Jedynie prawda jest ciekawa


Hit. Rosjanie znów malują trawę na zielono i wstawiają sztucznych kibiców

14.06.2018
1270rossijaas
Hit. Rosjanie znów malują trawę na zielono i wstawiają sztucznych kibiców

Zachodnie sankcje są coraz dotkliwsze, rosyjska gospodarka jest w zapaści, stan życia Rosjan wyraźnie się pogarsza, a to, co w ostatnich latach było jedynym polem rosyjskich sukcesów, czyli agresywna i skuteczna polityka zagraniczna, zostało sprowadzone na ziemie przez, mówiąc językiem piłkarskim, nie odstawiającego nogi prezydenta USA Donalda Trumpa. Dlatego też Putin potrzebuje sukcesu mundialu, jak grzyby deszczu.

Tylko tak może pokazać swoim obywatelom i światu, że Rosja jest potęgą, którą trzeba szanować i z którą należy się liczyć. Tyle tylko, że przecież nie jest, więc znów, jak przed laty, trzeba malować trawę na zielono i stawiać potiomkinowskie wioski. Przerabiano to już podczas igrzysk w Soczi, przerabia i teraz.  

Choć Rosjanie do dziś utrzymują, że przysłowiowe potiomkinowskie wioski, stawiane na cześć imperatorowej Katarzyny, nigdy nie istniały, a cała historia jest czarną legendą wymyśloną przez zawistnych Europejczyków, to przecież nie trzeba długo szukać, by w dzisiejszych działaniach rosyjskich władz (wszelkiego szczebla) dopatrzyć się analogii z legendą. Przykład pierwszy z brzegu.

Rosyjskie wydanie Radia Swoboda zamieściło reportaż z miasta-gospodarza mundialu – Rostowa nad Donem. Co widzimy na zdjęciach z dawnej stolicy północnokaukaskiej guberni? Rozpadające się kamienice oklejone banerami z wymalowanymi witającymi turystów ludźmi w oknach, odcięte za sprawą remontów dróg najmniej reprezentacyjne dzielnice miasta i stadion wybudowany rękoma północnokoreańskich niewolników! Do tego ta osławiona już malowana na zielono trawa, czy raczej malowane na zielono zaschnięte błoto imitujące trawę.

To prawdziwa twarz Rosji po liftingu, trochę jak jej prezydenta – do bólu naciągnięta po botoksie. Zresztą to przecież nie tylko kwestia głębokiej prowincji. W stolicy, Moskwie, jest przecież podobnie – bezdomnych będących przecież znakiem rozpoznawczym każdej wielkiej aglomeracji, wywieziono autobusami do specjalnych obozów pod Twerem. Bezpańskie psy, podobnie jak przed wcześniejszymi dużymi międzynarodowymi imprezami w stolicy, zostały eksterminowane. Ma być pięknie i czysto, choć pod spodem czai się brud.

I być może ta fasada miałaby nawet swój azjatycki, choć niestety barbarzyński urok (oczywiście pomijając psy i bezdomnych), gdyby nie fakt, że tak w Rosji jest ze wszystkim. A przede wszystkim z mentalnością. Mundial, mający być świętem futbolu, to przecież przykrywka. Radośni uśmiechnięci Rosjanie to przecież przykrywka. Prezydent, gołąbek pokoju, z gospodarskim uśmiechem witający wszystkich przyjezdnych, to przecież przykrywka.

A co pod nią? Łamanie praw człowieka, areszty i mandaty za posty na Facebooku, znikanie w niewyjaśnionych okolicznościach szemrzących obywateli, „odstrzeliwanie niepokornych dziennikarzy,  deptanie demokracji, ksenofobia, rasizm, 2 proc. społeczeństwa zarażonych wirusem HIV, zestrzeliwanie samolotów, wpychanie się w brudnych żołnierskich trepach do okolicznych państw, wspieranie reżimu gazującego syryjskie dzieci i budowanie państwowości na eksterminacji całych narodów: Czerkiesów, Czeczenów, Kałmuków i wielu wielu innych. Witamy w Rosji – światowej stolicy futbolu na najbliższy miesiąc.

Piotr Filipczyk, fot. Twitter.

Warto poczytać

 1. tomaszewski18062018 19.06.2018

  J. Tomaszewski odpowiada K. Jandzie. Legendarny bramkarz wzywa Polaków do zrobienia tego samego!

  Krystyna Janda nie darzy przesadnym szacunkiem polskich kibiców.

 2. 1270rossijaasiuraek 14.06.2018

  Uwaga rodzice! Tak teraz młodzież kupuje narkotyki i przesyła sobie nagie zdjęcia

  Nie od dzisiaj wiadomo, że Internet, oprócz wielu niewątpliwych korzyści niesie za sobą mnóstwo zagrożeń. Przede wszystkim dla najmłodszych. Rodzice, często mimo szczerych chęci, nie są w stanie kontrolować wszystkiego, co w Sieci robią ich pociechy

 3. 1270widzetas 13.06.2018

  „Kaczyński to marny przywódca, żaden mąż stanu” – polityczni przegrani oceniają prezesa PiS

  Jan Vincent Rostowski, Leszek Balcerowicz i Janusz Palikot, to postacie, które na trwałe spadły z firmamentu sceny politycznej, a ten ostatni, można to śmiało powiedzieć, przeszedł wręcz do politycznego niebytu. Nie dziwi zatem ich frustracja i niemożność pogodzenia się z tym stanem.

 4. 1270niesiooeks1206 12.06.2018

  Niesiołowski znowu w amoku nienawiści o TV Trwam: Zlikwidować tę antykatolicką sektę!

  Stefan Niesiołowski słynie z agresywnych, przepełnionych jadem i nienawiścią wypowiedzi. Znowu dał popis

 5. 1270waleknapolsacie1206 12.06.2018

  Wałęsa wspiera Jakiego! Ale Trzaskowskiego wspiera bardziej. Znowu "jest za, a nawet przeciw”

  Lech Wałęsa znowu wzniósł się na wyżyny logiki. Były prezydent, którego syn najprawdopodobniej będzie kandydatem PO na prezydenta Gdańska, postanowił zabrać głos w sprawie prezydentury Warszawy

 6. missmundial10062018 10.06.2018

  Gorąco? Co Wy wiecie o upale. To dopiero jest hot! Tak wygląda nowa „Miss Mundialu 2018”

  Mistrzostwa świata jeszcze się nie zaczęły, ale gorące serca kibiców już są rozgrzane do czerwoności.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook