Jedynie prawda jest ciekawa


Havel - romantyk, który sprostał wyzwaniu

18.12.2011

Vaclav Havel to postać, której miałem okazję przyjrzeć się z bliska w najbardziej dramatycznym momencie zmagań o wolność, czyli w czasie aksamitnej rewolucji.

Odwiedzałem wówczas jeden z czeskich teatrów, który stał się nieformalnym miejscem permanentnego wiecu Forum Obywatelskiego. I dopiero później przyszła do mnie refleksja z nutką zazdrości, że w tamtych gorących dniach Havel miał doskonałe wyczucie tego, jak trzeba przyspieszać zmiany. Gdy w Polsce sukcesem było samo przeforsowanie kontraktowego parlamentu i niekomunistyczny premier - ale w rządzie, którego wicepremierem był szef komunistycznej policji Kiszczak - to Havel od początku wiedział, i nie miał tu kompleksów, że opozycja musi zażądać stanowiska prezydenta. I co więcej, miał tyle wyczucia, by nie ulec licznym wówczas głosom wzywającym go do zawieszenia własnych ambicji i wysunięcia na to stanowisko Aleksandra Dubczeka. Dubczeka, czyli postaci-symbolu Praskiej Wiosny. Havel rozumiał jednak, że gdy Dubczek przyjdzie do władzy, to będzie przypominał troszeczkę Mazowieckiego, tzn. skala jego żądań będzie  wynikiem świadomości człowieka, który przez ostatnie 20 lat był wypchnięty z życia publicznego i dlatego będzie chciał odtwarzać swoje doświadczenia z czasów Praskiej Wiosny.

A Havel rozumiał, że jest rok 1989, że już sam komunizm musi odejść, a nie być reformowany i przybierać taką czy inną twarz. I dlatego Havel bardzo twardo powiedział wówczas "nie". Chodziło do niego w sprawie prezydentury dla Dubczeka bardzo wielu ludzi, którzy albo sami to popierali, albo byli proszeni przez Dubczeka. Ale Havel rozumiał, że jeżeli wówczas niekomunista nie obejmie urzędu, nie weźmie władzy, to proces zmian może stanąć w miejscu. I tak się stało, Havel bardzo grzecznie ale stanowczo zaproponował Dubczekowi objęcie stanowiska przewodniczącego Zgromadzenie Federalnego Republiki Czechosłowackiej, sam sięgnął po prezydenta. Nie minęło wiele czasu gdy jego myślenie okazało się w oczywisty sposób słuszne. Bo przecież pamiętamy polskich polityków, którzy na cały kolejny rok zamarli w zachwycie nad tym, co dostali od generała Jaruzelskiego. W tym samym czasie Havel dekomunizował kraj, i wiedział, że trzeba to szybko zrobić. I to jest ta różnica pomiędzy Czechosłowacją a Polską. Polscy postkomuniści potrafili oswoić sobie elity solidarnościowe, a czescy antykomuniści chcieli szybkiej zmiany w państwie, i tę zmianę przeprowadzili.

Druga rzecz: tragedia Havla polegała na tym, że nie zdołał doprowadzić do utrzymania państwa czechosłowackiego. Już z Warszawy obserwowałem jego samotność, gdy w parlamencie czechosłowackim doszło do dużej awantury o tzw. myślnik. Chodziło o to, czy to ma być "Czechosłowacja", czy też "Czecho-Słowacja". Wielu czeskich polityków uważało, że to są dziecinne żądania Słowaków. Havel jako jeden z niewielu rozumiał, że to dla Słowaków jest ważna sprawa, rodzaj podkreślenia równoprawności. Ale jedności utrzymać się nie dało, i chyba nie było na to szans, ponieważ większość Słowaków chciała stanąć na własnych nogach, a nawet w jakiejś miękkiej federacji byliby zawsze młodszym bratem, to Praga byłaby stolicą. Havel podał się wówczas do dymisji, ale w 1993 roku znowu został prezydentem.

Trzecia rzecz: utkwiła mi w pamięci wizyta Havla w 1996 roku. On wówczas bardzo ostro występował przeciwko akceptowaniu przez Zachód argumentu, że Rosja ma prawo obawiać się NATO, zbliżania się do jej terytorium obcych wojsk. Padał wówczas argument, że na Rosję napadnięto 2 razy w XX wieku, w czasie I i II Wojny Światowej. Havel występował wówczas w imieniu mniejszych narodów, i przypominał, że to Rosjanie wkroczyli do Polski w 1944 roku, i że sami przesunęli swoją strefę wpływów bardzo daleko na Zachód. I że jeżeli Rosjanie nie rozumieją, że rozszerzenie NATO oznacza rozszerzenie sfery stabilności, to znaczy, że Moskwa ma złą wolę, i trzeba adekwatnie do tego działać. To był ton, który wówczas w Polsce nie był słyszany: podkreślenie, że to małe narody mają prawo obawiać się Rosji.

Klaus był oczywiście antytezą Vaclava Havla, to były dwie różne postaci. Klaus wyśmiewał opozycyjne moralizatorstwo, z kolei Havel widział w Klausie kogoś, kto jest niechętny idei europejskiej. Ale ta kohabitacja przyniosła Czechom bardzo dobre efekty. Havel - romantyk, przykład opozycyjnego trochę jednak pięknoducha, Klaus - zimne myślenie, styl Margaret Thatcher. Doskonale się uzupełniali.

I jeszcze jedno:  Havel to przykład człowieka, który do wszystkiego musiał dochodzić sam. Jego rodzina została przez komunistów zepchnięta na całkowity margines, ponieważ przed wojną posiadała wytwórnię filmową. Po wojnie, jako syn wroga ludu, Havel musiał wszystko wywalczyć: pracę, sławę, pozycję. Musiał we wrogim państwie samemu piąć się do góry. W szeregach polskiej opozycji takich osób jest niewiele.

Był wreszcie człowiekiem, który miał bardzo duże poczucie humoru i bardzo duży dystans do siebie. Spełniał to, co w Czechach jest bardzo silnie zakorzenione: pragnienie filozofa na tronie, model, który stworzył prezydent Masaryk. Czyli myśliciel, autorytet, esteta. Havel doskonale wpisywał się w ten stereotyp. Ale - powtarzam: gdy trzeba było być pragmatykiem, w 1989 roku, Havel sprostał wyzwaniu, i przeprowadził bardzo szybkie odejście od komunizmu. I tego trzeba Czechom zazdrościć: że mieli takiego Havla.

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook