Jedynie prawda jest ciekawa


Hoffman: Platforma butą i arogancją skutecznie wypracowała swoją klęskę

24.07.2016

"Nie sądzę, aby patriotyzm był własnością jakiejkolwiek partii. W moim pojęciu jest po prostu obowiązkiem każdego obywatela. Nigdy nie byłem na afiszu PiS-u. Dzisiaj nie można mnie utożsamiać z żadną partią" - stwierdził w rozmowie z Onetem Jerzy Hoffman, reżyser m.in. "Potopu".

Hoffman skrytykował wykorzystywanie historii jako narzędzia w politycznych sporach.  Reżyser uważa, że historia dla wielu ludzi nie jest dziś tak atrakcyjna, jak jeszcze kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu. Winni są tu politycy.

"Historię i literaturę zwekslowano na boczny tor. Patriotyzm został uznany za coś śmiesznego, a może nawet w jakiś sposób hańbiącego. Zatem dzisiaj widzimy tego efekty. Młodzi ludzie nie wiedzą, o co w tym patriotyzmie chodzi. Nie wiedzą, kim są" - stwierdził Jerzy Hoffman.

Razi go również wykorzystywanie do politycznej gry kina. Jak dodał, "nie chodzi o to, żeby bohaterowie mówili hasłami i wyrażali racje tych czy innych rządzących polityków".

"Chodzi o to, żeby to byli żywi ludzie z wszystkimi swoimi problemami i konfliktami. Wtedy dopiero może powstać kino, które zmusi widza do przyjścia. A jak zmusi go do przyjścia, to zmusi go też potem do myślenia".

Reżyser odcina się także od polityków stawiających go za wzór kina patriotycznego.

"Lewica, z której się wywodzę, dała nieodwracalnie d***. Platforma butą i arogancją skutecznie wypracowała swoją klęskę. PiS-u się boję. Nadzieję wiążę ze zmianą pokolenia i polityków myślących w kategoriach Polski, a nie partii. Ale to już chyba nie za mojego życia" – dodał reżyser.

wkt/onet.pl

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook