Jedynie prawda jest ciekawa


Ministerstwo pracy chce likwidacji wolontariatu

17.07.2012

Jeśli wejdzie w życie nowelizacja ustawy przygotowywana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - wolontariusze nie będą mogli pomagać chorym w szpitalach - mówi Paweł Hermanowski, koordynator akcji "Stop Likwidacji Wolontariatu".

Stefczyk.info: Dlaczego obawiają się państwo likwidacji wolontariatu? Jakie działania budzą wasz niepokój?

Paweł Hermanowski: Chodzi o przepisy ustawy o organizacjach pożytku publicznego i  wolontariacie. Na jesień szykowana jest jej nowelizacja. W ubiegłym miesiącu ministerstwo pracy i polityki społecznej ogłosiło w tej sprawie tzw. konsultacje społeczne. Ale informacje zamieszczono jedynie na stronie internetowej, tak że niewiele organizacji o nich wiedziało.

Na czym polega istota tych zmian?


Chodzi o  artykuł 42 ustawy o OPP, który  reguluje gdzie wolontariusze mogą działać. Wiadomo, że nie mogą działać przy  placówkach prowadzących działalność gospodarczą. Dzisiaj realia są takie, że szpitale są przekształcane w spółki  i prowadzą działalność gospodarczą.  W artykule 42 jest jednak punkt, który mówi, że wolontariusze mogą działać przy określonej działalności leczniczej. To jest furtka, która pozwala nam funkcjonować.
Natomiast propozycja ministerstwa pracy zmierza do tego by ten punkt wykreślić.  

Czyli jeśli te zmiany wejdą w życie to przy szpitalach przekształconych w spółki wolontariatu nie będzie?


Tak. I uważamy,że jest to niedopuszczalne, bo my uważamy,że powinniśmy mieć prawo do opieki nad pacjentem niezależnie od statusu szpitala.

Czy to jest zamierzone działanie ministerstwa, czy zmiana wynikająca z bałaganu prawnego?


Trudno dociec prawdziwych motywacji, choć uważam, że to nie jest niedopatrzenie, bo kontaktowaliśmy się zarówno  ministerstwem pracy jak i z ministerstwem zdrowia.  Dowiedzieliśmy się, że MZ jest za utrzymaniem obecnego stanu rzeczy. Natomiast minister pracy obstaje przy usunięciu tego zapisu.
 
To wydaje się nielogiczne, by służba zdrowia rezygnowała z darmowej pomocy ze strony wolontariatu...

To rzeczywiście jest absurdalne. Ministerstwo argumentuje, tak: jeśli działalność polegająca na udzielaniu świadczeń zdrowotnych jest w świetle przepisów zdrowotnych kwalifikowaną działalnością gospodarczą to korzystanie ze świadczeń wolontariuszy jest sprzeczne z zasadami konkurencji." Czyli uważa, że jeżeli jedne podmioty gospodarcze będą miały wolontariaty a inne nie - to jest to niezdrowa konkurencja. To jest paranoja!

A państwo chcą pomagać wszystkim szpitalom?


Oczywiście. Niezależnie od tego, czy prowadzą działalność gospodarczą, czy nie. Bo my nie idziemy tam ze względu na szpitale, ale ze względu na pacjentów. Wolontariat to są organizacje, które realnie dbają o dobro pacjenta! A żeby absurd był większy, to we wnioskach dotyczących proponowanych zmian jest napisane że  "proponowana regulacja wpłynie pozytywnie na rozwój społeczeństwa obywatelskiego, ponieważ przyczyni się do wzrostu transparentności organizacji pożytku publicznego". Ręce opadają!

Ilu wolontariuszy jest w Polsce zaangażowanych w pomoc szpitalom?

To jest kilka tysięcy stałych wolontariuszy. Moja organizacja ma ok 300 stałych wolontariuszy, Amazonki ok 1200. Tych organizacji jest wiele. Jest też akcyjny wolontariat. Oni reprezentują interesy kilkudziesięciu tysięcy pacjentów. Wraz z wykreśleniem tego punktu w ustawie -  cały ten zespół przestanie istnieć, straci możliwość działania.

Od kiedy te zmiany miały by zacząć obowiązywać?

Decyzje zapadają w tej chwili. Stąd nasza akcja, bo jesienią może być już za późno.

Więcej o akcji na stronie http://www.stoplikiwidacjiwolontariatu.pl/

oraz    http://www.facebook.com/StopLikwidacjiWolontariatupl

not. ansa

[fot.pap/epa]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook