Jedynie prawda jest ciekawa

Historyk atakuje TVP. Internauci odpowiadają

03.07.2017

W najnowszym wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” historyk Piotr Osęka uderzył w „Wiadomości TVP”. Według profesora PAN nowością w tym programie jest „obsesja erotyczna”.

„Od dłuższego czasu w ogóle TVP nie oglądam. Zniechęciła mnie i zbrzydziła.” rozpoczął swoje słowa w wywiadzie profesor Osęka, odpowiadając na stwierdzenie Angeliki Swobody. Główną osią krytyki jest jeden z ostatnich materiałów na temat uchodźców, wyemitowany przez stację, na który kawaler Orderu Odrodzenia Polski, jak sam twierdzi, trafił przypadkowo.

Według Osęki „cały ten materiał był podjudzaniem, podbechtywaniem fobii nacjonalistycznych i nienawiści antymuzułmańskiej, antyislamskiej, przekonywaniem, że to jakaś groźna, niebezpieczna rasa.” Krótko po stwierdzeniu, że konsekwentnie odmawia wypowiedzi dla TVP – nawet dla kanału historycznego tej stacji, skrytykował ekspertów TVP, zauważając, że czasem są to „mitomani, którzy są specjalistami w jednym - w snuciu spiskowych teorii i mowie nienawiści” i dodając że to zadanie wykonują „świetnie”.

Według naukowca problemem TVP nie są jednak tylko nierzetelne materiały, ale też „obsesja erotyczna”. Porównuje to nawet do przedwojennej sytuacji Żydów i stwierdza, że „Granie seksualnym napięciem ma generować dodatkowe emocje.” Trudno jednak o konkrety, gdyż, jak profesor zauważył na samym początku wywiadu, programu TVP nie ogląda.

Pod koniec wywiadu profesor Osęka wysuwa śmiałą teorię dotyczącą nakręcania spirali nienawiści poprzez media. Po tym jak zauważa, że „jak do Polski przyjadą relokowani uchodźcy, to się ich zacznie mordować”, zauważa że skoro póki co w Polsce uchodźców nie ma, to ta nienawiść może przenieść się na… Platformę Obywatelską. Dla profesora PAN prawdopodobne jest więc, wszystko może się skończyć wojną domową „jak w Hiszpanii.” - Dziś elektorat PiS-u uczony jest myśleć o uchodźcach jako dzikich zwierzętach, a za chwilę okaże się, że myśli tak o przeciwnikach politycznych. Stąd blisko już do przekonania, że takimi samymi zwierzętami są wyborcy Platformy – podsumowuje Osęka.

K.H. 

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook