Jedynie prawda jest ciekawa


Historyk atakuje TVP. Internauci odpowiadają

03.07.2017

W najnowszym wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” historyk Piotr Osęka uderzył w „Wiadomości TVP”. Według profesora PAN nowością w tym programie jest „obsesja erotyczna”.

„Od dłuższego czasu w ogóle TVP nie oglądam. Zniechęciła mnie i zbrzydziła.” rozpoczął swoje słowa w wywiadzie profesor Osęka, odpowiadając na stwierdzenie Angeliki Swobody. Główną osią krytyki jest jeden z ostatnich materiałów na temat uchodźców, wyemitowany przez stację, na który kawaler Orderu Odrodzenia Polski, jak sam twierdzi, trafił przypadkowo.

Według Osęki „cały ten materiał był podjudzaniem, podbechtywaniem fobii nacjonalistycznych i nienawiści antymuzułmańskiej, antyislamskiej, przekonywaniem, że to jakaś groźna, niebezpieczna rasa.” Krótko po stwierdzeniu, że konsekwentnie odmawia wypowiedzi dla TVP – nawet dla kanału historycznego tej stacji, skrytykował ekspertów TVP, zauważając, że czasem są to „mitomani, którzy są specjalistami w jednym - w snuciu spiskowych teorii i mowie nienawiści” i dodając że to zadanie wykonują „świetnie”.

Według naukowca problemem TVP nie są jednak tylko nierzetelne materiały, ale też „obsesja erotyczna”. Porównuje to nawet do przedwojennej sytuacji Żydów i stwierdza, że „Granie seksualnym napięciem ma generować dodatkowe emocje.” Trudno jednak o konkrety, gdyż, jak profesor zauważył na samym początku wywiadu, programu TVP nie ogląda.

Pod koniec wywiadu profesor Osęka wysuwa śmiałą teorię dotyczącą nakręcania spirali nienawiści poprzez media. Po tym jak zauważa, że „jak do Polski przyjadą relokowani uchodźcy, to się ich zacznie mordować”, zauważa że skoro póki co w Polsce uchodźców nie ma, to ta nienawiść może przenieść się na… Platformę Obywatelską. Dla profesora PAN prawdopodobne jest więc, wszystko może się skończyć wojną domową „jak w Hiszpanii.” - Dziś elektorat PiS-u uczony jest myśleć o uchodźcach jako dzikich zwierzętach, a za chwilę okaże się, że myśli tak o przeciwnikach politycznych. Stąd blisko już do przekonania, że takimi samymi zwierzętami są wyborcy Platformy – podsumowuje Osęka.

K.H. 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook