Jedynie prawda jest ciekawa


Hofman: czas przejść do działań

23.01.2014

Rozmowa z rzecznikiem PiS posłem Adamem Hofmanem.

Stefczyk.info: sytuacja na Ukrainie jest coraz poważniejsza. Widzimy uliczną wojnę, ofiary, morderstwa. Czy Polska może coś w tej sprawie zrobić?

Adam Hofman: Mam przekonanie, że czas przyglądania się, deklaracji, czy przyjmowania uchwał – skądinąd słusznych, więc wystąpiliśmy z własnym projektem – minął. Teraz potrzeba czegoś więcej, mamy czas działania. Czas działania to czas sankcji. Sankcji, zgodnie z tym co zapowiedziała amerykańska administracja, dotykających ludzi rządzących, finansujących reżim, czy funkcjonariuszy systemu bezpieczeństwa. Dla nich nie powinno być wjazdu na Zachód. To będzie konkretne uderzenie w ich interesy.

To może przynieść jakiś skutek?

Jeśli Unia Europejska zrobiłaby to samo, to tak. Ludzie na Majdanie, opozycja, tzw. zwykli Ukraińcy oczekują, że przejdziemy od słów do czynów. Oni oczekują realnej pomocy. A taką pomocą jest uderzenie w tych, którzy zdecydowali się strzelać do swoich obywateli.

Dla tych ludzi rzeczywiście jest taka różnica, czy reżimowcy będą mogli gdzieś wjechać, czy nie będą?

Moim zdaniem protestujący mają dość gestów. Mamy kontakt z ludźmi, którzy są na Majdanie. Oni mówią: dość gestów, potrzebne jest działanie. A jedyne działanie, jakie obecnie można podjąć to rozmowa o celowych sankcjach uderzających w konkretne osoby.

Obawia pan się spodziewa po Rosji w obecnej sytuacji? Ona będzie chciała eskalować konflikt?

Rosja wspiera obecny układ władzy na Ukrainie. Nic nie wskazuje, by to się miało zmienić. Rosja będzie więc działać i wydawać komunikaty, które będą wspierać obecną władzę. W tej debacie będą pojawiały się głosy skrajnie, już pojawiają się głosy dot. rozpadu Ukrainy. Nie sądzę jednak, by w najbliższej przyszłości doszło do takiej radykalizacji obu stron sporu. Powinniśmy nie tyle zaostrzać naszą retorykę, ile przejść do działań. W sprawie Białorusi polski minister jeździł, działał i zachęcał do sankcji. Ale potem kończyło się na niczym. A na Wschodzie jeśli się nie postawi pewnej zapory i tamy, to nasi sąsiedzi uznają to za słabość. Europa powinna być więc konsekwentna i działać. Zgadzam się z Jerzym Buzkiem, który napisał, że trzeba przejść do czynów. Liczę, że administracja europejska, zachęcana przez polską, tak postąpi.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook