Jedynie prawda jest ciekawa

Hofman: czas przejść do działań

23.01.2014

Rozmowa z rzecznikiem PiS posłem Adamem Hofmanem.

Stefczyk.info: sytuacja na Ukrainie jest coraz poważniejsza. Widzimy uliczną wojnę, ofiary, morderstwa. Czy Polska może coś w tej sprawie zrobić?

Adam Hofman: Mam przekonanie, że czas przyglądania się, deklaracji, czy przyjmowania uchwał – skądinąd słusznych, więc wystąpiliśmy z własnym projektem – minął. Teraz potrzeba czegoś więcej, mamy czas działania. Czas działania to czas sankcji. Sankcji, zgodnie z tym co zapowiedziała amerykańska administracja, dotykających ludzi rządzących, finansujących reżim, czy funkcjonariuszy systemu bezpieczeństwa. Dla nich nie powinno być wjazdu na Zachód. To będzie konkretne uderzenie w ich interesy.

To może przynieść jakiś skutek?

Jeśli Unia Europejska zrobiłaby to samo, to tak. Ludzie na Majdanie, opozycja, tzw. zwykli Ukraińcy oczekują, że przejdziemy od słów do czynów. Oni oczekują realnej pomocy. A taką pomocą jest uderzenie w tych, którzy zdecydowali się strzelać do swoich obywateli.

Dla tych ludzi rzeczywiście jest taka różnica, czy reżimowcy będą mogli gdzieś wjechać, czy nie będą?

Moim zdaniem protestujący mają dość gestów. Mamy kontakt z ludźmi, którzy są na Majdanie. Oni mówią: dość gestów, potrzebne jest działanie. A jedyne działanie, jakie obecnie można podjąć to rozmowa o celowych sankcjach uderzających w konkretne osoby.

Obawia pan się spodziewa po Rosji w obecnej sytuacji? Ona będzie chciała eskalować konflikt?

Rosja wspiera obecny układ władzy na Ukrainie. Nic nie wskazuje, by to się miało zmienić. Rosja będzie więc działać i wydawać komunikaty, które będą wspierać obecną władzę. W tej debacie będą pojawiały się głosy skrajnie, już pojawiają się głosy dot. rozpadu Ukrainy. Nie sądzę jednak, by w najbliższej przyszłości doszło do takiej radykalizacji obu stron sporu. Powinniśmy nie tyle zaostrzać naszą retorykę, ile przejść do działań. W sprawie Białorusi polski minister jeździł, działał i zachęcał do sankcji. Ale potem kończyło się na niczym. A na Wschodzie jeśli się nie postawi pewnej zapory i tamy, to nasi sąsiedzi uznają to za słabość. Europa powinna być więc konsekwentna i działać. Zgadzam się z Jerzym Buzkiem, który napisał, że trzeba przejść do czynów. Liczę, że administracja europejska, zachęcana przez polską, tak postąpi.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook