Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Historia przyzna rację Kuklińskiemu, a nie Jaruzelskiemu

11.02.2014

"Wszyscy ci, którzy z tego systemu wychodzili i przechodzili na stronę normalności i Polski, nie byli zdrajcami."

"Płk Kuklińskiego jako zdrajcę oceniają ludzie, którzy do końca stali przy systemie komunistycznym, przy jego władzach, którzy współtworzyli ten system i instytucje, które były represyjne, a często nawet zbrodnicze. (...) Dla nich czyn płk. Kuklińskiego był zdradą. Tak to należy traktować. Dla nich tak" - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl historyk, Leszek Żebrowski. 

Przypomina on, słynne już, słowa, które wypowiedział Wojciech Jaruzelski: „skoro Kukliński nie jest zdrajcą, to kim my jesteśmy?” Żebrowski zdecydowanie mówi, że Kukliński nie jest zdrajcą. "Wszyscy ci, którzy z tego systemu wychodzili i przechodzili na stronę normalności i Polski, nie byli zdrajcami. To byli ludzie, którzy dokonali prawidłowego wyboru. Ci, którzy tam zostali i tkwią do dzisiaj, to są zdrajcy do dzisiaj" - dodaje. 

Żebrowski przypomina, że Kukliński swoją wojskową drogę rozpoczynał już w wieku 14 lat w Powstaniu Warszawskim. Jak podkreśla, nie znamy wszystkich szczegółów z życia pułkownika.

Historyk odnosi się także do zarzutów gen. Czempińskiego, który oskarżył Kuklińskiego o współpracę z USA za pieniądze: "Mówił, że to niemożliwe, by Kukliński nie brał pieniędzy. To jest niemożliwe, jeśli weźmie się pod uwagę umysłowość takich ludzi, jak Czempiński. Oni przecież robili to za pieniądze, byli na etatach, byli sowicie nagradzani, mieli fundusze operacyjne na swoją działalność. Dla nich działanie kogoś, kto mógłby coś zrobić bezinteresownie, jest niemożliwe i nie mieści się w ich głowie. Kukliński jednak taki był."

Zdaniem Żebrowskiego współczesne media bronią tamtego ustroju, o czym świadczy też zapraszanie do programów osób związanych ze służbami PRL. "Historia przyzna rację takim wyborom jak Kuklińskiego, a nie takim jak Jaruzelskiego czy Kiszczaka" - dodaje.

Czytaj cały wywiad na wPolityce.pl!

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,wPolityce.pl

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook