Jedynie prawda jest ciekawa

Historia przyzna rację Kuklińskiemu, a nie Jaruzelskiemu

11.02.2014

"Wszyscy ci, którzy z tego systemu wychodzili i przechodzili na stronę normalności i Polski, nie byli zdrajcami."

"Płk Kuklińskiego jako zdrajcę oceniają ludzie, którzy do końca stali przy systemie komunistycznym, przy jego władzach, którzy współtworzyli ten system i instytucje, które były represyjne, a często nawet zbrodnicze. (...) Dla nich czyn płk. Kuklińskiego był zdradą. Tak to należy traktować. Dla nich tak" - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl historyk, Leszek Żebrowski. 

Przypomina on, słynne już, słowa, które wypowiedział Wojciech Jaruzelski: „skoro Kukliński nie jest zdrajcą, to kim my jesteśmy?” Żebrowski zdecydowanie mówi, że Kukliński nie jest zdrajcą. "Wszyscy ci, którzy z tego systemu wychodzili i przechodzili na stronę normalności i Polski, nie byli zdrajcami. To byli ludzie, którzy dokonali prawidłowego wyboru. Ci, którzy tam zostali i tkwią do dzisiaj, to są zdrajcy do dzisiaj" - dodaje. 

Żebrowski przypomina, że Kukliński swoją wojskową drogę rozpoczynał już w wieku 14 lat w Powstaniu Warszawskim. Jak podkreśla, nie znamy wszystkich szczegółów z życia pułkownika.

Historyk odnosi się także do zarzutów gen. Czempińskiego, który oskarżył Kuklińskiego o współpracę z USA za pieniądze: "Mówił, że to niemożliwe, by Kukliński nie brał pieniędzy. To jest niemożliwe, jeśli weźmie się pod uwagę umysłowość takich ludzi, jak Czempiński. Oni przecież robili to za pieniądze, byli na etatach, byli sowicie nagradzani, mieli fundusze operacyjne na swoją działalność. Dla nich działanie kogoś, kto mógłby coś zrobić bezinteresownie, jest niemożliwe i nie mieści się w ich głowie. Kukliński jednak taki był."

Zdaniem Żebrowskiego współczesne media bronią tamtego ustroju, o czym świadczy też zapraszanie do programów osób związanych ze służbami PRL. "Historia przyzna rację takim wyborom jak Kuklińskiego, a nie takim jak Jaruzelskiego czy Kiszczaka" - dodaje.

Czytaj cały wywiad na wPolityce.pl!

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,wPolityce.pl

[fot. wPolityce.pl]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook