Jedynie prawda jest ciekawa


Hartwich: propozycja rządu nie do zaakceptowania

02.04.2014

Rozmowa z Iwoną Hartwich, prezes Stowarzyszenia „Mam Przyszłość”, mamą niepełnosprawnego syna protestującą w Sejmie.

Stefczyk.info: w sejmowej komisji trwają prace nad projektem ustawy, dotyczącej świadczeń dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. Mowa o dojściu w 2016 roku do pensji minimalnej, którą państwo miałoby wypłacać rodzicom dzieci niepełnosprawnych. Co pani sądzi o tej propozycji?

Iwona Hartwich: Ta propozycja jest dla nas nie do zaakceptowania. W projekcie mowa tylko o weryfikacji wysokości świadczenia co trzy lata. Nie ma natomiast mowy o waloryzacji corocznej. Gdy okaże się w roku 2020, że najniższa krajowa będzie wynosiła 2000 złotych, możliwe, że my nadal będziemy otrzymywać świadczenia w wysokości 1300 złotych. Myśmy o tym mówili, okazuje się jednak, że nikt nas w dalszym ciągu nie słucha. Wobec tego muszą zapytać, czy rząd chce nas znów skazać na wyjście na ulice? Ile razy mamy jeszcze przyjeżdżać, żeby nas wysłuchano i zrozumiano?

W czasie prac pojawiła się propozycja, by świadczenia dla państwa powiązać z wysokością średniego wynagrodzenia. To lepsze rozwiązanie?

To jest bardzo dobre rozwiązanie. Mamy wtedy bowiem pewność, że to świadczenie będzie co roku, wedle stopy inflacji, wzrastało. Co roku będzie realna podwyżka świadczenia, a nie weryfikacja co trzy lata. To, co proponuje rząd, jest nie do zaakceptowania.

Czyli zostają państwo w Sejmie?

Dementuję wszelkie plotki, mówiące, że wychodzimy z Sejmu, że kończymy protest. Nasz protest trwa. Nawet jeśli byśmy opuścili Sejm protest i tak zostanie jedynie zawieszony. Liczymy, że minister Kosiniak-Kamysz mówił prawdę i za chwilę zostaniemy zaproszeni na rozmowy o kolejnych postulatach.

Wedle państwa opinii świadczenia powinny zostać podwyższone już w tym roku, czy dajecie państwo czas rządowi?

Propozycja dochodzenia do postulowanej wysokości świadczenia byłaby do zaakceptowania, ale w roku 2011. Premier obiecał nam zmiany już w 2009 roku. Teraz mamy rok 2014 i chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że wszystko w Polsce podrożało od tamtego czasu. Teraz powinno się wprowadzić świadczenie o wysokości najniższej krajowej, ale z zapisem nie o weryfikacji, ale waloryzacji.

W czasie debaty na temat państwa strajku padały pytania m.in. o spontaniczność państwa akcji. Przyjechaliście państwo do Sejmu z gotowym planem?

Rodzice, którzy protestują, nie przygotowywali się w żaden sposób do tej akcji. Myśmy nawet nie wiedzieli, że są wybory do europarlamentu. Ja się polityką nie interesowałam, nie mieliśmy ze sobą nawet bielizny na zmianę, gdy zapadła decyzja, że zostajemy w Sejmie. To się wylało. Mieliśmy za sobą pięć lat błagania premiera, pukania do drzwi, żeby on nam pomógł. On obiecywał, że zbuduje potrzebny nam system, ale tylko obiecywał. I jakoś tak wyszło.

Strajk trwa już 15 dni. Jak się pani żyje w Sejmie?

Dobrze. Jest ze mną mój syn, mamy rozwiązaną sytuację logistyczną w domu. Mam jeszcze jednego syna, który uczęszcza do liceum. Mąż dojeżdża do pracy prawie 40 kilometrów w jedną stronę. Dajemy radę i zapewniam: wytrzymamy. Tyle ile będzie trzeba.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook