Jedynie prawda jest ciekawa


Hiszpan w Polsce: czuję się tutaj bardzo dobrze

31.03.2013

Czy Polskę czeka kryzys wiary tak głęboki jaki spotkał arcychrześcijańską niegdyś Hiszpanię? Hiszpański historyk, mieszkający od pół roku w Polsce przestrzega Polaków przed powtarzaniem błędów popełnionych przez iberyjskich katolików i chrześcijan.

- Polska nie jest rajem na ziemi. Jak wszędzie, również tu są problemy. Jednak pomimo wszystko czuję się tutaj bardzo dobrze, co w dużej mierze zawdzięczam mojej wspaniałej polskiej rodzinie – teściom, którzy traktują mnie jak syna, oraz szwagrowi i jego żonie, którzy traktują mnie jak brata. Jest to kraj mi bliski i czuję się jego częścią – mówi w wywiadzie dla „Naszego Dziennika” dr Pablo de la Fuente, hiszpański historyk, współpracownik Katedry Historii i Kultury Krajów Języka Hiszpańskiego KUL.

Sześć miesięcy temu dr de la Fuente przyjechał do Polski na stałe. Przyjechał w poszukiwaniu bliskich mu wartosci. I – jak sam mówi - znalazł je!

- W momencie, w którym państwo zezwala na to, by niepełnoletnia dziewczyna dokonała aborcji bez wiedzy rodziców, mamy do czynienia nie tylko z brakiem moralności, ale również z ingerencją struktur państwowych w kompetencje rodziców

– opowiada o sytuacji w ojczyźnie.

Według niego Polskę czeka także kryzys wiary, podobny do tego, który dotyczy wszystkich krajów Zachodniej Europy, w tym Hiszpanii.

- Kultura materialna bez perspektywy duchowej niszczy jednostkę. Moment krytyczny jako taki nie istnieje. Sytuację tę można przyrównać raczej do serii małych kroków, które należy wykonać, lub serii potyczek, które trzeba wygrać. Niektóre wydają się dość proste i oczywiste: na przykład zapobieżenie temu, by krzyże znikły ze szkół. Jeśli jednak przegra się te najłatwiejsze potyczki, trzeba będzie toczyć bitwy, które są dużo trudniejsze i bardziej skomplikowane.

Czym Polacy będą atakowani potem?

Następnym krokiem będzie zalegalizowanie związków osób tej samej płci, a potem konieczność obrony wolności i walka o uniknięcie kary więzienia dla chrześcijanina, który twierdzi, że homoseksualizm jest wypaczeniem.

Co katolicy, chrześcijanie w Polsce muszą zrobić, aby nie popełnić błędów hiszpańskich sióstr i braci w wierze?

Początkiem było usunięcie krzyży ze szkół, sądów, koszar itp. Należy też zwrócić uwagę, że chrześcijanie przegrali walkę o media. Za późno zdano sobie sprawę z tego, jak ważne są mocne narzędzia do prowadzenia dyskusji, czyli radio, telewizja i prasa

- tłumaczy Pablo de la Fuente.

Jego zdaniem nieprędko Hiszpanie odzyskają swoją tożsamość chrześcijańską.

- To bardzo trudna kwestia i nie ma tu łatwej recepty. Mamy bowiem do czynienia z problemem o charakterze strukturalnym. Obecny kryzys jedynie uwidocznił problemy już istniejące w Hiszpanii. Pozwoli pani, że posłużę się tu przenośnią: jeśli wyobrazimy sobie Europę jako blok mieszkalny, a ostatnie kilka lat jako okres wzmożonych zachorowań na grypę, to grypa ta rozłożyła wielu sąsiadów i zmusiła ich do pozostania przez kilka dni w łóżku. Hiszpania jednak to chory na AIDS, u którego grypa jedynie uwidoczniła jego słabość. Problemy, z którymi boryka się Hiszpania, są bowiem natury systemowej, a nie koniunkturalnej.

Jak każdy południowiec, także dr Pablo de la Fuente obawiał się, czy uda mu się wytrzymać północny klimat. Jak się okazało, bez trudu.

- Myślałem, że przystosowanie się do tak surowego klimatu przyjdzie mi dużo ciężej. Ale okazało się, że nawet 20 stopni poniżej zera da się wytrzymać. Poza tym polskie domy są bardzo ciepłe i wszystkie mają centralne ogrzewanie, w przeciwieństwie do Hiszpanii. Paradoksalnie więc jest tu cieplej w zimie.

Na polską kuchnię hiszpańskie podniebienie też nie narzeka.

- Bardzo zaskoczyła mnie wspaniała i bardzo zróżnicowana kuchnia polska, szczególnie mnogość zup i deserów. Moim zdecydowanym faworytem jest wspaniały barszcz czerwony w wykonaniu mojej teściowej oraz sernik mojej bratowej.

Slaw/ "Nasz Dziennik"

[FOTO: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook