Jedynie prawda jest ciekawa


HGW popełniła bardzo kosztowne błędy

11.07.2013

Czy Hanna Gronkiewicz-Waltz może doprowadzić Warszawę do bankructwa? W tym kontekście nowego znaczenia i sensu nabiera stare polskie przysłowie "Baba z wozu, koniom lżej" – pisze Janusz Szewczak.

Dziś już nie chodzi tylko o to, że Pani Prezydent zafundowała nam Wenecję, w Warszawie zamknęła na wakacje metro, że jest odpowiedzialna za opóźnienie budowy II-ej nitki metra, za codzienny paraliż miasta, za zalany tunel w dniu jego otwarcia, za to że Warszawiacy stojąc w korkach tracą 1,5 mld zł rocznie, ale idzie o bezpieczeństwo finansowe miasta.

Nie ma co ukrywać, szczególnie w ostatnich latach obrodziło nam w kraju mało udanymi i profesjonalnymi włodarzami. Bezapelacyjny prym w zadłużaniu Polski wiedzie nasz wybitny "Sztukmistrz z Londynu" czyli MF J.V.Rostowski - blisko 400 mld zł - ale, po piętach zaczynają mu deptać Marszałek Województwa Mazowieckiego A.Struzik i niektórzy prezydenci dużych miast z "najlepszym prezydentem 1000-lecia", prezydentem Warszawy H. Gronkiewicz-Waltz ulubioną bohaterką dowcipów i memów wśród Polaków.

Coraz większe kłopoty z finansami, dochodami i budżetem Warszawy to nie tylko dopust Boży, czy efekt słabnącej koniunktury, ale również skutek poważnych błędów popełnionych w polityce inwestycyjnej, finansowej i zarządczej, a przede wszystkim kwestii emisji obligacji miejskich czyli sposobu zaciągania długów. Warszawa bowiem, od samego początku kadencji v-ce szefowej PO - HGW popełniła bardzo poważne i kosztowne błędy w procederze zadłużania miasta. Warszawa będąc już bowiem i tak mocno zadłużona - dziś na 6 mld zł - regularnie wypuszczała długoterminowe w tym 5-cio i 10-letnie obligacje komunalne i to na dodatek na stały procent. Tu nie chodzi o słynne 5 zł, Warszawiacy będą spłacać długi miasta nawet do 2033 r. Miasto zaciągało i zaciąga bardzo kosztowny dług w obligacjach emitowanych zarówno w Polsce jak i w Luksemburgu. Tylko na warszawskiej giełdzie jest tego długu na ok. 2,1 mld zł. Co gorsze owe wyemitowane obligacje czyli długi miasta zostały zaciągnięte na bardzo wysoki procent, tak jakby włodarze miasta sądzili, że stopy procentowe w Polsce będą tylko rosły. Tym samym zapewniono bankierom i międzynarodowej lichwie, że co by się nie działo, mają zapewnione z góry wysokie stałe odsetki nawet gdyby stopy procentowe NBP malały. A właśnie znacząco maleją. Spadły już z blisko 5 proc. do 2,5 proc. i z pewnością będą jeszcze spadać. Spada też WIBOR i obecnie wynosi on już tylko 2,7 proc. choć nieco wcześniej wynosił 5,2 proc. Ma on również istotny wpływ na koszt zadłużenia. Zamiast więc zadłużać się głównie w obligacjach o zmiennym oprocentowaniu wybrano dla Warszawy wariant znacznie bardziej kosztowny. Dziś inne duże miasta w Polsce płacą za swe obligacje o zmiennej stopie oprocentowania 4,3-5 proc. zaś Warszawa płaci nawet 6,7 proc. i to w sytuacji gdy koszty kredytu nadal wyraźnie spadają.

Oj, tam oj, tam przecież Warszawiacy to bogaci ludzie, mogą drożej zapłacić za śmieci, to mogą i za obligacje miasta Warszawy. W 2007 r. Warszawa miała dług na poziomie 2,9 mld zł, ale przyszło Euro 2012 i dziś dług wynosi ok. 6 mld zł, ale znaczna jego część jest dodatkowo poukrywana w miejskich spółkach. Przy 60 proc. dopuszczalnym obecnie limicie zadłużenia samorządów dług Warszawy oscyluje już wokół 50 proc. Warto by więc zaapelować do pani prezydent - nie róbmy polityki, liczmy porządnie i oszczędzajmy pieniądze Warszawiaków.

Sytuacja robi się niebezpieczna, bowiem Warszawie grozi realny ubytek dochodów podobnie jak polskiemu budżetowi, zwłaszcza z podatków CIT, PIT i od Czynności Cywilno-Prawnych na kwotę nawet ok. 2,5 mld zł. Budżet Warszawy na 2014 r. jest tak samo wirtualny i humorystyczny jak budżet państwa MF J.V.Rostowskiego na przyszły rok. Z pewnością na biurokrację i gigantyczne premie pieniędzy wystarczy.

Władze Warszawy zadłużając się w stałej stopie oprocentowania na miliardowe kwoty podjęły ogromne, niepotrzebne i nieuzasadnione ryzyko, które będzie kosztować Warszawiaków prawdziwe krocie, a w razie pogłębienia się recesji i kryzysu oraz znaczącego spadku dochodów może grozić nawet bankructwem. Z pewnością będzie to jednak oznaczać konieczność dalszego łupienia mieszkańców Warszawy, by znaleźć znaczące środki finansowe na spłatę bardzo wysokich odsetek.

Co prawda na wakacje prezydent H. Gronkiewicz-Waltz może zamknąć metro i kilka dużych ulic, ale nie da się przez lato nie płacić odsetek od coraz większych długów miasta. List z przeprosinami tym razem nie wystarczy.

Podjęte za zgodą prezydenta miasta niewspółmierne do zagrożeń ryzyko inwestycyjne i finansowe skutecznie napcha kieszenie głównie zagranicznemu, lichwiarskiemu lobby, o którym trafnie wspomniał premier J.Kaczyński na konwencji PiS na Śląsku.

Długoterminowe zadłużenie na miliardowe kwoty i to na stały procent, to coś więcej niż zwykły błąd. Tylko ubiegłoroczne emisje obligacji Warszawy opiewały na kwotę 1,4 mld zł. A przecież miasto zaciąga też ogromne kredyty w zagranicznych instytucjach finansowych tj. EBI, EBOiR i B.Św i planuje aż 30-40 proc. wszystkich nowych kredytów wziąć w euro.

Ubój rytualny nie tylko finansów publicznych, ale i finansów stolicy może się rozpocząć już wkrótce. Krytyczny dla warszawy będzie zwłaszcza przyszły 2014 r. Nadchodzi bowiem wykup 5-letnich obligacji, czyli długów wyemitowanych w 2009 r. Może to spowodować, że maksymalny dopuszczalny wskaźnik obsługi długów dla Warszawy zbliży się do 15 proc.

Dodatkowo finanse Warszawy może dobić konieczność wypłaty odszkodowań dla właścicieli terenów przeznaczonych pod infrastrukturę i drogi. Obciążenie z tego tytułu może sięgnąć nawet 15-17 mld zł przy 13 mld zł dochodów miasta. W tym kontekście nowego znaczenia i sensu nabiera stare polskie przysłowie "Baba z wozu, koniom lżej".

Janusz Szewczak

Główny Ekonomista SKOK

[fot: PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook