Jedynie prawda jest ciekawa


Historia przyzna rację Kuklińskiemu, a nie Jaruzelskiemu

11.02.2014

"Wszyscy ci, którzy z tego systemu wychodzili i przechodzili na stronę normalności i Polski, nie byli zdrajcami."

"Płk Kuklińskiego jako zdrajcę oceniają ludzie, którzy do końca stali przy systemie komunistycznym, przy jego władzach, którzy współtworzyli ten system i instytucje, które były represyjne, a często nawet zbrodnicze. (...) Dla nich czyn płk. Kuklińskiego był zdradą. Tak to należy traktować. Dla nich tak" - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl historyk, Leszek Żebrowski. 

Przypomina on, słynne już, słowa, które wypowiedział Wojciech Jaruzelski: „skoro Kukliński nie jest zdrajcą, to kim my jesteśmy?” Żebrowski zdecydowanie mówi, że Kukliński nie jest zdrajcą. "Wszyscy ci, którzy z tego systemu wychodzili i przechodzili na stronę normalności i Polski, nie byli zdrajcami. To byli ludzie, którzy dokonali prawidłowego wyboru. Ci, którzy tam zostali i tkwią do dzisiaj, to są zdrajcy do dzisiaj" - dodaje. 

Żebrowski przypomina, że Kukliński swoją wojskową drogę rozpoczynał już w wieku 14 lat w Powstaniu Warszawskim. Jak podkreśla, nie znamy wszystkich szczegółów z życia pułkownika.

Historyk odnosi się także do zarzutów gen. Czempińskiego, który oskarżył Kuklińskiego o współpracę z USA za pieniądze: "Mówił, że to niemożliwe, by Kukliński nie brał pieniędzy. To jest niemożliwe, jeśli weźmie się pod uwagę umysłowość takich ludzi, jak Czempiński. Oni przecież robili to za pieniądze, byli na etatach, byli sowicie nagradzani, mieli fundusze operacyjne na swoją działalność. Dla nich działanie kogoś, kto mógłby coś zrobić bezinteresownie, jest niemożliwe i nie mieści się w ich głowie. Kukliński jednak taki był."

Zdaniem Żebrowskiego współczesne media bronią tamtego ustroju, o czym świadczy też zapraszanie do programów osób związanych ze służbami PRL. "Historia przyzna rację takim wyborom jak Kuklińskiego, a nie takim jak Jaruzelskiego czy Kiszczaka" - dodaje.

Czytaj cały wywiad na wPolityce.pl!

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,wPolityce.pl

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook