekawa


Hofman: Pomnik Pileckiego potrzebny

30.08.2013

Rozmowa z rzecznikiem PiS Adamem Hofmanem, członkiem sejmowego Zespołu Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Stefczyk.info: W Warszawie powstał pomysł, by na miejscu przygotowanym na powrót tzw. pomnika czterech śpiących w stolicy zbudować nowy pomnik - Witolda Pileckiego. Zamiast czcić okupantów czcijmy naszego bohatera narodowego - przekonuje m.in. stołeczny PiS. Jednak na razie Platforma Obywatelska nie zgodziła się nawet na rozmowę na ten temat, blokując wejście tej sprawy na sesję rady miasta. Jak pan ocenia ten pomysł i dlaczego on może wzbudzać niechęć PO?

Adam Hofman: Pomysł oceniam bardzo dobrze. W Polsce brakuje takich miejsc. Tymczasem trzeba upamiętniać bohaterów Polski, również Żołnierzy Wyklętych, żołnierzy Armii Krajowej. Ja sam się zastanawiałem, dlaczego Platforma jest przeciwna temu. Dochodzę do wniosku, że gdy się pomyśli o życiorysach tych bohaterów, o ich walce, podejściu do Polski i sprawdzi, jak w tym kontekście wygląda PO, to okaże się, że jest jeszcze gorzej niż myśleliśmy. Jak Tusk stanie przy Pileckim wygląda na jeszcze mniejszego niż jest.

Jednak Pilecki to przecież bohater, który powinien być czczony. On wszedł dobrowolnie do Auschwitz, żeby zniszczyć najbardziej śmiercionośną machinę Holokaustu. Nawet on jest nie do przyjęcia dla PO?

To jest dziwne, ale sądzę, że to wynika właśnie z faktu, że Pilecki jest przedstawicielem pokolenia bohaterów, którzy w Polsce u niektórych - nie mówię tylko o komunistach, którzy wtedy i dziś reprezentują ludzi stojących po drugiej niż Pilecki stronie - budzą strach i niechęć. Przy tak wielkich życiorysach bohaterów czyny tych polityków wydają się jeszcze mniejsze i gorsze.

Czy PO przejęła mechanizmy myślenia, mentalności i działania postPZPRowskie?

Gdy przyjrzymy się potędze partii wywodzących się z PZPR-u i ich zaplecza z początków lat 90. i porównamy z tym, czym dysponuje obecnie SLD, to widać, że Sojuszowi zostało niewiele, może 10 procent. Gdzie poszła reszta? Kto przejął to zaplecze? Nie mam wątpliwości, że to zaplecze i środowisko jest dziś za Tuskiem. Mówię o zapleczu biznesowym czy ludziach ze służb.

Co to oznacza dla sytuacji w Polsce? Szczególnie w kontekście możliwego przesilenia politycznego

To oznacza, że PO, Tusk i ich zaplecze będą walczyć za wszelką cenę, ponieważ mają ku temu siły i środki. To też oznacza, że są w stanie robić różnego typu akcje, prowokacje. Coraz częściej będziemy mieli do czynienia z wydarzeniami, za którymi będą stały nie do końca wyjaśnione sprawy.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook